Haber Detayı
11 Ağustos 2020 - Salı 15:19 Bu haber 1607 kez okundu
 
Samsun ADD'den Büyükşehir ve AK Parti Yöneticilerine Hasan Uzunlar Çağrısı
SİVİL TOPLUM Haberi
Samsun ADD'den Büyükşehir ve AK Parti Yöneticilerine Hasan Uzunlar Çağrısı

ADD Samsun Şube Başkanı Dr. Işık Özkefeli, Atatürk’e hakaret ettiği için 10 ay hapis cezası alan Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi Hasan Uzunlar’ın Büyükşehir Belediyesi’ndeki makamlarından da derhal uzaklaştırılması gerektiğini söyledi.

 

Hasan Uzunlar’ın 10 Ay Hapis Cezasına çarptırılmasının ardından bir basın açıklaması yapan Dr. Işık Özkefeli, AK Parti ve Büyükşehir yöneticilerini de göreve çağırdı.

 

 

Dr. IşıkÖzkefeli yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

 

“Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu, Türk Ulusal Kurtuluş savaşının Lideri, Devrimlerin mimarı Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e sosyal medya hesabından yaptığı hakaretler nedeni ile Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi, aynı zamanda AKP grup başkan vekili Hasan Uzunlar hakkında Atatürkçü Düşünce Derneği Samsun Şubesi üyeleri ve Genel Merkezimiz ile beraber 14 Kasım 2019 günü Samsun Cumhuriyet Başsavcılığına 5816 Sayılı yasa gereği Ulu Önder Atatürk’e hakaretten suç duyurusunda bulunmuştuk ve davanın takipçisi olduğumuzu da belirtmiştik.

 

Hasan Uzunlar AKP İl yönetimi tarafından Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkanvekilliği görevinden alınmış, Yüksek disiplin kuruluna sevk edilmiş ve kınama cezası almış ama Meclis sıralarında ön önde oturmaya devam etmiştir.

 

Yine adı geçen şahsın, Samsun Büyükşehir Belediyesi Encümen üyeliğine tekrar seçildiğini, bu yetmezmiş gibi Belediye İştiraklerinde görev aldığını çok yeni basın aracılığı ile öğrenmiş bulunuyoruz.

 

Bu şahıs hakkında, 19 Haziran 2020 tarihine Samsun 11. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından ‘’5816 Sayılı Atatürk aleyhine işlenen suçlar hakkında kanuna muhalefet suçunu işlediği sabit olduğundan, eylemine uyan 5816 sayılı kanunun 1/1. Maddesi gereğince suçun işleniş şekli, suç konusunun önem ve değeri, meydana gelen zarar ve tehlikenin ağırlığı, sanığın suç kastının yoğunluğu, suçun işlendiği zaman ve yer dikkate alınarak, alt sınırdan takdiren 1 YIL HAPİS CEZASI İLE cezalandırılmasına, cezanın sanığın geleceği üzerindeki olası etkileri göz önünde bulundurularak sanığa verilen cezanın 5237 sayılı TCK’nın 62/1 Maddesi gereğince takdiren 1/6 oranında indirilerek sanığının netice olarak 10 AY HAPİS CEZASI ile cezalandırılmasına’’ karar verilmiştir.

 

Aynı mahkeme tarafından Samsun Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesine incelenmek üzere itiraz yolu açık olmak üzere; Hükmün açıklamasının geri bırakılmasına ve aynı suçtan beş yıl süre ile denetim süresine tabi tutulmasına karar verilmiştir.

 

Sanık avukatları 28 Temmuz 2020 tarihinde Samsun Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesine itiraz etmişler ama itiraz 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 6 Ağustos 2020 de reddedilmiştir.

 

Halkı kin ve nefrete sürükleyen kutuplaştırma gayesi çok açık ve net olan bu suçun cezası çok hafif kalmaktadır. Bugün ayni ifadeler Cumhurbaşkanına yapıldığında gözaltına alma, tutuklama gibi ceza tedbirleri uygulanmakta iken bu ceza çifte standart sonucunu doğurmuştur.

 

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e mahkeme kararı ile hakaret ettiği resmen belgelenen zatın Samsun Büyükşehir Belediyesi makamların da ne işi olduğunu Atatürk’ün bir hemşehrisi, ADD Samsun Şube Başkanı ve her şeyden önemlisi bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak mevcut iktidara ve tüm yöneticilerine soruyorum, soruyoruz…

 

 

Unutulmamalı ki ulus olmak ancak sahip olunan ortak değerleri korumakla olur. Türkiye için bu değerlerin en önemlilerinden biri Cumhuriyet, bir diğeri ise Mustafa Kemal Atatürk’tür. Atatürk, Türkiye Cumhuriyetinin bir simgesidir. Milli mücadelenin kahramanı, memleketin kurtarıcısı, devrimlerin mimarı olması nedeniyle hatırasına, eserlerine ve onu ifade eden varlıklara saldırılar, aynı zamanda Türkiye Cumhuriyetine ve onun kazanımlarına da bir saldırıdır. Bu tarz saldırılar milletimizde derin yaralar açmakta, toplumu kin ve nefrete itmektedir.

 

Samsun Şehrinde, Mustafa Kemal Atatürk’ün şehrinde, O’nun hemşerileri tarafından seçilerek göreve getirilen malum şahsın, Atamızdan özür dileyerek, bulunduğu tüm görevlerden istifasını istiyoruz. AKP Genel Merkezi ve İl Yönetimini ve Büyükşehir Belediye Başkanlığını göreve davet ediyoruz.

 

Atatürk’ün mirası makamlarda Cumhuriyetin faziletleri sayesinde oturanların fütursuzca sarf ettikleri hadsiz, kendini bilmez, ahlaksızca değerlendirmeler İlk Adım Şehri Samsun’a ve Onun Belediye meclisine asla yakışmamıştır. Türkiye de özü belli olmayan Meczuplar vardır. Ama Samsun Büyükşehir Belediye Meclisinde olması yanlıştır.

 

Oysa Samsun, Cumhuriyetin ilk adım şehridir ve her Samsun’lu aynı zamanda Mustafa Kemal Atatürk’ün hemşerisidir. Yerel yönetim meclisindeki bir üyenin Atatürk’e hakaret ve iftiraları, kendisini oraya getiren Samsun’luların tümüne de hakarettir. Atatürk ile özdeşleşen bu şehirde Atatürk’e hakaret ve iftira etmek hem densizlik hem hadsizlik hem de edepsizliktir.

 

Şunu açıkça ifade etmek istiyorum ki; Türkiye Cumhuriyeti devrimlerini ve kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk’ü her kim içine sindiremiyorsa, Cumhuriyetin faziletleri sayesinde olan işgal ettikleri o makamlardan derhal istifa etmelidir.

 

ADD Samsun şubesi ve Türkiye Cumhuriyetinin emanetçileri olarak bizler; ismini dahi söylemek istemediğimiz şahsa ve zihniyete tüm hakaretlerini iade etmekle kalmıyor, lanetliyoruz.  Beş yıl süresince aynı suçu yapacak mı yine takipçisi bizler olacağız!

 

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyet Sahipsiz değildir!

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, ADD'den, Büyükşehir, ve, AK, Parti, Yöneticilerine, Hasan, Uzunlar, Çağrısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı