Haber Detayı
22 Kasım 2017 - Çarşamba 12:18 Bu haber 2409 kez okundu
 
SAMSUN 2. GIDA FUARI ZİYARETÇİLERİNİ BEKLİYOR
SAMSUN 2. GIDA FUARI ZİYARETÇİLERİNİ BEKLİYOR
- Haberi
 SAMSUN 2. GIDA FUARI ZİYARETÇİLERİNİ BEKLİYOR

Türkiye ekonomisinin en dinamik sektörlerinden olan gıda sektörü; üretim değeri, istihdama sağladığı katkı ve ihracat performansı bakımından ülke ekonomisine büyük katkı sağlıyor. Türkiye’nin en verimli ovaları arasında olan Çarşamba ve Bafra Ovaları, Samsun’un hem tarım hem de gıda sektöründe önemli rol oynamasını sağlıyor. Limana olan yakınlığı ve coğrafik avantajı nedeniyle gıda toptancılarının gözde şehirlerinden biri olan Samsun, 2. Gıda Fuarı ile gıda sektörünün temsilcilerini bir araya getiriyor. 23 - 26 Kasım 2017 tarihleri arasında ziyaretçilerini ağırlamaya hazırlanan Samsun 2. Gıda Fuarı hakkında konuşan TÜYAP Anadolu Fuarları A.Ş. Genel Müdürü Cihat Alagöz, “ Gıda sektörünün bütün bileşenlerini tek bir çatı altında topladık. Fuarımızın gıda sektörüne önemli katkılarda bulunmasını temenni ediyoruz. Yeni iş bağlantılarının kurulmasını beklediğimiz Fuarımız, hayırlı olsun” dedi.

 

Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından T.C. Ekonomi Bakanlığı, T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, T.C. Samsun Valiliği, Samsun Büyükşehir Belediyesi, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası, Samsun Ticaret Borsası, KOSGEB, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Samsun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Türkiye Gıda İşverenleri Sendikası (TÜGİS), Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED), Türkiye Aşçılar Federasyonu (TAFED), Karadeniz Perakendeciler Birliği (KARADENİZ PERDER), Karadeniz Turistik İşletmecileri Derneği (KATİD), Karadeniz Aşçılar ve Turizm Birliği (KATBİR)’in destekleri ve işbirlikleri ile hazırlanan Samsun Gıda 2017 2. Gıda, İçecek Ürünleri, Gıda İşleme Teknolojileri, Paketleme ve Lojistiği Fuarı, 23 - 26 Kasım 2017 tarihlerinde gıda profesyonellerini TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’nde bir araya getiriyor.

 

5 ülkeden yaklaşık 159 kişilik yabancı alım heyetini Fuarda ağırlayacaklarını belirten Alagöz, “İran, Azerbaycan, Gürcistan, Irak ve Suriye’den yaklaşık 161 gıda profesyonelini fuarımızda katılımcı firmalarımız ile buluşturacağız. Önemli iş ortaklıklarının kurulmasını beklediğimiz fuarımız yarın kapılarını ziyaretçilerine açacak. Geçen yıl 27 bini aşkın ziyaretçi ağırladık. Bu yıl 30 bin ziyaretçiyi, katılımcı firmalarımız ile buluşturmayı amaçlıyoruz.” diye konuştu.

 

Alagöz: Usta aşçılar Karadeniz yemekleri yapacak

 

Samsun 2. Gıda Fuarı'nın Karadeniz Bölgesi'ndeki gıda sektörünün temsilcilerini bir araya getirdiğini belirten Alagöz, fuarda ev dışı tüketim grupları, süpermarket zincirlerinin tepe yöneticileri, gıda ve içecek perakendecileri, oteller, yerel marketler ve toplu tüketim yapan her türlü kuruluşun yöneticilerini sektördeki yenilikleri takip etmeleri amacıyla katılımcı firmalarla buluşturacaklarını ifade etti.

 

Otel, restoran ve önemli turizm işletmelerinin şeflerinden oluşan bir ekibin fuar boyunca önemli etkinliklere imza atacağını belirten Alagöz, Türkiye Aşçılar Federasyonu işbirliği ile 3 gün boyunca Karadeniz'in yöresel lezzetlerini "Gastronomi Özel Alanı"nda ziyaretçilerin beğenisine sunulacağını da sözlerine ekledi.

 

Konferans ve seminerler düzenlenecek

 

Samsun 2. Gıda Fuarı’nın akademisyen ve şefleri seminer ve konferanslarla ziyaretçilerle buluşturacağını dile getiren Alagöz, yöresel lezzetlerin yanı sıra eğitimlerin de verileceğini ifade etti.

 

Fuar boyunca; Aile Şirketlerinde Değişim, Dönüşüm ve Sürdürülebilir Büyüme, Katma Değerli Gıda Üretiminde Projelendirme ve Koruma, Gıda Mühendisliği Bölümünün Sektördeki İş Birliği İmkanları, Balda Hijyen ve Kalite, Gıda Hijyeni ve Güvenliği, Ekmek ve Ekmek Üretiminde Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar ve Gıda ile Temas Eden Madde ve Malzemeler konulu seminerler ve konferanslar düzenlenecektir.

 

Girişin ücretsiz olduğu 2. Gıda İçecek Ürünleri, Gıda İşleme Teknolojileri, Paketleme ve Lojistiği Fuarı,  23-25 Kasım tarihleri arasında 10.00- 20.00, 26 Kasım 2017 günü ise 10.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

 

Fuar hakkında daha detaylı bilgi için www.gidafuarisamsun.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

 

TÜYAP TÜM FUARCILIK YAPIM A.Ş.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: , SAMSUN, 2., GIDA, FUARI, ZİYARETÇİLERİNİ, BEKLİYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı