Haber Detayı
04 Ocak 2019 - Cuma 20:59 Bu haber 2572 kez okundu
 
SAMÇEP ve Ekoloji Birliği’nden Bülent Şık’a destek
Sağlık Bakanlığı’nca gizlenen kanser raporunu halka açıkladığı için hakkında 12 yıl hapis istemiyle dava açılan bilim insanı Bülent Şık’a SAMÇEP ve Ekoloji Birliği’nden destek geldi.
SAĞLIK Haberi
SAMÇEP ve Ekoloji Birliği’nden Bülent Şık’a destek

 

SAMÇEP’in de (Samsun Çevre Platformu)  bileşeni olduğu Ekoloji BirliğiSamsun sözcüsü Mehmet Özdağ, Samsun Mimarlar Odası Başkanı İshak Memişoğlu ve Samsun Kimya Mühendisleri Odası Başkanı Osman Nuri Pilgir  ile düzenledikleri basın toplantısında bilim insanı Bülent Şık’a destek verdiler.

 

 

SAMÇEP ve Ekoloji Birliği adına basın açıklaması yapan Mehmet Özdağ, suçlu olan’ın  Bülent Şık değil, halk sağlığını hiçe sayan Sağlık Bakanlığı olduğunu belirttiği açıklamasında şu görüşlere yer verdi. “ Bülent Şık için açılan dava halk sağlığı ve çevre için mücadele eden tüm bilim insanları ve aktivisteler için gözdağı niteliğindedir.

Samsun Çevre Platformu – SAMÇEP’in de bileşeni olduğu Ekoloji Birliği olarak, gizlenen kanser raporunu halka açıkladığı için hakkında 12 yıl hapis istemiyle dava açılan bilim insanı Bülent Şık'ın yanındayız.

Sağlık Bakanlığı, kirlilik araştırmasını en az Bülent Şık kadar bilimsel etiğe sahip bilim insanlarının katılımıyla Samsun’da ve her ilimizde yaptırmalıdır.Tekkeköy başta olmak üzere Samsun genelinde kirlilik ve halk sağlığı üzerine etkileri araştırılıp halka açıklansın. Mert Irmağı ve doğudan batıya uzanan tüm sahil şeridimiz için derhal önlem alınsın.

Sağlık Bakanlığı 2011 - 2015 yılları arasında Kocaeli, Kırklareli, Tekirdağ, Edirne ve Antalya illerinde gıda ve su örneklerini analiz ettirdi.Bülent Şık'ın da görev aldığı araştırma, kanser ve pek çok hastalık nedeni olarak bilinen pestisit, ağır metal, poliaromatik hidrokarbon gibi zehirlerle gıdalarımızın imha edilmesini gerektirecek kadar kirlendiğini ortaya koydu. Araştırma yapılan illerimizde suyun, kurşun, alüminyum, krom ve arsenik kirliliği nedeniyle içilemez durumda olduğu anlaşıldı.

Araştırmanın yapıldığı Kocaeli Dilovası’nda her üç ölümden biri, Tekirdağ, Kırklareli, Edirne’de her beş ölümden biri,  Antalya’da ise her on ölümden biri kanserden kaynaklanıyor. Antalya ile diğer iller arasındaki çarpıcı farklılık, sanayinin yoğun olduğu yerlerde kirliliğin ve buna bağlı kanserden ölüm oranını dramatik biçimde arttırdığını ortaya koymaktadır.

Sağlık Bakanlığı, kanser raporunu aradan 4 yıl geçmesine rağmen bugüne kadar halka açıklamadı. Raporu gereken önlemleri alması için ilgili devlet kurumlarına bile göndermeyen Sağlık Bakanlığı, görev ihlali yaptı.

Türkiye'de halk, gıdasının yenmeyecek, suyunun içilmeyecek kadar zehirli kimyasallarla kirli olduğunu Sağlık Bakanlığı'ndan değil, Gıda Uzmanı ve Yazar Bülent Şık'ın yazdığı makalelerden öğrendi. Sağlık Bakanlığı'nın yaptırdığı araştırmada görev alan Bülent Şık, araştırma sonuçlandıktan 3 yıl sonra kendine ait bilgileri halka açıkladı.

