Haber Detayı
05 Kasım 2020 - Perşembe 14:06 Bu haber 2933 kez okundu
 
SAMÇEP, Samsun'da 21 Yıldır Toplanan Deprem Vergilerini Sordu
SAMÇEP (Samsun Çevre Platformu) Sözcüsü Mehmet Özdağ, Samsun’un 2. Derecede riskli deprem bölgesinde yer aldığını, 21 yıldır deprem vergileri toplandığını ve buna rağmen hiçbir çalışma yapılmadığını söyledi.
SİVİL TOPLUM Haberi
SAMÇEP, Samsun'da 21 Yıldır Toplanan Deprem Vergilerini Sordu

 

SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ, Samsun'da heyelanlı bölgelere dikkat çekti.

 

Samsun halkından 21 yıldır toplanan deprem vergilerine ne olduğunu soran Mehmet Özdağ, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 

“Samsun Kuzey Anadolu fay Hattının hemen güneyinde yer alan bir il. Dolayısıyla fay hattına olan mesafe durumuna göre kent merkezimiz 2. Derecede riskli bölge olarak belirlenmiş durumda.

 

Ancak kent merkezinde İlkadım İlçesi sınırları içerisinde yüksek eğimli, eğrili, bölgelerinin yanı sıra Atakum sahil kesiminde çok sayıda heyelanlı bölge olduğu bilinmektedir. Son 25 yılda sakıncalı olarak tespit edilen alanlarda, yeni bulvarlar açılmış ve bu bölgelerde de yapılaşma hızla artmıştır.

 

1999 Marmara Depreminden buyana riskli alanlarda kentsel dönüşüm yapılması yerine, neye göre yapıldığı pek anlaşılamayan “riskli bina” değerlendirmesi ile özellikle İstiklal Caddesi üzerinde ve kent merkezine çok yakın arsa rantlarının çok yüksek olduğu alanlarda rantsal dönüşüm olarak adlandırabileceğimiz uygulamalarla, konut sahiplerinin müteahhitlere karşı savunmasız bırakılarak mağdur edildiği pek çok uygulamaya şahit olduk.

 

Dolayısıyla son 21 yıldır toplanan Deprem Vergileri ile Samsun’da; hangi riskli alanda kentsel dönüşüm uygulandı, heyelan bölgesinde küçük depremlerin yıkıcı riskleri altındaki hangi okul, hangi hastane, hangi kamu binası yenilendi sorularını soruyoruz.”

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: SAMÇEP,, Samsun'da, 21, Yıldır, Toplanan, Deprem, Vergilerini, Sordu,
Yorumlar
Haber Yazılımı