Haber Detayı
25 Şubat 2020 - Salı 15:08 Bu haber 2477 kez okundu
 
SAMÇEP ve Kimya Mühendisleri Odası’ndan SASKİ’ye Şok Suçlama!
SAMÇEP ve Kİmya Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Osman Nuri Pilgir, ortak bir basın açıklaması yaparak Samsun'da şehir şebekesi suyunda bulunan koku, bulanıklık ve çamur hakkında açıklamalarda bulundu.
SİVİL TOPLUM Haberi
SAMÇEP ve Kimya Mühendisleri Odası’ndan SASKİ’ye Şok Suçlama!

 

Elektrik Mühendisleri Odası Samsun Şubesi Toplantı Salonu’nda düzenledikleri basın toplantısında konuşan SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ,  Sudaki Çamur, Bulanıklık ve Kokunun SASKİ’nin İşletme Kusuru olduğunu,  SASKİ’nin  rutin bakım işletme ve önleyici bakım faaliyetlerini yürütemediğini söyledi.

 

Özdağ,  Samsun’a içme suyu sağlayan hatta normalden fazla miktarda aliminyum olduğunu ,  yönetim beceriksizliği ve hizmet kusurlarının logo değişikliği ile gizlendiğini belirterek, "SASKİ , halkın sağlığı ile oynuyor!” dedi.

 

SAMSUN İÇME SUYUNDA BULANIKLIK, KOKU, ÇAMUR VAR

 

Mehmet Özdağ açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "  Samsun içme suyu bilindiği üzere, kentin doğusunda Çakmak Barajından 3 km.lik tünel sistemi ve 17 km.lik 2,2 metre çaplı betonarme borularla Aşağı Çinik Mevkiinde bulunan Selahattin Ereren Arıtma tesisine gelmektedir. Bir süreden beri Samsun şehir şebeke suyu ile ilgili vatandaşlarımız tarafından iletilen ve bizlerin de dikkatini çeken sudaki koku, bulanıklık, zaman zaman çamurlu akması sorunları yaşıyoruz.

 

GENEL MÜDÜR SAMSUN2'A GELDİĞİNDEN BERİ DENİZLERİMİZ, PLAJLARIMIZ, İÇME SULARIMIZ LAĞIM KOKUYOR,

SULARIMIZ BULANIK AKIYOR

 

SASKİ Genel Müdürünün dün medyada yeralan açıklamalarına göre; mevsim geçişlerinde yaşanan aşırı yağışlar, kar erimesi nedeniyle, havuzların, hatların temizlenmesine bağlı estetik parametre durumuları var ortada. Genel Müdürün açıklamalarından anladığımız kadarıyla boru hatlarının içerisinde ve havuzlarda zaman içerisinde oluşan çökeltiler aynı anda temizlenme işlemi yapılmış ve arıtma tesisine, tolere edilebileceği miktarların üzerinde aşırı miktarda çamurlu birikinti gönderilmesine sebep olunmuştur. Bu açıkça işletme kusurdur.

Samsun’da ilk kez mi mevsim değişimi yaşanmaktadır?

Son iki haftada Samsun’da hangi aşırı iklim olayı yaşanmıştır?

SASKİ ilk kez mi hat bakımı, havuz temizliği yapıyor? 

Samsun’da ilk kez mevsim değişimi yaşanmıyor ama Sayın Genel Müdür Samsun’a geldiğinden beri her mevsim değişiminde atık sular nedeniyle ya denizlerimiz, plajlarımız lağım kokuyor ya da içme sularımız bulanık akıyor, lağım kokuyor.

 

SASKİ YÜZÜNDEN VATANDAŞIN İÇME SUYUNA GÜNKÜK 10 LİRA ŞİŞE SUYU PARASI EKLENDİ

 

Samsun’da dört kişilik bir ailenin su faturası 100 TL’nin üzerine çıkmışken şimdi bu maliyete bir de SASKİ Genel Müdürünün işletme kusurları nedeniyle içme ve mutfakta kullanmak için plastik ambalajlı sulara günlük 10 tl fazladan para ödenmesi maliyeti eklenmiştir.

Görülen o ki SASKİ rutin bakım işletme ve önleyici bakım faaliyetlerini sağlıklı yürütememektedir ve Samsun halkının sağlığını riske sokmakta ve su maliyetimizi artırmakta sakınca görmemektedir.

 

SAMSUN İÇME SUYUNDA FAZLA MİKTARDA ALİMİNYUM SÜLFAT VAR

 

İçme suyu ve atıksu arıtma tesislerinde yüksek verimli koagülant ajan olarak Alüminyum Sülfat (şap) vb. madde kullanılır. Bunun sebebi, su içerisinde bulunan kirlilikleri yumak haline getirerek dibe çöktürmek ve kolayca filtre etmek amaçlıdır. Gereğinden fazla miktarda kimyasal kullanılması (örneğin demir ve alüminyum) durumunda renk değişimi ve borularda birikme gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

 

Bunun sonucunda ise suda bulunması max. 200 ppb yani 200 mikrogram/litre gereken Alüminyum fazla miktarda bulunarak suda bulanıklığa sebebiyet verir ve sağlık açısından uygun olmayan problemlere sebebiyet verebilir.

 

Borulardaki birikme  ve bulanıklık sebebiyle şehir şebeke suyunda bulunan Alüminyum miktarının her nekadar SASKİ yetkililerinin  normal sınırlar içerisinde açıklama yapmış olsalar bile 200ppb nin üzerinde olduğunun tahmin edilmesi zor değildir. Çünki bu gibi durumlarda borulardaki birikimler ve fazla kullanım sebebiyle Alüminyum değerleri değişik noktalarda değişik miktarlar gösterecektir. Bir an önce su hattına kaçan alüminyum engellenmelidir.

Tabiki bu durumun insan sağlığına olumsuz etkileri uzun zaman içerisinde görülecektir. Aliminyum ağır metaldir, kalıntıları insan sağlığını olumsuz yönde etkileyecektir.

 

HİZMET KUSURLARI LOGO OYUNLARI İLE ÖRTÜLMEYE ÇALIŞILIYOR

 

Samsun demokratik, laik, aydınlanmacı Cumhuriyetin kurduğu bir kenttir. Atatürk Anıtı Samsun’un simgesidir, markasıdır, kimliğidir, kişiliğidir, ruhudur. Yönetim beceriksizliği ve hizmet kusurları logo değişikliği arkasına gizlenmek isteniyor. SASKİ’nin ithal bürokratlarının tercihi ile kullanılmaya başlanılan yeni SASKİ logosunun kimliği, kişiliği, ruhu yoktur. Samsun’u ve SASKİ’yi hiçbir şekilde ifade etmemektedir.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanına sesleniyoruz, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Samsun Halkına karşı doğrudan sorumludur. Samsun Halkının sağlığıyla oynanmasına seyirci kalmayınız. Samsun halkı ile gönül bağı kuramayan, Samsun halkına karşı kendisini sorumlu hmeyen bürokratlarınızın Samsun Halkı ile alay etmesine, kentin Atatürkçü, çağdaş kimliği ile oynamasına müsaade etmeyiniz.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: SAMÇEP, ve, Kimya, Mühendisleri, Odası’ndan, SASKİ’ye, Şok, Suçlama!,
Yorumlar
Haber Yazılımı