Görevini yerine getirmeyen Sağlık Bakanlığı, Nisan 2018'de gazetedeki yazı dizisinde, çalışmalarına katıldığı araştırmada kendine ait sonuçları halka açıklayan bilim insanı Bülent Şık hakkında suç duyurusunda bulundu. Bu suçlama üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, terör suçları kapsamında "açıklanması yasaklanan gizli bilgileri açıklama, sırrın açıklanması" gibi suçlamalarla Bülent Şık hakkında dava açıldı. Bu davaya neden olan suç duyurusu, Sağlık Bakanlığı'nın günümüzde ne kadar yozlaştırıldığını gözler önüne serdi.

Ekoloji Birliği, gizlenen kanser raporunu halka açıkladığı için hakkında 12 yıl hapis istemiyle dava açılan bilim insanı Bülent Şık'ın yanındadır. Asıl suçlu, kanser raporunu 3 yıl boyunca halktan gizleyerek sorumluluğunu ve görevini yerine getirmeyen  Sağlık Bakanlığı'dır.

Sağlık Bakanlığı'nın öncelikli görevi, halk sağlığına zarar veren atıklarını havaya, derelere bırakan fabrikaları ve onların sahibi bir avuç sermayedarı korumak değil, halkın sağlığını koruma için bu kirliliğin oluşmasına engel olmaktır. Sağlık Bakanlığı, hatasından geri dönerek Bülent Şık hakkında yaptığı suç duyurusunu derhal geri çekmeli ve yaptırdığı kirlilik araştırma sonuçlarını sansürsüz olarak halka açıklamalıdır.

Samsun’da, en az araştırmanın yapıldığı illerimiz kadar kirlidir.

Tekkeköy başta olmak üzere Samsun genelinde kirlilik ve halk sağlığı üzerine etkileri araştırılıp halka açıklansın.Mert Irmağı ve doğudan batıya uzanan tüm sahil şeridimiz için derhal önlem alınsın.

Sanayi denetimsiz ve başıboş bırakılmış, fabrikaların ve enerji tesislerinin havamızı, suyumuzu dilediği gibi kirletmesine izin verilmiştir. Bu duruma derhal son verilmeli, halk sağlığı ön planda tutularak, kanser ve hastalık yaratıcı sanayi kirliliğinin kaynağında engellenmesi için gereken ne varsa yapılmalıdır. Sağlık Bakanlığı, kirlilik araştırmasını en az Bülent Şık kadar bilimsel etiğe sahip bilim insanlarının katılımıyla, yurdumuzun her yerinde yaptırmalı ve sonuçlarını ulaşır ulaşmaz halka açıklamalıdır. İlgili Bakanlıkları ve devlet kurumlarını uyararak kirliliğin kaynağında engellemek için kirletenleri zorlayıcı uygulamalar geliştirmelidir. Sağlık Bakanlığı, ancak bunları yaparsa halkın gözünde eski saygınlığına ulaşabilecektir.

Biz Ekoloji Birliği olarak, gıda ve suyumuzun kanser başta olmak üzere pek çok hastalığa neden olan kirletildiğini belgeleyen araştırma sonuçlarını "sır" ve "gizli" olarak değerlendirilmesini red ediyoruz.

Bülen Şık için açılan dava halk sağlığı ve çevre için mücadele eden tüm bilim insanları ve aktivisteler için gözdağı niteliğindedir.

Biz Türkiye çapında 60 ekoloji dernek ve platformunun ortak sesi Ekoloji Birliği olarak ve SAMÇEP olarak, Bülent Şık davasının izleyicisi olacağız.

Davanın her aşamasında bilim insanı Bülent Şık'a desteğimizi sunacak, asıl suçlu olan Sağlık Bakanlığı'nı görev ve sorumluluğunu yerine getirmediğini anlatmaya devam edeceğiz."

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: SAMÇEP, ve, Ekoloji, Birliği’nden, Bülent, Şık’a, destek,
Yorumlar
Haber Yazılımı