Haber Detayı
06 Aralık 2017 - Çarşamba 16:46 Bu haber 2719 kez okundu
 
SAMÇEP’ten Samsun Valisi ve Orman Bakanı’na"Bırakın Doğa Yaşasın" Çağrısı
SAMÇEP 'ten ( Samsun Çevre Platformu) Canik Meşe Ormanı için Vali ve Bakana Çağrı : Bırakın doğa yaşasın, Canik Belediyesi Bakanlığın Projesine de uymuyor , suç işliyor !
YAŞAM Haberi
SAMÇEP’ten Samsun Valisi ve Orman Bakanı’na

Samsun’un önemli orman alanlarından biri olan Canik Hasköy Fidanlığı’nda Canik Belediyesi’nin ormanı ticaret alanına çeviren uygulamasının Bakanlığın onayladığı projeye uymadığı ortaya çıktı.

DÜZELTİLMEZSE SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ

Samsun Mimarlar Odası Başkanı İshak Memişoğlu Canik Belediyesi’nin  Hasköy’deki meşe fidanlığını orman alanından çıkarıp ticari alana dönüştürme çabası içinde olduğunu, yaptıkları teknik incelemede , yapılanların Bakanlığın onayladığı projeye uymadığını ve bunun suç olduğunu söyledi.

Memişoğlu, “ Canik Belediyesi’ni SAMÇEP ve Mimarlar Odası olarak bilgilendiriyoruz.  Bu yapılan uygulamalar suçtur. Düzeltilmez devam ederse suç duyurusunda bulunacağız ve hukuk mücadelesi başlatacağız!” dedi.

CANİK BELEDİYESİ FİDANLIĞI ARSA GİBİ GÖRÜYOR

Konu ile ilgili olarak bugün Samsun Mimarlar Odası’nda bir basın toplantısı düzenleyen SAMÇEP  adına konuşan Samsun Mimarlar Odası Başkanı İshak Memişoğlu, “Öncelikle kentimizin içinde ender kalan ormanlık alanlardan biri olan Hasköy fidanlığının doğal yapısını üretilen plan kararlarıyla  adeta arsa gibi gören Canik belediyesinin, resmi internet sitesinde yayınladığı, “Şehir hayatında doğa ile pek buluşma imkanı bulamayan insanlarımız Meşe Orman Park sayesinde şehir gürültüsünden uzak, doğa ile iç içe bir ortama kavuşacak.

Bugüne kadar orman içinde yürüyüş yapamayan insanlarımız çayını, kahvesini içebileceği, aynı zamanda çocukların eğlenebileceği bir mekana kavuşacak.”şeklindeki , bu tür alanların kullanım beklentileri ile son derece uyumlu söylemi,“Samsun'a nefes aldıracak olan projenin içerisinde hanım konağı, kafeterya, yürüyüş yolları, açık nikah alanı, restoran, sosyal donatı alanı, çocuk oyun alanı, dürbün kafe, büfe, macera parkuru ve nikah alanı bulunacak.” Şeklinde devam ederek bu alanın doğal olarak kullanıma açılmaktan çok ticari alana dönüştürüleceğinin de alt yapısını hazırlar niteliktedir.

Paragrafın son cümlesi olan “ Meşe Orman Park, şehrimiz için önemli bir kazanım olacak.”cümlesi ise bu alanın,halkın kullanımının yanında, önemli bir rant alanı haline dönüştürüleceğinin de mesajını vermektedir. “ diye konuştu.

PROJEDE OLMAYAN İMALATLAR YAPIYORLAR

Burada yer verilen bazı tesislerin projede yer almadığını, projede yer verilen detaylarınsa yerinde uygun yapılmadığını gördüklerini belirten Memişoğlu, “ Hanım konağı(Projede yok), Kafeterya ( Canik Belediyesi resmi internet sitesinde yer alan görselde, doğal çevre ile bağ kuramayan, kabul edilebilir ölçekte olmayan bir öneri)
Yürüyüş yolları ( toprak zeminle temas kurmaması için metal profillerle zeminden yükseltilmiş, galvaniz malzemeden imal metal ızgara ve ahşap dek yürüyüş yolları projede yer almasına rağmen, proje dışı yapılan beton zemin üstü imalatlar)
Restoran ( kır lokantası olarak projeye işlenmiş ve ölçülerinden de  anlaşılacağı üzere küçük ölçekte, daha çok  açık alana hizmet eden bir yapı. Ancak yerinde, üst yapısı oldukça ağır betonarme olacağı, demir imalatından  anlaşılan bir yapı)
Büfe (Projede yok)
Nikah alanı  (Projede yok, açık nikah alanı dışında düşünüldüğü anlaşılan bir yapı)" şeklinde konuştu.

ORMAN İŞLETME DE BETONLAŞMADAN KAYGILI

 Canik Belediyesi'nin, projede yer almayan detaylarla imalat yaptığını ifade eden Mimarlar Odası Başkanı İshak Taşçı, " Belediye, Orman alanını doğal alanlarda olmaması gereken yoğunlukta betonla kaplamıştır.Değerli Samsun kamuoyunun, SAMÇEP bileşenlerinin bulunduğu platformun ve sivil toplumun gösterdiği tepkiler sonucu yapılan uyarıları dikkate alan Canik Belediyesi, yapılan beton imalatların büyük bir bölümünü sökmüş, bazı bölümlerini projeye aykırı biçimde bırakmıştır. 

Mimarlar Odası ve Elektrik Mühendisleri Odası başkanlarının Orman İşletme Müdürü Sn. Celal Kambur  ile yapmış olduğu teknik toplantıda, Orman işletme Müdürlüğünün de kamuoyunda oluşan betonlaşma endişelerini haklı bulduğunu ve kendilerinin de bu durumun giderilmesi doğrultusunda Canik Belediyesine yazı yazdıklarını ifade etmişlerdir."dedi.

SAMSUN VALİSİ VE ORMAN BAKANI'NA ÇAĞRI

Geçen süre içerisinde kalan olumsuzlukların giderilmesi noktasında Canik Belediyesince hiçbir adım atılmadığı gibi, beton imalatların üzeri ahşapla kaplanmak suretiyle proje dışı imalatlara devam edildiğini açıklayan Memişoğlu konuşmasını şöyle tamamladı: " Gerek projenin içeriği, gerekse keyfi uygulama yöntemleri kentimize  kalan bu doğal mirasın tahrip edilmesi anlamını taşımaktadır.

Buradan Devletin temsilcisi olan Orman ve Su işleri Bakanlığı’na, Samsun Valiliği’ne sesleniyoruz. Milletin malına sahip çıkınız. Hasköy Meşe alanı doğal mirastır, tüm doğallığıyla   ve en az müdahale ile halkın kullanımına bırakılmalıdır. 

BIRAKIN DOĞA YAŞASIN, HALKIMIZ DOĞALLIĞI YAŞASIN.
Samsun halkının doğası ve yaşam alanları yok edilmeye devam edilmemelidir."

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: SAMÇEP’ten, Samsun, Valisi, ve, Orman, Bakanı’na"Bırakın, Doğa, Yaşasın", Çağrısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı