Haber Detayı
20 Kasım 2017 - Pazartesi 17:45 Bu haber 6120 kez okundu
 
SAMÇEP: Meşe Ormanlarındaki Beton çalışmalarını durdurun
Canik Belediyesi'nin Meşe Ormanları'nda yatığı beton çalışmasına en sert tepki ( Samsun Çevre Platformu) SAMÇEP'ten geldi.
YAŞAM Haberi
SAMÇEP: Meşe Ormanlarındaki Beton çalışmalarını durdurun

SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ, ZMO Samsun Şube Başkanı Hayati Tosun ile birlikte Canik Meşe Ormanlarında yaptıkları inceleme sonrasında bir açıklamada bulundular.

 

Samsun kentinin doğası ve yaşam alanlarını yok edilmeye devam edildiğini belirten SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ, Hayati Tosun ile birlikte yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi: " Canik Belediyesi sorumluluğunda olan, mülkiyeti Orman İşletmesine ait ve Meşe Tesisleri olarak bilinen ormanlık alanda, 20 Kasım 2017 Salı günü sosyal medya hesaplarımızdan bizlere ulaşan bilgilere göre beton çalışması yapıldığı bilgisini aldık. Maalesef bilgiler doğru, yerinde gördük ve fotoğrafladık; kentimizin akçiğerlerine beton dökülüyor.

Canik Belediyesinin mesire alanı düzenlemesi gerekçesi ile Orman İşletmesinden ve ilgili kurum ve kurluşlardan izin alarak yapıldığı söylenen, sözde spor ve yüryüş alanı olarak sürdürülen çalışmalarla Meşe Tesisleri bölgesinde betonlaşma ile beraber hem doğal yaşam hem ve orman florası geri dönülmeyecek şekilde yok ediliyor.

Sahada yaptığımız tespitlere göre; orman alanına beton dökülerek yapılan yürüyüş yollarının ve sosyal tesis alanlarının üzerleri ahşap kaplanmaktadır. Böylece hem beton dökerken. Hem de ahşap kaplarken doğa tahribatının katmerlendiğini tespit ettik.
Yapılan beton dökme işlemi en hafif şekliyle toprağın mühürlenmesidir.

Her gün atan doğa ve yaşam alalarımıza saldırının en pervasız şekli gözlerimizin önünde sereyan ediyor. Göz göre göre ciğerlerimize beton dökülüyor.
Meşe Orman Park olarak adlandırılan proje, sahada ormanın ve doğal hayatın katledilmesi şeklinde uygulanmaktadır.

Meşe Tesilerine sadece 200 m uzaklıktaki Orman İşletme Müdürlüğüne bizzat uğrayarak konu hakkında bilgi almak istedik. Beton çalışmalrının sürdüğünü sanki bizden duymuşlar iznenimi aldık. Orman İşletme Müdürlüğü, kamu mülkü olan ve korumakla yükümlü olduğu bu alana beton dökme çalışmalarını derhal durdurmalıdır.

Samsun Kentinin akciğerlerine beton dökerek katleden Canik Belediyesini kınıyoruz ve henüz beton dökülmeyen ancak çizimlerle beton döküleceği belirtilen alanların korunmasını rica ediyoruz."

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: SAMÇEP:, Meşe, Ormanlarındaki, Beton, çalışmalarını, durdurun,
Yorumlar
Haber Yazılımı