Haber Detayı
24 Temmuz 2020 - Cuma 18:04 Bu haber 1535 kez okundu
 
Samsun ADD'den Lozan Barış Antlaşmasının 97. Yıldönümü Açıklaması
ADD Samsun Şube Başkanı Dr. Işık Özkefeli, Lozan Barış Antlaşması’nın 97. Yıldönümü nedeniyle bir açıklama yaptı.
SİVİL TOPLUM Haberi
Samsun ADD'den Lozan Barış Antlaşmasının 97. Yıldönümü Açıklaması

24 Temmuz 1923’de imzalanan, Lozan Barış Antlaşması ile emperyalizmin, cepheden sonra masada da yenilgiye uğratıldığını ifade eden Dr. Işık Özkefeli ADD Samsun Şubesi’nde yaptığı basın açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

 

“ Böylece; tam bağımsız, demokratik, laik, sosyal, hukukun üstünlüğüne dayalı, çağdaş ve üniter bir ulus devlet olan Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli atılmıştı. Lozan, bu yönüyle; Anayasa’da vurgulanan ve “değiştirilmesi teklif dahi edilemeyen” niteliklerin zeminini oluşturmaktadır.

 

Genel Merkezimizin çağrısı ile 24 Temmuz 2020 Cuma günü Saat:12.00 de tüm şubelerimiz, demokratik kitle örgütleri ve yurttaşlarımız ile beraber Atatürk Anıtlarına çelenk sunumu ve basın açıklaması yapma kararı aldık. Bunun için 20 Temmuz Pazartesi günü Samsun Valiliğine yazımımızı yazarak 24 Temmuz Saat:12.00 de Atatürk Anıtında olacağımızı bildirdik ve 21 Temmuzda Pandemi kurallarına dikkat etmemiz uyarısı yapılarak olumlu yazı cevabını aldık. Fakat 23 Temmuz 2020 Perşembe günü Saat:17.30 gibi Valilik Hukuk Bürosu Müdürü tarafından aranarak hiçbir gerekçe sunulmadan etkinliğimizin iptal edildiği söylendi. Bugün Gerekçesi olamayan yasaklama kararı elimize geçti. İlimiz de Samsun valiliği tarafından hiçbir gerekçe gösterilmeden 24.07.2020-07.08.2020 tarihleri arasında her türlü açık alan toplantı ve basın açıklamaları yasaklandı. Yaşasın İleri Demokrasi! Milli Mücadele şehri Samsun’umuzda Samsun Valiliğinin bu gerekçesiz kararını kınıyoruz. Eğer neden Pandemi ise yüz binler Ayasofya’da Cuma Namazı kılıyor, bunu Samsun Valiliğine hatırlatıyoruz.

 

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nda belirtilen, “değiştirilmesi talep dahi edilemeyen” ilkeler; milli birlik ve bütünlüğümüzün güvencesidir. Türkiye Cumhuriyeti; üniter, sosyal, hukukun üstünlüğüne dayalı, laik ve demokratik bir ulus devletidir. Kurucusu, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’tür. Büyük Atatürk’ün bedenen aramızdan ayrılışından sonra; siyaset eliyle, Cumhuriyetin temel nitelikleri, birer birer yok edilmektedir. Açıkça söylüyoruz ki bu bir emperyal oyundur.

 

Unutulmamalıdır ki Türkiye Cumhuriyeti, emperyalizmin tarihteki ilk yenilgisinin sonucudur. Bugün, siyasal dinci bir sistem inşa edilmiştir. Milletimizin samimi ve temiz inançları sömürülerek siyaset yapılmaktadır. Kutsallarımız, dini inançlarımız hiçbir siyasi partinin tekelinde değildir.

 

Ayasofya’nın ibadete açılması, ilk Cuma namazının bugün kılınacak olması asıl mesele değildir. Asıl mesele; Atatürk’ün kurduğu ulus devlet modelinin tasfiye edilmesidir...  Muhalif seslerin Atatürkçü Düşünce Derneğinin etkinliğinin yaptırılmamasıdır. Asıl mesele, hukukun siyasete alet edilmesidir. Asıl mesele, ekonomik krizdir. Asıl mesele, işsizliktir. Asıl mesele, Ayasofya üzerinden, Atatürk ve Cumhuriyet düşmanlığı yapılmasıdır. Bu durum; rahatsız edicidir, kaygı vericidir, düşündürücüdür...

 

Bugün Lozan'ı unutanlara, Lozan'ı unutturmak isteyenlere, gölge düşürenlere Lozan'ı hatırlatmak bizlerin yegâne görevidir. Lozan egemen kılınan bugünkü adaletsiz dünya sistemine ve buna bağlı olarak büyük devlet çıkarlarına ters düşen bir mücadelenin ürünüdür. Emperyalizmin, Sömürgeciliğin,

 

 

 

Mandacılığın yenilgi belgesidir. Türkiye’de kim ki Lozan’ı eleştiriyor tartışma konusu yapmak istiyorsa Emperyalizmin emellerine hizmet ediyor demektir. Lozan, Cumhuriyetimizin ve milletimizin dayandığı en güçlü siyasi ve hukuki temeldir. Bu temelle oynamak, Türkiye Cumhuriyeti’nin sarsılması ve yıkılmasıdır. Milletimizin ayrıştırılması, kamplaştırılması ve kutuplaştırılmasıdır. Buna izin vermeyeceğiz. Lozan karşıtlarının yürüttüğü, sinsi politikalara seyirci kalmadık, kalmayacağız…

 

24 Temmuz Türkiye’nin bağımsızlık savaşımının zaferi olarak tarihe geçen gündür. İşte bu tarihi dönemde, Lozan Antlaşması her zamankinden daha güncel ve daha önemlidir. Bu nedenle Lozan kazanımlarımızı canımız pahasına savunmaya ve korumaya dünden daha fazla kararlıyız. Lozan ve Cumhuriyetin tüm kazanımlarının dünde olduğu gibi bugünde takipçisi, savunucusu olacağımıza şimdi buradan ant içiyoruz.


97 yıl önce; Türk Ulusuna Bağımsız, başı dik ve onurlu bir devlet armağan eden Cumhuriyetimizin kurucusu başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere Aziz Şehitlerimizi, Kahraman Gazilerimizi Lozan Barış Antlaşmasının mimarları olan İsmet İnönü ve arkadaşlarını minnetle anıyor, anıları önünde saygıyla eğiliyoruz.


Uyarıyoruz; Lozan karşıtlığı, Sevr yandaşlığıdır. Atatürk’ün kurduğu Milli devletin tasfiyesidir. Orta çağ karanlığına teslim olmaktır. Hilafet ve saltanat heveslilerine biat etmektir. Bu emperyal oyunlara karşı, herkesi dikkatli olmaya; yurttaşlık sorumluluğu ile yasal ve demokratik yollarla mücadeleye çağırıyoruz… 

 

Her şeye rağmen Ulusal Onurumuz ve Cumhuriyetimizin Tapusu Lozan Barış Antlaşmasının 97. Yılı tüm Ulusumuza kutlu olsun…"

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, ADD'den, Lozan, Barış, Antlaşmasının, 97., Yıldönümü, Açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı