İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Samsun'da 39 Hükümlü Atakum Belediyesi'nde Görev Yapacak
Samsun'da 39 Hükümlü Atakum Belediyesi'nde Görev Yapacak
İlkadım Belediyesi THM Çocuk ve Gençlik Korosu’ndan Muhteşem Konser
İlkadım Belediyesi THM Çocuk ve Gençlik Korosu’ndan Muhteşem Konser
Haber Detayı
13 Haziran 2019 - Perşembe 18:06 Bu haber 2687 kez okundu
 
SAMÇEP’ten Kent Konseyleri ve Şeffaf Yönetim Çağrısı
Samsun Çevre Platformu – SAMÇEP; Kent Konseylerinin etkin biçimde hayata geçirilmesi konusunda Samsun yerel yönetimlerine çağrıda bulundu.
- Haberi
SAMÇEP’ten Kent Konseyleri ve Şeffaf Yönetim Çağrısı

SAMÇEP sözcüsü Mehmet Özdağ ve Dr. Alper Aktaş bugün EMO Samsun Şubesi’nde düzenlenen basın toplantısında yerel yönetimlerin tutumları ve Kent Konseylerinin oluşturulması ile ilgili olarak bir basın açıklaması yaptı.

Belediyelerin şeffaf bir yönetim anlayışı ile yönetilmeleri ve Kent Kon seylerinin bir an önce hayata geçirilmesi için çağrıda bulunulan açıklamada şu görüşlere yer verildi: “5393 sayılı Belediye Kanunu ile  yerel yönetimlerde oluşturulması yasal zorunluluk olan Kent Konseyleri; “Merkezi yönetimin, yerel yönetimin, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının ve sivil toplumun ortaklık anlayışıyla, hemşehrilik hukuku çerçevesinde buluştuğu; kentin kalkınma önceliklerinin, sorunlarının, vizyonlarının sürdürülebilir kalkınma ilkeleri temelinde belirlendiği, tartışıldığı, çözümlerin geliştirildiği ortak aklın ve uzlaşmanın esas olduğu demokratik yapılar ile yönetişim mekanizmaları” olarak tanımlanmıştır.

SAMÇEP olarak Samsun yerel yönetimlerinin Samsun halkının gerçek ihtiyaçlarına odaklanması ve kamusal kaynaklarımızı etkin kullanmaları konusunda Kent konseyelerinin önemine dikkat çekmek istiyoruz.

 

SAMSUN YEREL YÖNETİMLERİNDEN ÖNCELİKLE ŞEFFAFLIK BEKLİYORUZ

 

30 Mart 2019 yerel yönetimler seçimi Samsun için sonuçlanmıştır. Samsun yerel yönetimlerinden öncelikle şeffaflık bekliyoruz. Büyükşehir ve hatta ilçe belediye meclis toplantılarının teknolojik mecralarda kamuya açık yapılmasını, gündem ve karar metinlerinin internet ortamında halkla paylaşılmasını talep ediyoruz. Halen bunun uygulanmasında bir irade görülmemektedir.  SAMÇEP olarak uyarıyoruz ki, Samsun kenti hakkında kapalı kapılar ardından karar verilmesine asla göz yummayacağız.

 

KENT KONSEYLERİ ETKİN BİÇİMDE HAYATA GEÇİRİLSİN

 

 “Yerel Gündem 21” sözleşmesi ve Belediye Kanunu gereğince yerel yönetimlerimiz tarafından; kent konseylerinin oluşturulmasını, etkin biçimde hayata geçirilmesini ve desteklenmesini istiyoruz. Maalesef öceki dönemlerde kent konseyleri göstermelik olarak kurulmuş fakat işlevsizleştirilmiştir. Kent Konseyleri göz ardı edilemeyecek öneme sahiptir.

Yerel seçimler sonucunda siyasi tercihlere dayalı oluşturulan belediye meclisi kentin kalbi olarak düşünülürse, sivil toplum örgütleri, meslek kuruluşlarının da içinde yer aldığı kent konseyleri şehrin beynidir. Daha yaşanabilir ve demokratik kent yaşamı için her ikisi de gereklidir.

Bu sebeple beklentimiz; yönetmeliğe uygun olarak yerel seçimlerden 3 ay sonra yani Haziran 2019 sonuna kadar meslek kuruluşlarının, sendikaların, noterlerin, üniversitelerin, sivil toplum örgütlerinin, kamu kuruluşlarının, mahalle muhtar temsilcilerinin oluşturduğu kent konseyinin kurulmasıdır."

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: SAMÇEP’ten, Kent, Konseyleri, ve, Şeffaf, Yönetim, Çağrısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı