Haber Detayı
24 Mart 2020 - Salı 14:28 Bu haber 1105 kez okundu
 
Sağlık çalışanlarına ne kadar ek ödeme yapılacak?
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada 3 ay boyunca sağlık personelinin ek ödemelerinin tavan ücretten yatırılacağını duyurdu. İşte sağlık çalışanların yapılacak ek ödeme tutarları..
EKONOMİ Haberi
Sağlık çalışanlarına ne kadar ek ödeme yapılacak?


Türkiye'de görülen corona virüs vakalarının ardından gözler sağlık çalışanlarına çevrildi. 

 

Bu zorlu süreçte özveriyle çalışan sağlıkçılar için başlatılan 'moral alkışı'nın ardından, çalışanların hayatını kolaylaştıracak adımlar da atıldı.


Sağlık çalışanlarının önemli taleplerinden biri olan ek ödeme miktarının artırılması ile ilgili, Bakan Koca yaptığı açıklamada 3 ay boyunca sağlık personelinin ek ödemelerinin tavan ücretten yatırılacağını duyurdu. İşte sağlık çalışanların yapılacak ek ödeme tutarları...

 

Corona virüs salgını sonrası tüm sağlık çalışanlarının her zaman olduğundançok daha özverili çalışmaları gereken bir döneme girdi. Vatandaşlar tarafından takdirle karşılanan sağlık personelinin tamamına tavandan ek ödeme yapılacağı açıklandı.

 


EK ÖDEME NEDİR?
 
Ek ödeme, personele sağlık tesisine fiilen katkı sağladığı sürece verilebilir. Sağlık tesisinin o dönemde elde ettiği gayrisafi hasılattan öncelikle Hazine payı, 24/5/1983 tarihli ve 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanununun 18 inci maddesinin birinci fıkrasının (k) bendi gereğince ayrılacak pay ile Bakanlık merkez payı ayrıldıktan sonra kalan miktar, 209 sayılı Kanunun 5 inci maddesinin üçüncü fıkrasında belirlenen oranları geçmemek üzere personele ek ödeme olarak dağıtılabilir. Bağış, faiz, kira gelirinden elde edilen döner sermaye gelirleri hiçbir şekilde personele ek ödeme olarak dağıtılamaz.


 
Üç ay boyunca sağlık çalışanlarına ödenecek olan ek ödeme tutarları belli oldu.


 
(Not: Derecelendirmeye göre ödeme tutarları yazılmıştır)


 
Doktor (1/4) 6 bin lira
 
Sağlık Bilimleri Lisansiyeri (1/4) 1625 lira
 
Ön lisans 1260 lira
 
Lise (2/3) 505 lira

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Sağlık, çalışanlarına, ne, kadar, ek, ödeme, yapılacak?,
Yorumlar
Haber Yazılımı