Haber Detayı
11 Aralık 2019 - Çarşamba 15:52 Bu haber 3021 kez okundu
 
Samsun ADD’den Muhteşem Konser
Atatürkçü Düşünce Derneği Samsun Şubesi bünyesinde yedi yıldır çalışmalarına devam eden Türk Sanat Müziği Korosu Muhteşem bir konser verdi.
KÜLTÜR Haberi
Samsun ADD’den Muhteşem Konser

Dün akşam  Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezinde, Şef Ahmet Sedat Mete yönetiminde ‘’Türk Müziğinin Türküleri’’ temalı eserler seslendirildi.

 

İki bölüm olarak icra edilen konserin birinci bölümünde çoğunluğu türkülerden oluşan 14, ikinci bölümünde çoğunluğu şarkılardan oluşan 14 olmak üzere, toplam 28 eser seslendirildi. Konserin repertuarında Atatürk’ün sevdiği türküler de yer aldı.

On sekizi Kadın, On ikisi erkek olmak üzere toplam 30 koristten oluşan koronun verdiği konserde, dokuz saz sanatçısı görev almıştır.

Samsun Halkının yoğun katılımı ile gerçekleşen konser de, Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından açılış konuşmasını yapan Atatürkçü Düşünce Derneği Samsun Şube Başkanı Dr. Işık Özkefeli: ‘’Şahsım ve ADD Samsun Şubesi yönetim kurulum adına,  konserimize katılan, onur veren tüm gönül dostlarımızı, sanat dostlarımızı, sizleri sevgi, saygı ile selamlıyorum. Ne mutludur ki bizlere güzel Samsun’umuzda, İlk Adım Şehrimizde yaptığımız bir sanat etkinliğimizde salonumuz tıka basa dolu…

19 Mayıs 2019; Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Milli Kurtuluş mücadelesini başlatmak üzere Samsun’umuza geldiği, tüm dünyaya ibret kurtuluş ve kuruluş mücadelesini başlattığı, kurtuluştan kuruluşa giden yolun 100. Yıl dönümünü Samsun’umuz da coşku ile kutladık. 100. Yıl konserimizde de yine bu salonda hep beraberdik. Bizler; Mustafa Kemal Atatürk’ün bize bıraktığı yegâne mirasın yani aklın ve bilimin yolunda gidenler için, Atamızın hemşerileri biz Samsunlular için her gün Milli Mücadelenin 100. Yılı demektir.

‘’Sanatsız Kalan bir Milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir’’ sözünün ışığında sanatın ve müziğin ortak dili, evrenselliği ile bugün sizlerle beraber olmanın heyecanını yaşıyoruz. Varlığını ve yarınlarını kimlere borçlu olduğunu unutmayanlar için; Atatürkçü Düşünmek ve yaşamak, Atatürkçü olmak bir onurdur. Tam Bağımsızlık, özgürlük ve Ulusal egemenlik temelinde geleceğe yürümek erdemdir.

Atatürkçü Düşünce Derneği Samsun şubesi olarak; Ata'mızın bizlere bıraktığı evrensel değerleri ve O’nun devrimlerini korumaya, O'nun gösterdiği aydınlık yolda gururla ve azimle, yılmadan ilerlemeye kararlıyız.

Atatürk demek çok şey demektir ama en önemlisi de Ulusal Üniter yapı ve bir olabilmek demektir. Birliğimiz ve beraberliğimizin adı, ortak değerimiz olan Atamızın sevgisini ve ışığını beynimizden ve kalbimizden silmeye kimsenin gücü yetmeyecektir. Bir defa daha manevi huzurunda saygı ve sevgi ile eğiliyorum. Bugün Samsun Şehrinin bir şehidi var. Bu toprakları bizlere vatan yapan tüm şehitlerimizi saygı, sevgi ve rahmetle anıyorum. Ruhları şad olsun…”dedi

Konser, tüm salonun ayakta seslendirdiği ‘’Onuncu Yıl Marşı’’ ve  ‘’İzmir Marşı’’ ile son buldu.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Samsun, ADD’den, Muhteşem, Konser,
Yorumlar
Haber Yazılımı