Haber Detayı
15 Nisan 2019 - Pazartesi 16:10 Bu haber 1518 kez okundu
 
Samsun ADD, Köy Enstitüleri’nin Kuruluşunu Köy Okulunda kutladı
ADD Samsun Şubesi ve beraberinde bazı sivil toplum kuruluşları, gönüllülerle birlikte Köy Enstitüleri’nin 79. Kuruluş Yıldönümünü Canik Başalan Cumhuriyet İlkokulu’nda kutladı.
GÜNDEM Haberi
Samsun  ADD, Köy Enstitüleri’nin Kuruluşunu Köy Okulunda kutladı

Köy Enstitülerinin Kuruluşunun 79. Yıl dönümünde; Samsun Eğitim Derneği öncülüğünde, Eğitim Gönüllüleri Derneği, 19 Mayıs Lisesi Mezunları Derneği, Köy Enstitüsü Mezunları ve birçok gönüllü Canik Başalan Cumhuriyet İlkokuluna gitti.

Yanlarında okul ve çocukları için gerekli malzemeleri okul yetkilileri ve çocuklarav teslim eden kutlama heyetinden 19 Mayıs Lisesi Mezunları Derneği Başkanı Dr. Murat Mallı okuldaki tüm öğrencilere göz muayenesi ve genel bir tarama yaptı. Eğitim Gönüllüleri Derneği’nden gelen temsilciler  hijyen eğitimi ve diş sağlığı konulu görselli bir eğitim gerçekleştirdi.

Atatürkçü Düşünce Derneği de çocuklara kütüphane için hikâye kitapları, Atatürk ve Çocuk konulu kitaplar götürdü, Üçüncü ve dördüncü sınıflarda Atatürk ve çocuk konulu sohbet yaptı, çocukların isimlerini yazdıkları kitapları hediye etti.

Daha sonra öğrenciler ziyaretçilere müzikli bir gösteri sundu ve sanatçı  Mustafa Bilir öğrencilere sazıyla türküler söyledi.

Etkinlikle ilgili olarak bir açıklama yapan ADD Samsun Şube Başkanı Dr. Işık Özkefeli, “ Mutlu, umutlu bir gün geçirmemizde bizlere verdiği otobüsle destek olan Büyükşehir Belediye Başkanlığına, Canik İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne, Okul Müdürümüze ve tüm öğretmenlerimize çok teşekkür ediyoruz.

17 Nisan 1940 da kurulan Köy Enstitüleri, Cumhuriyet kurulduktan sonra Anadolu’da öğretmen yetiştirme konusundaki özgün faaliyetlerden birisi; Bir aydınlanma projesiydi. Kurulmasında Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel ve İlköğretim Genel Müdürü İsmail Hakkı Tonguç’un büyük rolü oldu. Saygı ve rahmetle anıyoruz.

Köy Enstitülerinde yetişerek, Anadolu’nun dört bir yanına yayılan eğitim, öğretim, meslek ve bir çok konuda Anadolu’muzu, halkımızı aydınlatan Köy Enstitüsü mezunu yaşayan öğretmenlerimizi saygı ve sevgi, vefat ederek aramızdan ayrılmış olanları rahmetle anıyoruz. Işıkları ışığımızdır.” Dedi.

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, , ADD,, Köy, Enstitüleri’nin, Kuruluşunu, Köy, Okulunda, kutladı, , ,
Yorumlar
Haber Yazılımı