Haber Detayı
16 Ocak 2019 - Çarşamba 19:07 Bu haber 1389 kez okundu
 
Saadet Partisi Samsun İl Başkanı Temel Armutçu, ittifakları eleştirdi
Saadet Partisi Samsun İl Başkanı Temel Armutçu, ittifakların sırf seçim kazanmak için yapılmaması gerektiğini, bu amaçla yapılan ittifakların vicdanlarda kabul görmediğini söyledi.
SİYASET Haberi
Saadet Partisi Samsun İl Başkanı Temel Armutçu, ittifakları eleştirdi


Genel mahalli seçimler yaklaştıkça siyasi partiler arasındaki ittifak çalışmalarının daha geniş alanlara yaygınlaştırılarak sürdürüldüğünü belierten Temel Armutçu, " Bütün hesaplar seçimi kazanmak üzerine yapılıyor ve ittifaklar bile gerginlik politikası üzerinden yürütülüyor. Hesaplar tutar mı? Merhum Nasreddin hocanın dediği gibi hesaplar “Ya tutarsa” ihtimali üzerinden yürütülüyor.  İttifakta aynı tarafta olan partilerin tabanında bile ittifak özümsenmemiş ve tarafları rahatsız eden gelişmeler yaşanıyor. Samsun ilimizde yaşandığı gibi; ittifakın geleceğini zedeleyecek beyanları gerekçe gösterilerek İl Başkanlarının karşılıklı olarak görevden alınmaları ve MHP milletvekili Sayın Erhan Usta’nın ihraç talebi ile disipline sevk edilmesi ittifakın vicdanlarda kabul görmediğini gösteriyor.

Herşeyden önce mahalli seçimlerde yapılmaya çalışılan ittifak; Cumhur ittifakı tarafından dayatılan mevcut anayasa ile çelişkii arz ediyor. Sonra  AKP nin İstanbul adayının, TBMM Başkanlığından istifa etmemesinin anayasa  aykırı olduğu hukukçular tarafından vurgulanıyor. Öyle görülüyor ki; Cumhur İttifakı kendi hazırlayıp savundukları ve topluma kabul ettirdikleri Anayasa ile bile ittifak halinde değiller." dedi.

KİŞİLERİN SANDALYE SEVDASI ÜZERİNE KURULAN ÇIKAR İTTİFAKI VİCDANLARA HİTABETMİYOR


İttifakların Hakk, adalet, iyilik, barış, özgürlükler, sevgi ve kardeşlik gibi evrensel değerler üzerine kurgulanmasının icap ettiğini ifade eden Temel Armutçu, " Tarafların ittifakları  hala kavga ve gerilim ve toplumu kamplaştırma üzerine bina ediyor olması gelecek için endişe veriyor. Siyasi partilerinin birinci öncelikleri seçimleri kazanmaktan ziyade en azından kendi siyasi görüşünü temsil edecek adaylar ile kendi seçmeninin gönüllerini kazanmak olmalı.

Sırf seçim kazanmak için yapılan ittifaklar vicdanlarda kabul görmüyor ve kendi partisinden istifa ederek herşeye rağmen adaylığını açıklayanların haberleri veriliyor.  Ahlâk temelleri üzerine oturmayan, insanı, manevi değerleri, milli birlik ve  bütünlüğü merkeze almayan, tamamen kişilerin sandalye sevdası üzerine bina edilen çıkar ittifakının vicdanlara hitap etmediği açıkca görünüyor.

Vicdanlarda karşılığı olmayan ittifakların siyaset alanında; iki kere ikinin dört edip etmeyeceğini 1 Nisan günü ömrü olanlar görecektir." diye konuştu.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Saadet, Partisi, Samsun, İl, Başkanı, Temel, Armutçu,, ittifakları, eleştirdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı