Haber Detayı
25 Aralık 2018 - Salı 18:50 Bu haber 3003 kez okundu
 
Samsun ADD'den Müjdat Gezen ve Metin Akpınar'ın gözaltına alınmasına tepki
ADD Samsun Şube Başkanı Dr. Işık Özkefeli sanatçılar Müjdat Gezen ve Metin Akpına'ın savcılık talimatıyla gözaltına alınmasına ve haklarında yapılan suçlamalara sert tepki gösterdi.
SİYASET Haberi
Samsun ADD'den Müjdat Gezen ve Metin Akpınar'ın gözaltına alınmasına tepki

Gözaltı süreci ve yaşananlarla ilgili olarak bir basın açıklaması yapan Dr. Işık Özkefeli şunları söyledi:

"Atatürkçü Düşünce Derneği olarak, bıkıp usanmadan, her fırsatta diyoruz ki; “demokrasi, özgürlükler, insan hakları” vb. değerli kavramlar çoğunlukla siyasi algı operasyonları için kullanılmaktadır. 17 yıllık siyasi iktidar, yola çıktığı ilk günden bugüne “ileri demokrasi, özgürlükler ve insan hakları”nı kullanarak rejimi dönüştürmüş ve yönetimi tekilleştirmiştir. Gelinen noktada “ileri demokrasi” diye bir şey yoktur. İlerleyen tek şey, baskıcı yönetimdir.

Metin AKPINAR ve Müjdat GEZEN, on yıllarını toplumu bilinçlendirmek için sanata adamış kıymetli sanatçılarımız ve aydınlarımızdır. Katıldıkları televizyon programında söyledikleri sözlerden “zorlama yorum” çıkartılarak, derhal gözaltına alınıp, sorgulanmaya götürülmeleri utançla anılacak bir durumdur. Baskıcı yönetimin en somut göstergesidir.

Büyük Devrimci Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün “hepiniz milletvekili, bakan ve hatta cumhurbaşkanı olabilirsiniz. Fakat, asla sanatçı olamazsınız” sözünden hareketle, sanatçıya ve sanata sahip çıkmak; düşünce ve ifade özgürlüğünü savunmak, Atatürkçü Düşünce Derneği’nin temel görevlerinden birisidir.

17 yıllık iktidar; vatan, millet, demokrasi ve Atatürk düşmanlarına, “püsküllülere” verdiği değerin ve ayırdığı zamanın yüzde birini, Atatürk Devrimi’ni anlamaya ayırabilseydi; Türkiye bugün gerçek anlamda ileri demokrasiye ulaşmıştı.  

Sanatçıya, yazara, çizere ve düşünen herkese baskı uygulayan, yargıyı siyasallaştıran iktidarı, Türkiye’nin dünyadaki itibarını zedeleyen uygulamalardan derhal vazgeçmeye çağırıyoruz.

Unutulmamalıdır ki düşünceler topla, tüfekle, hapishanelerle yok edilemez. Ülkemizde oynanan 17 yıllık İLERİ DEMOKRASİ KOMEDİSİ artık İLERİ DEMOKRASİ TRAJEDİSİNE dönüşmüştür."

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, ADD'den, Müjdat, Gezen, ve, Metin, Akpınar'ın, gözaltına, alınmasına, tepki,
Yorumlar
Haber Yazılımı