Haber Detayı
03 Aralık 2020 - Perşembe 13:08 Bu haber 255 kez okundu
 
SAMÇEP'ten Katar ile Su Anlaşmasına Tepki
SAMÇEP, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Katar Devleti Hükümeti Arasında Su Yönetimi Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı’na ve içeriğinin açıklanmamasına sert tepki gösterdi.
SİVİL TOPLUM Haberi
SAMÇEP'ten Katar ile Su Anlaşmasına Tepki

SU TİCARİ META OLARAK KULLANILAMAZ

 

 Her alanda yaşanan özelleştirmeler ve yerli ve yabancı sermayeye satış sürecinin toplumu ve kendilerini  “su” anlaşması konusunda kaygılandırdığını ifade eden SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ,

 

“ Suyun meta haline getirilmesi sonrası, artık su politikaları uluslararası pazar haline getiriliyor. Bizler Ekoloji Birliği olarak suyun yaşamın tartışmasız ana maddesi olduğu bilinciyle hareket ediyoruz. Su ticari meta olarak kullanılamaz.” Dedi.

 

Katar’la yapılan “su anlaşmasının” içeriğinin bir an önce açıklanması gerektiğini ifade eden SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi:” 

 

Türkiye sularının üzerinde Katar’ın etkinliğin artırılması kabul edilemez. Halkların suya ulaşımı kolaylaştırılması gerekirken bu tür anlaşmalarla zorlaştırılmaktadır. “Yapılan anlaşma “yeraltı suları, su kaynaklarının korunması ve geliştirilmesi, su kalitesi, arıtma ve gıda güvenliği” gibi vurgular geçse de bu zamana kadar deneyimlerimizden biliyoruz ki, “arıtma, geliştirme, koruma” iddialarının arkasından yeni saldırılar gündeme geliyor.

 

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan “Bu mutabakat zaptı, sadece iki ülke arasında su yönetimi alanında deneyim ve tecrübelerin paylaşılması ve bilgi alışverişini mümkün kılacak bir metindir. Bu imzalanan metin, iki ülkenin birbirinden su temini, su nakli, suyun paylaşılması ve benzeri hususları içermemektedir” açıklaması yapılsa da anlaşma metni yayımlanamamaktadır.

 

BU ANLAŞMANIN İÇERİĞİNDE NELER VAR?

 

Bu anlaşmanın içeriğinde neler var? Katar’ın Türkiye’de toprak alması, şirket satın alması yanında yeni anlaşmalar kuşkumuzu artırıyor. Ayrıca açıklanan verilere göre Türkiye barajlarındaki su seviyesi yüzde 35 seviyelerine düşmüş; kuraklık tehdidiyle karşı karşıyayız. Türkiye’nin su fakiri ülkeler arasında olduğu da biliniyor. Yaşamsal öneme sahip su politikası stratejik öneme sahiptir. Su hem ekolojik denge hem de biyoçeşitlilik bakımından da vazgeçilmezimizdir. Ciddi planlamalarla tüm canlıların yaşam hakkına saygı çerçevesinde değerlendirilmeli ve kesinlikle ticaret haline getirilmemelidir.

 

Halkın suya erişimi gün geçtikçe azalırken yapılan anlaşmanın içeriğinin açıklanmaması anlaşılır değil. Ekoloji Birliği olarak suyun ticarileşmesine; HES, JES, nükleer ve termik santraller ve maden çalışmalarıyla suların kirletilmesine karşı mücadele ederken Katar’la yapılan anlaşmayla yeni tehlikelerle karşı karşıya kalacağız. Anlaşmanın içeriği açıklanmalı, suyun ticarileşmesine izin verilmemeli.”

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: SAMÇEP'ten, Katar, ile, Su, Anlaşmasına, Tepki,
Yorumlar
Haber Yazılımı