Haber Detayı
28 Temmuz 2020 - Salı 15:56 Bu haber 1660 kez okundu
 
Samsun ADD'den Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş Hakkında Suç Duyurusu
ADD Samsun Şube Yönetim Kurulu üyeleri ve ADD Üyeleri, Ayasofya'nın Açılışında Atatürk'e Hakaret ettiği gerekçesi ile Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu.
SİVİL TOPLUM Haberi
Samsun ADD'den Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş Hakkında Suç Duyurusu

Samsun Adliyesi önünde toplanan ADD yönetim Kurulu üyeleri ve üyeleri,  Samsun Cumhuriyet Savcılığı'na Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş hakkında suç duyurusunda bulundu.

 

Suç Duyurusu öncesinde Samsun Adliyesi önünde bir açıklama yapan ADD Samsun Şubesi başkanı Dr. Işık Özkefeli şuynları söyledi:

 

" Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş; 24.07.2020 tarihinde, Ayasofya Camisinde cuma namazı öncesi verdiği hutbede “Allah’ın izni ve inayetiyle İstanbul’u fethe mazhar olan, aziz şehrin tek bir taşına bile zarar gelmesine izin vermeyen, cennet mekân Fatih Sultan Mehmed Han’a ve 1 Haziran 1453'te Ayasofya’da ilk Cuma namazını kıldıran ilim ve hikmet tabibi Akşemseddin Hazretlerine selam olsun.”  demiş ve devamında  “Bizim inancımızda vakıf malı kutsaldır. Dokunanı yakar. Vakfedenin şartını çiğneyen lanete uğrar.” demek suretiyle İSTANBUL’u düşman işgalinden kurtaran Kurucu Liderimiz GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ü rahmetle anmak yerine lanet okumak suretiyle alenen hakaret etmiş ve halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmiştir.

 

Ali Erbaş şunu unutmasın ki bugün Ayasofya'da cuma namazı kıldırmasını Kurucu Liderimiz GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’e borçludur. İstanbul'u düşman işgalinden kurtaran Kurucu Liderimiz GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ü anmamak ve anmadığı gibi lanet okumak nasıl bir zihniyettir?

 

Lozan Barış Antlaşmasının 97. Yıl dönümüne denk getirilen Ayasofya Camisinde cuma namazında, ALİ ERBAŞ'ın söylemleri, Kurucu Liderimiz GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’e, çağdaş kazanımlara, laik ve demokratik cumhuriyete açıkça meydan okumaktadır. Türkiye Cumhuriyet'nin memuru olan zat, açıkça Türkiye Cumhuriyeti Anayasasına aykırı hareket etmektedir.

 

Türkiye Cumhuriyeti'nin memuru statüsünde olan ALİ ERBAŞ'ın düşman kuvvetlerini lanetlemesi gerekirken  oturduğu minberden Türk Toplumunun Ortak Değeri olan Kurucu Liderimiz GAZİ MUSTAFA KEMAL  ATATÜRK'e lanet okuması şüphelinin içindeki şeriat devleti özleminin dışa vurumundan başka bir şey değildir.

 

Adı geçen şahıs, Ayasofya Müzesinin cami olarak ibadete açılmasına ilişkin değerlendirme yaparken de ''İçinde sadece ibadet edilmekle kalınmasın bir mektep bir medrese de olsun'' diyerek şeriatla yönetilme arzusunu dışa vurmuştur. Medrese İslam ülkelerinde, genellikle İslamlık kurallarına uygun bilgilerin okutulduğu öğretim kurumudur. Türkiye Cumhuriyeti Laik ve Sosyal Hukuk devletidir.  Bu söylemi ile ilgili de suç duyurusunda bulunulmuştur.

 

Görüldüğü üzere şüpheli gaflet ve delalet içindedir.

 

Şüphelinin halen Diyanet İşleri Başkanı olarak görev yapması hem Anayasaya hemde Diyanet İşleri Kuruluş Kanunu’na aykırıdır. Şöyleki; Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının başlangıç bölümüne ve değiştirilmesi teklif dahi edilemeyecek ilk dört maddesine aykırı davranmaktadır.

 

Atatürk Devrim ve ilkelerinin, toplumsal sorunlarımızın çözümlenmesinde ışık tutucu niteliğe ve yaratıcı güce sahip olduğuna inananlar, "Atatürkçü Düşünce Derneği"ni kurarak, O'nun devrim ve ilkelerinin gelecekte de egemen olmasına katkıda bulunma ve onlara bekçilik yapma zorunluluğunu duymuşlardır.

 

Bu nedenle şüphelinin Kurucu Liderimiz Gazi MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’e karşı hakaret içeren söylemleri karşısında ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ’NİN Kurumsal kimliğine karşı da yapılmış hakarettir.  Derneğin üyeleri olarak hakaret sahibi kişilerin cezalandırılmasını talep etmek hem vazifemiz hem de yetkimiz dahilindedir.

 

Ayrıca ,cezai takibat gerektiren bu hakaret eylemi,her geçen gün Atatürk’ü düşman olarak gören ve bunu hakaretle ifade etmenin düşünce özgürlüğü kapsamında olmadığından sonuçları itibariyle emsal bir karar olacaktır. Bu anlamda bu tarz söylemlerin halkı kin ve nefret boyutunda karşı karşıya getirme çabasına ,yargının gereken emsal karar ile dur diyeceğini umuyoruz.

 

Bu nedenlerle 28 Temmuz 2020 Salı günü tüm şubelerimizle eşgüdümlü Samsun Adiyesinde toplanarak şahıs hakkında suç duyurusunda bulunduk.

Bu davanın takipçisi olacağımızı Samsun Kamuoyunla paylaşıyoruz."

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, ADD'den, Diyanet, İşleri, Başkanı, Ali, Erbaş, Hakkında, Suç, Duyurusu,
Yorumlar
Haber Yazılımı