Haber Detayı
05 Nisan 2017 - Çarşamba 04:00 Bu haber 1861 kez okundu
 
Samsun'a 5 Milyar 443 milyon Lira Yatırım
Samsun İl Koordinasyon Kurulu 2017 yılı 2. dönem toplantısı Vali İbrahim ŞAHİN başkanlığında, Büyükşehir Belediyesi SASKİ Genel Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirildi.
EKONOMİ Haberi
Samsun'a 5 Milyar 443 milyon Lira Yatırım


 
        İl Koordinasyon Kurulu 2017 2. dönem toplantısının açılış konuşmasını yapan Vali İbrahim ŞAHİN ’’
        İl Koordinasyon Kurulu toplantısı için yatırımcı kurum ve kuruluşlardan ve belediyelerden alınan raporlara göre,  Mart 2017 itibariyle ilimiz genelinde yatırımcı kurum ve kuruluşlara ait 1.011 proje bulunmakta olup, bunun 642’si yatırımcı kurum ve kuruluşlarınca, 369’u belediyelerimizce yürütülmektedir." dedi.

 249 PROJE BAŞLATILMAYI BEKLİYOR

        Bu projelerin toplam maliyetinin 5 milyar 443 milyon lira olduğunu belirten Şahin, " Bu projelere 2017 yılında 1 milyar 416 milyon lira ödenek tahsis edilmiştir. Uygulama sonucunda bu ödenekten 230 milyon lira kullanılmıştır. Nakdi gerçekleşme oranı % 16’ya tekabül etmektedir. Bu kapsamda, il genelinde genel ve özel bütçeli kuruluşlar ile belediyelerin yürüttüğü 1.011 projeden 60’ı dönem sonu itibariyle (Mart ayı sonu itibariyle) tamamlanmış, 454’ü yıllara sari olarak devam etmekte, 248’i ihale aşamasına gelmiş olup 249 projeye ise henüz başlanmamıştır." diye konuştu.

LOJİSTİK KÖY SAMSUN2A EKONOMİK İVME KAZANDIRACAK
 
         Türkiye’de ilk olan bir çalışma yürüttüklerini ifade eden Vali Şahin, " İlimize yapılan Lojistik Köy düzeyinde  Türkiye’de bir lojistik merkezi yok.  Bu Lojistik Köy projesi ilimize büyük anlamda ivme kazandıracak ve sınıf atlatacaktır. Lojistik Köy inşaat çalışmaları şu an itibariyle % 50’yi geçmiş durumdadır. Bu proje Avrupa Birliğinin bu kapsamda en büyük projesidir. Bu Lojistik Köyümüz yapıldığında büyük bir istihdam kapısı olacaktır. Bu Lojistik Köy  Rusya ile ilişkilerin artıyor olması dolayısıyla ithalat ve ihracatla ilgili olarak  çok önemli bir fonksiyon üstlenecek. Bunun profesyonelce yönetimi sağlanabilirse hem çok sağlıklı çalışacak, hem de bir o kadar istihdam konusunda rakamları çok hızlı bir şekilde büyütecek." şeklinde konuştu.

HIZLI TREN'DE SAMSUN-MERZİFON'UN İHALESİ BİTTİ
 
        Ankara-Samsun hızlı tren çalışması ları hakkında da bilgi veren Vali İbrahim Şahin şunları söyledi: " Bu  proje ihaleleri işler hızlı olsun diye üçe bölünmüştü. İhaleler yapıldı, projeler bitmek üzere. Son ayağı olan Merzifon-Samsun arası 170 kilometrelik dilimiyle ilgili proje ihalesi bitti. Projeler bittikten sonra ihaleye çıkılacak. İnşallah Samsun’dan hızlı trene binen vatandaşlarımız Ankara’ya ve bağlantısı olan diğer illere varma şansı olacak.  Bizim hedefimiz  2023 yılında Samsun’dan Ankara’ya ve diğer bağlantılı illere hızlı tren ile ulaşmak.   2017 yılının yatırımlar açısından başarılı bir yıl olmasını temenni eder, çalışmalarınızda başarılar diler, hepinizi sevgiyle, saygıyla ve muhabbetle selamlarım.”

        Vali İbrahim ŞAHİN’in konuşmasının ardından Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanı Abdullah GÖKBİLGİN, Samsun Lojistik Merkezi projesi hakkında, yatırımcı kamu kurum ve kuruluşlarının yetkilileri ise kurumlarında yapılan çalışmalarla ilgili olarak birer sunum gerçekleştirdi.
 
        İl Koordinasyon Kurulu toplantısına ayrıca,  Vali Yardımcısı Recep YÜKSEL, Hasan ÖZTÜRK, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait BİLGİÇ, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa YURT, İl Planlama ve Koordinasyon Müdürü Nevzat İŞLER, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları ile yatırımcı kurumların bölge ve il müdürleri katıldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Samsun'a, 5, Milyar, 443, milyon, Lira, Yatırım,
Yorumlar
Haber Yazılımı