Haber Detayı
04 Aralık 2017 - Pazartesi 15:36 Bu haber 3703 kez okundu
 
Samsun ADD Başkanı Özkefeli’den 5 Aralık açıklaması
ADD SamsunŞube Başkanı Dr. Işık Özkefeli 5 Aralık kadınlarımıza Seçme ve Seçilme Hakkının verilişinin 83. Yıldönümü nedeniyle bir açıklama yaptı.
- Haberi
Samsun ADD Başkanı Özkefeli’den 5 Aralık açıklaması

5 Aralık 1934 tarihinin Türk Kadınının gurur günü olduğunu ifade eden Özkefeli açıklamasında şu görüşlere yer verdi: “Türk kadınının layık olduğu değere ulaşmasına çok önem veren Atatürk sayesinde kadınlara, 1930 yılında belediye seçimlerinde seçme, 1933 yılında çıkarılan Köy Kanunuyla muhtar seçme ve köy heyetine seçilme, 5 Aralık 1934'te Anayasada yapılan bir değişiklikle milletvekili seçme ve seçilme hakları tanınmıştır. Türk kadınını layık olduğu değere kavuşturan bu anayasa değişikliği dünyanın çoğu modern devletlerinden önce Türkiye Cumhuriyetinde gerçekleşmiştir. 1935 seçimleriyle 18 kadın milletvekili TBMM girebilmiştir.  Seçme seçilme hakkı Türk kadınının birçok alanda önünü açmış kadın haklarının gelişmesini sağlamıştır.

Atatürk, Cumhuriyet’in ilanından dokuz ay önce Şubat 1923’te şöyle demiştir: “Bizim sosyal toplumumuzun başarısızlığının sebebi, kadınlarımıza karşı gösterdiğimiz ilgisizlikten ileri gelmektedir. Yaşamak demek faaliyet demektir. Bundan dolayı bir sosyal toplumun, bir organı faaliyette bulunurken, diğer bir organı işlemezse, sosyal toplum felçlidir.” Atatürk, çağdaş bir düşüncenin ürünü olan bu sözleriyle kadının toplumdaki yerini tanımlamıştır.

Ancak Atatürk’ün kadınlarımıza vermiş olduğu seçme ve seçilme hakkı büyük ölçüde kâğıt üzerinde kalmış, kadınlar ne yazık ki uygulamada ailesinin seçtiğini seçmiş, kendisi ise seçilememiştir… Özellikle de son 14yıldır, kazanılan tüm haklar gerilemiş toplumsal baskı siyasilerin söylemleriyle gittikçe arttırılmıştır. Kadına şiddet ülkemizde haber bültenlerinin her gün ki konularından biri olurken, iş hayatında kadının yeri gittikçe azalmakta, eğitimden faydalanmaları ise dini söylemlerle sistemli şekilde azaltılmaktadır.

Kadına yönelik şiddet, göstermelik yasa ve uygulamalarla devlet tarafından da olağanlaştırılmaya çalışıldı. Kadınlar güldüğü için, ayrıldığı için, çalışmak istediği için yani kendi kararlarını vermek istediği için üstelik en yakınındaki erkekler tarafından öldürüldü,  eziyet gördü; bu şiddet hala devam ediyor.

Atatürk Devrimleri ile Cumhuriyetin özgür birer yurttaşı olan biz kadınları yeniden evlere kapatıp karanlığa mahkûm edemeyeceksiniz. ! Çünkü biz kadınlar Cumhuriyet Devrimlerinin güvencesiyiz. Laikliğin güvencesiyiz. Eşitçe ve onurlu bir yaşam sürmenin güvencesiyiz.

 Bu toprağı vatan yapan, kadını ve erkeğiyle Büyük Türk Milletidir! Kadınlarımız Korunmak ve temsil edilmek için iltimas dilenmiyor. İnsan olmaktan gelen hakkı aramak için cinsiyetin önemi yoktur, bunun için birlikte mücadele edeceğiz. Biz Atatürkçü Türk Kadınları olarak iyi biliyoruz ki; Kadın hakları için verilecek mücadele, laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti’ni sonsuza kadar yaşatma mücadelesinden ayrı değil, eşdeğerdir.

Toplumların gelişmesi, uygarlaşması kadınların eğitimli ve eşit haklara sahip olması sayesinde olabilecektir.

Türk kadınının seçme ve seçilme hakkına kavuşmasının 83. yılını kutlarken başta ülkemiz olmak üzere dünyadaki tüm kadınların uğradığı haksızlıkların son bulmasını diliyoruz. “

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör:
Etiketler: Samsun, ADD, Başkanı, Özkefeli’den, 5, Aralık, açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı