Haber Detayı
10 Mayıs 2019 - Cuma 17:22 Bu haber 1548 kez okundu
 
SAMÇEP Aysin ve Ali Ulvi Büyüknohutçu'yu andı
Samsun Çevre Platformu ( SAMÇEP ) 9 Mayıs 2017 tarihinde Finike'de sedir ormanlarını taş ocakları ve madenlere karşı koruma mücadelesi verirlerken evlerinde vahşice katledilen Aysin ve Ali Ulvi Büyüknohutçu çiftini andı.
YAŞAM Haberi
SAMÇEP Aysin ve Ali Ulvi Büyüknohutçu'yu andı

 

BÜYÜKNOHUTÇU ÇİFTİNİ UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ

Kocadağ bölgesindeki taş ocakları önünde yapılan açıklamada konuşan  SAMÇEP sözcüsü Mehmet Özdağ; " Finike’de Taşocakları ile mücadele platformu sözcülüğü yapan Ali Ulvi Büyüknohutçu ve eşi Aysin Büyüknohutçu 9 Mayıs 2017 tarihinde Finike’de korumaya, yaşatmaya çalıştığı sedir ormanlarının içindeki evlerinde bir kiralık katile vahşice öldürtüldüler...

Büyüknohutçu çifti, ülkemizde özellikle son yıllarda çok yoğun ve önlenemez bir biçimde çoğalan taş ocaklarına karşı en azından Finike bölgesindeki eşsiz sedir ormanlarını koruyabilmek için taşocaklarına karşı yasal süreçler başlattılar. Taşocağı patronları ile karşı karşıya geldiler. “Üretimi engellemek” suçlamasıyla haklarında davalar açıldı. Tehditler aldılar. Bütün bunlar Ali Ulvi ve Aysin Büyüknohutçu’yu durdurmadı. Bir yandan öğrenirken bir yandan da halkı bilgilendirerek farkındalık yaratmaya çalıştılar... Bu uğurda mücadele edenleri ve can verenleri unutmuyor, önlerinde saygıyla eğiliyoruz." dedi.

 

Büyüknohutçu çiftini öldüren kiralık katil 31 yaşındaki Ali Yamuç'un , tutuklu olduğu Alanya L Tipi Cezaevi’nde ölü bulunduğunu ifade eden Özdağ, ". Kendisini asarak intihar ettiği iddia edildi. Katil zanlısı Yamuç cezaevinden gönderdiği mektupta, kapatılan mermer ocağında çalışan 'Çirkin' lakaplı kişinin cinayetler için 50 bin TL teklif ettiğini ileri sürdü.  Ne yazık ki katil zanlısı Ali Yamuç’un cezaevindeki şüpheli intiharının ardından davada tek tutuklu olarak kalan eşi Fatma Yamuç da kısa bir süre sonra tahliye edildi. Adım adım üstü örtülmeye çalışılan bu cinayetler yaşam savunucularına yönelik bu planlı cinayetlerin cezasız kalacağı ihtimalini güçlendiriyor.

Büyüknohutçu çifti gerçekten de yaşamı ve mücadelesi ile çok önemli, saygın bir yerde durdular ve her zaman saygı ile anılacaklardır.   Büyüknohutçu çiftinin öldürülmesine giden yolun izlerini, 6831 sayılı Orman Kanunu ve 3213 sayılı Maden Kanununda son 10 yılda AKP’nin meclis çoğunluğuna dayanarak yaptığı değişikliklerde aramak gerekiyor.  Zira bu değişkliklerle sadece 2012 – 2016 yılları arasında madencilik faaliyeti izni verilen alanın büyüklüğü 104 artmıştır. " diye konuştu.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: SAMÇEP, Aysin, ve, Ali, Ulvi, Büyüknohutçu'yu, andı,
Yorumlar
Haber Yazılımı