Haber Detayı
10 Aralık 2019 - Salı 18:20 Bu haber 1165 kez okundu
 
SAMÇEP: Bekçinin Katilleri En Ağır Cezaya Çarptırılmalı
Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) Sözcüsü Mehmet Özdağ, Terme Doğa Koruma ve Milli Parklar bekçisi Yüksel Berk’in katlinin sahada görev yapan tüm kamu görevlilerine bir göz dağı olduğunu söyledi.
YAŞAM Haberi
SAMÇEP: Bekçinin Katilleri En Ağır Cezaya Çarptırılmalı

 

Bekçi Yüksel Berk’in katillerinin en ağır cezaya çarptırılması gerektiğini belirten  Özdağ, yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:  “ Terme Doğa Koruma ve Milli Parklar Şefliği’nde görev yapan Yüksel Berk 6 Aralık 2019 tarihinde görevi esnasında doğa düşmanları tarafından katledildi. Kendisine Allahtan rahmet, ailesine, meslektaşlarına ve tüm doğa dostlarına baş sağlığı dileriz.

Yüksel Berk ihbar üzerine gittiği Gölyazı mahallesi Çobanyatağı mevkiinde  kendisinin bulunduğu bölgeye doğru ateş açan kaçak av çetesini uyarmasına rağmen yakalanacaklarını anlayan çete elemanlarınca başından vurularak katledilmiştir.

Hasan Balıkçı davası örnek alınmalıdır

Bu olay bize 2002 yılında Adana’da kaçak elektrik kullananlara karşı kamunun hakkını korumaya çalışırken görevi başında katledilen Elektrik Mühendisi Hasan Balıkçı’yı hatırlatmıştır. Hasan Balıkçı davasının cinayet zanlısı ilk ifadelerinde cinayeti namus cinayeti gibi anlatmasına rağmen Elektrik Mühendisleri Odasının, Balıkçı Ailesininin yanında davaya müdahil olması ve ısrarlı takibi ile cinayetin; kaçak elektrik kullandığını tespit ettiği işyeri sahiplerince kiralanan tetikçiler tarafından işlendiği ortaya çıkartılmış ve 6 yıl süren davalar sonunda azmettirenler ve tetikçiler ağır cezalara çarptırılmıştır.

Yüksel Berk cinayeti yanban hayatını korumak üzere görev yapan kamu görevlilerine yapılan ilk saldırı değildir, son da olmayacaktır. Bu cinayet, yaban hayatını, ormanlarımızı, doğamızı korumak  üzere sahada görev yapan tüm kamu görevlilerine bir göz dağdır.

Yüksel Berk cinayetinde Tarım Orman Bakanlığının ilgili birimleri ve üyesi olunan sendika  açılacak davaya mutlaka müdahil olmalı ve çeteye karşı aileyi yanlız bırakmamalıdır. Avcı oldukları idda edilen çeteye hak ettikleri ceza en üst seviyeden verilmelidir. Verilecek ceza caydırıcı olmalı ve can kaybına neden olabilecek bu tür olayları bütünüyle engelleyici olmalı, bir daha kimse böyle bir şeye cüret edememelidir.

Av cinayettir, avcılık bir spor değildir

Avcılıkta birçok yöntem yasak olmasına rağmen yaban hayatının katledilmesine sebep olmaktadır. Savunmasız hayvanların canını alan bir eylem, hobi ya da spor olarak tanımlanamaz bu şekilde masumlaştırılamaz. İlgili bakanlık için de kanlı bir gelir kapısı olan avcılık da av turizmi de derhal yasaklanmalıdır.

Av cinayettir, hafifletici sebebi yoktur. Yaşam hakkı gelir kapısı olarak görülemez. “

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: SAMÇEP:, Bekçinin, Katilleri, En, Ağır, Cezaya, Çarptırılmalı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı