Haber Detayı
11 Mayıs 2022 - Çarşamba 14:46 Bu haber 572 kez okundu
 
Sadi Subaşı İstifanın perde arkasını açıkladı
30 Nisan'da istifa eden Samsunspor Divan Kurulu Başkanı Sadi Subaşı, toplu istifa sonrası sessizliğini bozdu.
SPOR Haberi
Sadi Subaşı İstifanın perde arkasını açıkladı

Önemli açıklamalarda bulunan Subaşı, Samsunspor'un şirketleşme döneminde yaşananları ve karanlıkta kalan noktaları açıkladı.
 
Samsun North Point Otel'de bir basın toplantısı düzenleyen Subaşı, istifaya giden süreci anlattı, çarpıcı açıklamalarda bulundu.
 
Samsunspor markasının yıprandığını ifade eden Subaşı Yıldırım'ın yönetim anlayışı ve hayata geçirilen yanlışlıkların camia tarafından kabul edilmesinin mümkün olmadığını söyledi.
 
 
NURİ ASAN'DA DERNEK YÖNEYİMİNE YER YOK!
 
Samsunspor Kulübü Derneği ve Futbol A.Ş.'nin ayrı tutulamayacağın ifade eden Sadi Subaşı, Başkan Yüksel Yıldırım hem dernek, hem de şirket yöneticisi  olduğu için 'dernek yönetimi' de çalışamaz durumdadır. Nuri Asan Tesisleri'nde yönetim kurulunun toplanacağı bir oda kalmamıştır. Dernek yönetimine 'sözleşme şartları yerine getiriliyor mu?' diye sorduk cevapsız kaldı. Divan Kurulu olarak herkesin fikrini aldık, rapor hazırlayarak yönetime ilettik. Ancak bunların hiçbiri olmadı, istifa noktasına geldik" dedi.
 
 
Samsunspor'un 'şirketleşme kararı' aldığı andan itibaren 15 arkadaşı ile birlikte 'Divan Genel Kurulu'nda yer aldıklarını belirten Subaşı, " Uyarılarımıza ve önerilerimize rağmen, Samsunspor Dernek Yönetimi'nin ve tüm kurullarının işlevsiz hale getirildiğini gördük. Samsunspor'un geleceğine ışık tutması, kamuoyunca hala tam anlaşılamamış olan şirketleşme sürecinin anlaşılması açısından bu açıklama zorunlu hale gelmiştir. Bu koltuklarda oturmayı sürdürmenin bir anlamı kalmadığını gördük. 'Şirketleşmeye' destek verdik. 
 
 
YÜKSEL YILDIRIM KULÜBÜN ANA ORGANLARINI DİKKATE ALMIYOR
 
 
Samsunspor, kayyum yönetiminde 2. Lig'e düşmüş, kulübün borcu 55-60 milyon TL civarına ulaşmıştı. Samsunspor'un amatör lige düşebileceği hatta kulübün kapanacağı konuşulur hale gelmişti. Bu süreçte İsmail Uyanık’ın şirketleşmenin onaylanması şartıyla Samsunlu iş insanı Yüksel Yıldırım ile birlikte Samsunspor yönetimini üstleneceklerini duyurması, camiada yeni bir heyecana vesile olmuş, açıklanan yönetim planıyla umutlar yeniden yeşermişti. İsmail Uyanık'ın talebi ile benim başkanlığımda 'Danışma Kurulu' oluşturuldu. 14 maddelik bir rapor hazırladık. Bu rapor doğrultusunda 'şirket sözleşmesi' hazırlanmıştı.
 
ŞİRKETLEŞME HİÇBİR ŞEKİLDE SORGULANMADI
 
 Samsunspor'un içine düştüğü ekonomik sıkıntı ve yönetim çıkmamasının yarattığı panik ile kapanma korkusunun artması nedeniyle 'şirketleşme' hiçbir şekilde sorgulanmadı. Samsunspor Genel Kurulu'nda 'Danışma Kurulu Başkanı' olarak söz aldım ve bu 14 maddelik şirketleşme için 'olmazsa olmaz maddeleri' içeren raporu kürsüden okudum, tutanaklara geçti.
 
Yüksel Yıldırım ve İsmail Uyanık camia tarafından büyük destek gördü. En büyük beklenti; taraftarları ve kurumları kucaklayarak başarıya ulaşmak yönündeydi. İsmail Uyanık’ın ayrılması sonrası bu yöndeki beklentiler yerini ilerleyen süreçte Yüksel Yıldırım'ın kulübün ana organlarını dikkate almayan bir yönetim tarzına bıraktı. 'Dernek Başkanlığı'nı da üstlenmesi ile 'Dernek Yönetim Kurulu'nu büyük çapta işlevsizleştirdi" şeklinde konuştu.
 
