Haber Detayı
26 Ağustos 2016 - Cuma 16:41 Bu haber 3291 kez okundu
 
Salıpazarı’nda DOĞA KATLİAMI
Samsun’un Salıpazarı ilçesinde Hidroelektrik Santrali (HES) faaliyete başlamadan doğa katliamı başladı.
- Haberi
Salıpazarı’nda DOĞA KATLİAMI

Salıpazarı İlçesinde yapımı devam eden Hidroelektrik Santrali şantiye sahası içinde yer alan Karacaören deresinde yaşanan doğa katliamı vatandaşların tepkisine neden oluyor. HES İnşaatında çalışan kamyonlardan dereye boşaltılan kimyasal maddeler yüzlerce balığın ölümüne neden oldu. 

Balık ölümlerini çaresizlik içersinde seyreden Karacören’li vatandaşlar yetkililerin duyarsız olmalarından rahatsız olduklarını söyledi. “Kanun tanımaz şirket yetkilileri güpe gündüz tankerdeki kimyasal maddeleri dereye boşaltıyor. Bu köy kaç paraya satıldı? Bu köyün muhtarı ne iş yapar? Geleceğimiz karartılıyor, ırmaklarımız yok oluyor. Yetkililerden hiçbir ses çıkmıyor.  

BİZE RAĞMEN İZİN VERİLDİ. 

Salıpazarı İlçesi Fidancık mahallesi Karakuş Deresi üzerine Topçuoğlu Madencilik Sanayi Tic. Ltd. Şirketi tarafından yapımı son hızla devam eden enerji Regülatörü ve Hidroelektrik Santrali Salıpazarı Belediye Başkanı Halil Akgün’den İlginç bir açıklama gelmişti.Akgül, “Bize rağmen bakanlık izin verdi. Elden bir şey gelmiyor” demişti. 
 

ŞELALE BÜYÜK TEHLİKE ALTINDA 

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi'nin oybirliği ile reddettiği, İlçe Belediyesinin HES inşaatı ile birlikte doğa katliamının olacağı,ilçenin tek kurtuluş yolu olan turizme büyük darbe vuracak olması tepkilerin en büyük nedenlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. HES ile birlikte ilçenin göz bebeği olan ve ilçeye büyük turist çeken Karacaören Şelalesi ise büyük tehlike altında. Şelalenin suyunun HES sonrası tamamıyla kuruyacağı korkusu  köylüleri harekete geçirmiş görünüyor. 

habersal.net 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Salıpazarı’nda, DOĞA, KATLİAMI,
Yorumlar
Haber Yazılımı