Haber Detayı
21 Ocak 2020 - Salı 17:40 Bu haber 1818 kez okundu
 
Sağlıkta Korkutan Tablo
Samsun'da Düzenlenen Tabip Odaları Karadeniz Bölge Toplantısında Konuşan Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Üyesi Selma Güngör Türkiye'de sağlık sisteminin geldiği nokta konusunda çarpıcı açıklamalarda bulundu.
SAĞLIK Haberi
Sağlıkta Korkutan Tablo


SAĞLIK HARCAMALARI VATANDAŞIN CEBİNDEN ÇIKIYOR

 

Dr. Güngör, " Sağlıkta eşitsizlikler çok büyük boyutlara ulaştı. Türkiye'de  2018'de 11 bin 629 bebek, 14 bin 240 da 5 yaş altı çocuk ölümü gerçekleşti. 13 Milyon 163 bin kişi GSS kapsamı dışında. Bağ Kur Primi ödeyemeyenlerin sayısı her gün artıyor. Sağlık hizmetlerinin finansmanı halkın cebinden çıkıyor.

 

 2018'de sağlığa  165 milyar 234 milyon lira harcama yapıldı. Bunun 114 milyar 838 bin lirasını vatandaş cebinden harcadı. Kişibaşı sağlık harcamamız 2030 lira olurken bunun 1411 Lirası yine vatandaşın cebinden çıktı. Buna karşılık koruyucu sağlık hizmetlerine harcanan para kişibaşı 88 Lirada kaldı." dedi.

 

 

MİLYONLARCA DOZ AŞI ÇÖPE ATILIYOR

 

 1. Basmak Sağlık Hizmetleri için yatırım yapılmadığını belirten Dr. Selma Güngör, " 1. basamak sağlık kuruluşları itibarsızlaştırıldı. Aile Sağlığı Merkezlerinde yeterli  malzeme yok.Ellerinde bulunan malzemeler, taleplerin çok altında. Aile hekimlerine taşıyabileceklerinin çok üzerinde yük bindirildi. 

 

ASM'lerin finansmanı aile hekimleri tarafından devlet desteği olmadan sağlanmaya başlandı.Bütçe devlete değil, hekime yüklendi. Bunun sonucunda da 2. Sınıf Aile Sağlığı Merkezleri ortaya çıktı. Şimdi bu tarz ASM'lere zorunlu hizmet kapsamında atama yapılarak faaliyet yürütülmeye çalışılıyor. Aşıların ve takipleri yapılamıyor, milyonlarca doz aşı çöpe atılıyor." diye konuştu.

 

 

KIZAMIKTA KIRMIZI ALARM

 

 2017 yılında  sadece 69 kızamık vakası görüldüğünü ifade eden Dr. Selma Güngör, " DSÖ (DÜnya Sağlık Örgütü) verilerine göre bu sayı 2018'de 510, 2019'un ilk 9 ayında 2 bin 666 vakaya yükseldi. Bu salgın demektir. 10 ilimizde şehir hastaneleri açıldı. Sağlık Bakanlığı Bütçesinin yüzde 12'si   bu 10 hastaneye aktarıldı. Tam bir fiyasko. Bu hastanelerin sahiplerine çok özel, çok yüksek fiyatlar ödeniyor.

 

HEKİMLERE CİRO BASKISI VAR

 

Hekimlere baskı arttı. Çalışma koşulları her geçen gün kötüye gidiyor. Gelecek, iş ve can güvenliği yok. 15 Temmuz 2016 tarihinden bu yana 3 bin 466 hekim işten atıldı. Hekimler arasında ücret eşitsizliği var. Özel hastnelerde ciro baskısı arttı. 5 Dakikada bir randevu veriliyor. Böylece her hastanede poliklinikler önünde yığılmalar başladı onlarca kişi sıra bekliyor. Buda şiddeti körüklüyor." şeklinde konuştu.

 


GENÇ HEKİMLER YURTDIŞINA KAÇIYOR

 

Gençhekimlerin Türkiye'deki koşullar nedeniyle yurtdışına kaçtığını bildiren Dr. Güngör konuşmasını şöyle tamamladı: "2012 yılında 59 hekim yurtdışına gitmişti.2019'da bu sayı Bin 47 kişiye ulaştı. Bu hekimlerimiz ABD, Afrika ve Asya'da çalışıyor.

 

Sağlık sistemimiz şiddet üretiyor. 1 Ocak 31 Temmuz tarihleri arasında 8 bin 498 sağlıkta şiddet vakası olmasına karşın bunların sadece 6 bin 626'sı yargıya yansıdı. Hastane yöneticileri arabulucu olarak görev yapıyor. Hekimlerin hasta sayıları düşürülmeli. "

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Sağlıkta, Korkutan, Tablo,
Yorumlar
Haber Yazılımı