Haber Detayı
07 Nisan 2020 - Salı 16:59 Bu haber 1046 kez okundu
 
SAMÇEP : Biyokütle Enerji Santrali Sökülsün ve Eski Haline Getirilsin!
SAMÇEP, Çarşamba Eğercili Biyokütle Enerji Santralinin ÇED Gerekli Değildir kararının mahkeme tarafından iptal edildiğini belirterek, tesisin sökülmesi ve tarım arazisinin eski haline getirilmesini istedi.
SİVİL TOPLUM Haberi
SAMÇEP : Biyokütle Enerji Santrali  Sökülsün ve Eski Haline Getirilsin!

 

SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ Kimya Mühendisleri Odası Başkanı Osman Nuri Pilgir ile birlikte yaptığı açıklamada, “ Çarşamba Eğercili’de yapımı süren Biyokütle Enerji Santrali için verilen  ÇED Gerekli Değildir şeklindeki Valilik işlemi mahkeme tarafından iptal edilmiştir. “ dedi.

 

Özdağ,  “Eğercili Zehir Santralı olarak bilinen tesis, Çarşamba Büyük Ova alanında kaldığı ve alternatif alan araştırması yapılmadığı gibi, mutlak tarım arazisi olan bu sahanın bir genelge ile tarım dışına çıkartılmasının buyurucu yasa hükmüne aykırı olduğu için davamızın kabulüne ve işlemin iptaline karar verilmiştir.

 

Mahkeme ayrıca söz konusu davanın bilirkişi heyetininin azırladığı raporun; dar ve kısıtlı bir bakış açısı ile hazırlanmış olması, çoğu noktalarda proje tanıtım dosyasındaki veriler esas alınarak raporun temellendirilmiş olması ve ayrıca bazı noktalarda nesnel ve objektiflikten uzak değerlendirmeler içermesi nedeniyle hükme esas alınabilecek nitelikte olmadığını da belirtmiştir.

 

İnsan yaşamı ve çevrenin korunmasına dair Anayasa hükmüne dayanılarak verilen mahkeme kararı yöremizde büyük bir sevinçle karşılıyoruz.İdarenin bütün işlem ve eylemlerinde, Hukuk devleti ve hukukun üstünlüğü ilkelerine bağlı kalması gerektiğini yeniden hatırlatan mahkeme kararından duyduğumuz sevinci halkımızla paylaşıyoruz.

İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun 28. Maddesi uyarınca Eğercili Mahallesinde temeli atılan tesisin sökülmesini ve taşınmazın eski haline getirilmesini bekliyoruz.

Anılan Yasa maddesi Samsun Valiliğine görev yüklemektedir. Yasanın Valiliğe yüklediği;

a) tesisin sökülmesi ve

b) eski hale getirmesine

dair görevin bir an önce yerine getirilmesini bekliyoruz.

Yasanın bu konuda idareye tanıdığı azami otuz günlük yasal süre dolduktan sonra ilgili ve sorumluları hakkında yasal ve yargısal yollara başvuracağımızı kamuoyu ile paylaşıyoruz.” diye kon uştu.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: SAMÇEP, :, Biyokütle, Enerji, Santrali, , Sökülsün, ve, Eski, Haline, Getirilsin!,
Yorumlar
Haber Yazılımı