Haber Detayı
21 Eylül 2020 - Pazartesi 18:47 Bu haber 828 kez okundu
 
Samsun ADD’den Anadolu Ajansı’na Kınama
ADD Samsun Şube Başkanı Dr. Işık Özkefeli, Deltada çıkan yangını protesto eylemini ‘’burada siyasi kimlikler var, Partililer var’’ diyerek haber yapmayacağını belirten ve alanı terkeden Anadolu Ajansı muhabirine sert tepki gösterdi.
SİVİL TOPLUM Haberi
Samsun ADD’den  Anadolu Ajansı’na Kınama

Anadolu Ajansını ve muhabirini tarafsız duruşa, tarafsız gazeteciliğe davet eden Dr. Işık Özkefeli,  “Yapılan bu tavrı sadece Deltaya vefasızlık olarak görmüyor, bunun da ötesinde Anadolu Ajansı kuruluş değerlerine yani kendisini inkâr ve ihanet olarak değerlendiriyoruz.” Dedi.

 

Işık Özkefeli açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 

“ 19 Eylül 2020 Cumartesi günü Kızılırmak Deltasında; Çıkan yangını yerinde görmek, yangına karşı tepki göstermek ve Deltanın rantiyeye sunulmaması adına tepki göstermek adına çevresine, doğaya, toprağa ve insana değer veren birçok dost, demokratik kitle örgütü, çevreci dernekler, platformlar, bireyler, siyasi partiler bir araya geldik.

 

Kurumlar olarak değil her şeyden önce Deltasına sahip çıkan Samsunlular olarak oradaydık.

 

Önceden tanımadığım, hiç görmediğim ama sonradan çıkan tartışma sonucu kimliğini ve ismini öğrendiğim Anadolu Ajansı Muhabiri Mehmet Kumcağız;  ‘’burada siyasi kimlikler var, Partililer var’’ diyerek basın açıklamamızı beklemeden, bir sinirle olay yerinden ayrıldı. Malum şahsa hiçbir şey anlatamadık. Evet, benim tanıdığım CHP 19 Mayıs İlçe yöneticisi ve Türkiye Komünist Partisi İl Başkanı vardı ama daha siyasi kimliğini bilmediğimiz birçok çevre dostu da oradaydı ki bizim için siyasi kimlikleri asla önemli değildi. Önemli olana sadece ve sadece Kızılırmak Deltası idi!

 

Türkiye Cumhuriyeti tarihi ile âdete özdeşleşen, Milli mücadelenin ve kurtuluş savaşımızın her devrine tanıklık eden, bizzat Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatları ile kurulan Anadolu Ajansının muhabirinin, gazetecilik kimliğinden uzaklaşarak kimlik ve siyasi parti üzerinden tavır ve yandaşlık sergileyerek haberden uzaklaşmasını, ‘’bu haberi yapamam’’ demesini esef ve nefretle kınıyoruz.

 

Son yıllarda, aynı diğer devlet kurumları gibi bağımsız ve tarafsız yapısından hızla ve keskin bir şekilde kopan, mevcut iktidar ve onun siyasi anlayışı paralelinde haberler yapmayı kendine görev edinmiş Anadolu Ajansı’nın ve muhabirinin bu uygulamasını mevcut iktidarın siyasi duruşunun bir yansıması olarak görüyoruz. Anadolu Ajansı halen devlet kurumudur ve muhabiri de devletten maaşını alan gazetecidir.

 

Bir Cumhuriyet Kurumu olan Anadolu Ajansını ve adı geçen muhabirini tarafsız duruşa, tarafsız gazeteciliğe davet ediyoruz. Yapılan bu tavrı sadece Deltaya vefasızlık olarak görmüyor, bunun da ötesinde Anadolu Ajansı kuruluş değerlerine yani kendisini inkâr ve ihanet olarak değerlendiriyoruz.”

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, ADD’den, , Anadolu, Ajansı’na, Kınama,
Yorumlar
Haber Yazılımı