YÜKSEL YILDIRIM YÖNETİMSEL HATALARINI GÖRMEZDEN GELDİ, SORUMLULUĞU ERTUĞRUL SAĞLAM'A ATTI
 
Sadi Subaşı açıklamalarına şöyle devam etti: "Geçen sezon son beş maç öncesi işlerin kötüye gittiğinin görülmesi ve Tuzla maçı öncesi oyuncuların prim talebinde bulunarak antrenmana çıkmadığının duyulması üzerine 'Divan Kurulu Başkanı' olarak Yüksel Yıldırım'ı aradım, destek olmak amacıyla bazı önerilerde bulundum. Ancak, önerilerim karşılık bulmadığı gibi futbolculara ağır suçlamalarda bulunarak, "Bana akıl verme, paran varsa primleri sen ver" diyerek, önerilerimi geri çevirdi. Yüksel Yıldırım, yönetimsel hataları görmezden gelerek tüm sorumluluğu Teknik Direktör Ertuğrul Sağlam ve futbolculara kesmiştir. Üzülerek söylemek gerekirse Samsunspor; bu sezon Play-Off'tan koptuğu gibi hesapta olmayan, küme düşme sınırından Altınordu'yu yenerek uzaklaşmıştır.
 
 
 
Samsunspor'un içine düştüğü bu durum kabul edilemez. 8 Kasım 2021 tarihinde Samsunspor Dernek Yönetim Başkanı Yüksel Yıldırım'ın katılamadığı toplantıda yönetim kurulu üyelerine sorular ve öneriler içeren 12 maddeden oluşan raporumuzu sunarak, cevaplanmasını talep ettik. Raporumuzu; "Samsunspor’un Samsun’un en önemli markası olması nedeniyle bu markanın değerini ve kamuoyundaki saygınlığını korumak, Derneği ve Futbol A.Ş.'nin her zaman yanında" olduğumuzu belirterek noktaladık. Ancak, 18 Kasım 2021 tarihinde ulaşan cevapta birkaç soru hariç, çoğuna ya cevap verilmediği veya bu soruların kendi dönemlerini kapsamadığı söylendi. Bu sorular cevapsız bırakılmamalıydı.
 
 
12 Şubat 2022 tarihinde düzenlenen 'Genişletilmiş Divan Genel Kurul Toplantısı'nda bir kez de gündeme taşıdık. Yöneticiler soruları yine cevaplandırmamıştır. Toplantıdan çıkan sonuçlar 21 Şubat 2022 tarihinde Samsunspor Kulübü Dernek Yönetim Kurulu'na iletilmiştir. Rapor, kulüp tarihine arşiv olacak şekilde 'Divan Başkanlık Kurulu Karar Defteri'ne de işlenmiştir. Üzülerek söylemek gerekirse iyi niyetli uyarılarımız ve önerilerimiz dikkate alınmamış ve raporlarımız da değerlendirilmemiştir.
 
 
ŞİRKETLEŞMEDE 4 MADDE KABUL ETTİRİLEMEDİ
 
Şirketleşme aşamasında 4 maddenin kabul ettirilemediğini belirten Subaşı, bu maddeler arasında altyapının Samsunspor derneği'nde kalması, yapılan çalışmaların faturasının kuküp tarafından şirkete kesilmesi, Samsunspor altyapısından yetişen sporcuların sporcuların değerlendirilmesini amaçladık.
 
Ancak altyapı derneğe değil, şirkete verildi. U-19 takımındaki sporcularımız değerlendirilemedi, bu sporcular farklı kulüplerde değerlendirilebilirdi. Mesela Çarşambaspor'da değerlendirebilseydi, Çarşambaspor küme düşmezdi.
 
Samsunspor Derneği'ne şirketten 9 hisse verilmeli, dernek şirketin ortağı olmalıydı. Ürün satışlarının bir bölümü derneğin olmalıydı. Dernek ekonomik olarak şirkete bağlı kaldı. Şimdi şirket derneğin kapatılması gerektiğini söylüyor. Ancak Nuri Asan tesisleri dernek yönetimindedir.
 
SAMSUNSPOR YÜKSEL YILDIRIM'IN AİLE ŞİRKETİNE KALDI
 
Şirketleşme aşamasında kimse bunları sorgulamadı. Samsunspor, Yüksel Yıldırım'ın aile şirketine kaldı.
 
60 MİLYON LİRALIKBORÇ 400 MİLYON LİRAYA ÇIKMIŞ
 
Samsunspor bu yönetim anlayışı ile 3.5 yılda 6 teknik direktör, 80 futbolcu transfer etti. 60 milyon lira olan borç, Yüksel Yıldırım'ın ifadesi ile 400 milyon liraya çıktı. Samsunspor, ligde en çok para harcayan kulüp oldu.
 
SAMSUNSPOR DERNEĞİ'NİN 700 MİLYONLUK ALACAĞINA BLOKE Mİ KONULDU?
 
Ve kesin belge olmamasına rağmen, Samsunspor Derneği'nin  700 milyon liralık alacağına bloke konulduğu iddiaları var. Dernek denetim kuruluna da yönetim kurulu tarafından tam olarak belgeler verilmediği,iddiaları da konuşuluyor.
 
 
Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Sadi, Subaşı, İstifanın, perde, arkasını, açıkladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı