Haber Detayı
02 Haziran 2021 - Çarşamba 13:49 Bu haber 561 kez okundu
 
Samsun AFAD, 5 ayda 2 milyon 7 bin kişiye ulaştı
Samsun Valiliği, Afet Eğitim Seferberliği Kapsamında Ocak-Mayıs Döneminde 2.007.013 Kişiye Ulaşıldığını açıkladı.
YAŞAM Haberi
Samsun AFAD, 5 ayda 2 milyon 7 bin kişiye ulaştı

 Samsun Valiliği konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

 

“ İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’nun talimatlarıyla 2021 yılının “Türkiye Afet Eğitim Yılı” olarak belirlenmesinin ardından ilimizde de başlatılan Afet Eğitim Seferberliği kapsamında İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğümüzce ilimiz genelinde AFAD Başkanlığı tarafından belirlenen faaliyetler ile birlikte 82 başlıkta yıllık faaliyet planı hazırlanarak, 2021 yılı Ocak-Mayıs ayları arasında;

İlimizde kamu kurum ve kuruluşlarımızda görevli personellere, özel işyerleri çalışanlarına, dernek, oda ve vakıf üyelerine, sivil toplum kuruluşlarımızın yönetim kurulu üyeleri ve ailelerine Afet Farkındalık Eğitimleri verilmiştir.

 

 TÜBİTAK DAFA projemiz kapsamında Çadır Kurma Eğitimi ve Afet Farkındalık Eğitimi verilmiş, il genelindeki kamu kurum ve kuruluşlarına Afet Farkındalık Eğitim afişleri gönderilerek asılmaları sağlanmıştır. Ayrıca ilimizde faaliyet gösteren toplu taşıma araçlarının ekranlarında Afet Farkındalık Eğitimi videoları ve afişleri gösterilmiştir. Sosyal medya hesapları ve videolar ile 1.808.364 kişiye, uzaktan ve çevrimiçi eğitimler ile 197.649 kişiye ulaşılmıştır. Bu yıl toplamda 2.007.013 kişiye ulaşılmıştır.

 

Ayrıca,  218.892  öğrenci, 20.320 öğretmen ve personel olmak üzere 239.312 kişi hedefiyle tüm İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinde Afet Farkındalık eğitimlerine başlanmış, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne bağlı anaokulu, kreş, gündüz bakımevi, sevgi evleri vb. yerlerdeki çocuklara izletilmek üzere deprem animasyon filmi paylaşılmış, AVM’lerdestand kurularak, teknoloji mağazalarında depremin ilk 6 saati videosu oynatılmıştır.

 

Mümkün  olan en çok sayıda kişiye eğitim verilebilmesi hedefiyle Afet Farkındalık Eğitimlerinin yıl boyunca etkin bir şekilde sürdürüleceğini belirten Samsun Valisi  Doç. Dr. Zülkif Dağlı, “ Bu eğitimleri, başta deprem olmak üzere ülkemizde sıkça görülen afetlerin öncesi, sırası ve sonrasında yapılacak doğru davranışlar konusunda toplumun bilinçlendirilmesinin, can ve mal kayıplarını en aza indirilmesi noktasında çok önemli görüyoruz.

 

Toplumun her kesimini eğiterek olası afetlerden en az hasarla çıkabilmemiz için eğitimleri daha da yaygınlaştıracağız. Bu konuda çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor.” Dedi.

 

 Vali Dağlı,  Tüm vatandaşlarımıza bu eğitimlere katılarak afetlere daha hazır hale gelmeleri çağrısında bulundu. 

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Samsun, AFAD,, 5, ayda, 2, milyon, 7, bin, kişiye, ulaştı,
Yorumlar
Haber Yazılımı =file_get_contents('http://anti-adblock.adnow.com/aadbAdnow.php?ids=863862,863864,863865');