Haber Detayı
06 Aralık 2018 - Perşembe 19:09 Bu haber 1137 kez okundu
 
SAMÇEP’ten Aydın JES’e tepki
Samsun Çevre Platformu – SAMÇEP, bileşeni olduğu Ekoloji Birliği olarak,Aydın Kızılcaköy’de halkın JES’e ( Jeotermal elektrik santrali) karşı direnişine destek verdi.
YAŞAM Haberi
 SAMÇEP’ten Aydın JES’e tepki

 Yetkilileri, toprağını savunan köylünün karşısında değil yanında olmaya çağıran SAMÇEP, yayınladığı bildiride şu görüşleri paylaştı:

“Aydın Kızılcaköylülerinin JES karşısındaki direnişini selamlıyoruz. Köylülere yönelik Devlet ve şirketin haksız müdahalesini kınıyoruz. 

Yapılmak istenen jeotermal elektrik santraline (JES) karşı direnen, köyünü, yaşam alanını, vatanını savunan Kızılcaköylülere 4 ve 5 Aralık 2018 günü güvenlik güçleri şiddet uygulayarak  müdahale etti. Son müdahale toma eşliğinde biber gazıyla yapıldı. İki gün süren müdahalelerde, biri  77 yaşında olan üç kadın hastanelik edildi. İlköğretim çağındaki çocukların bulunduğu bir ortamda çoğunluğu kadın savunmasız köylülere yapılan bu müdahale hukuka, vicdana ve devlet ciddiyetine tamamen aykırıdır.

Kızılcaköylülerin Anayasanın kendilerine verdiği sağlıklı çevrede yaşama hakkını korumak için yaptıkları haklı direnişe tomayla - gazla karşılık verilmesi kabul edilemez. 

Yapılmak istenen santralin ÇED (Çevre Etki Değerlendirme) süreci henüz tamamlanmamışken, JES şirketi Güriş'ın santral alanını çitle çevreleyerek kameralar yerleştirmesi kanunlara aykırıdır. Güvenlik güçlerinin şirketin bu yasadışı işlemine engel olması gerekirken, buna karşı çıkan Kızılcaköylülere gazla haksız müdahalesini kabul etmiyoruz. 

Bu olayın özeti; güvenlik güçleri ve bu güçleri yöneten kamu iradesinin Anayasal hakkını kullanan köylüleri değil, yasadışı işlem yapan şirketin çıkarlarını koruduğunun açıkça ortaya çıkmasıdır.  

Ekoloji Birliği olarak bu durumu reddediyoruz. Kızılcaköylülerine yapılmış müdahaleyi ekoloji mücadelesi veren tüm yurttaşlara yapılmış sayıyoruz. Biz, Türkiye çapında 60 dernek ve platformla yaşam alanlarını savunanların ortak sesi Ekoloji Birliği olarak, Kızılcaköylülerinin haklı mücadelesini destekliyoruz. 

Güvenlik güçlerini şirketlerin değil halkın çıkarların korumaya davet ediyoruz. “

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: , SAMÇEP’ten, Aydın, JES’e, tepki,
Yorumlar
Haber Yazılımı