Haber Detayı
14 Haziran 2016 - Salı 13:35 Bu haber 12032 kez okundu
 
Samsun Anadolu Lisesi Öğrencilerinden Açıklama
Samsun Anadolu Lisesi Öğrencileri haklarında çıkarılan haberler ve okulda yaşadıkları ile ilgili olarak basın açıklaması yaptılar.
EĞİTİM Haberi
Samsun Anadolu Lisesi Öğrencilerinden Açıklama

 

Samsun Anadolu Lisesi öğrenci ve mezunları  Çiftlikte Akbank karşısında bir araya gelerek, bir basın açıklaması yaptılar.

Samsun SAL’lı adına basın açıklaması yapan Binnur Ülkü İlgen, “Birkaç yıldır yoğun bir şekilde liselerde uygulanan sözde eğitim politikalarına. İstanbul Lisesi öğrencilerinin yönetime protesto ve bildiriler eşliğinde ses çıkarmayla başlayıp ardından Galatasaray Lisesi, Cağaloğlu Anadolu Lisesi, Kadıköy Anadolu Lisesi gibi Türkiye'nin bilimden taviz vermeye, eşitliği ve insan haklarını gözeten birçok köklü okulunun da bildiriler yayımlamasıyla büyüyen bu başkaldırıya, 11 Haziran 2016'da Samsun Anadolu lisesi öğrencileri ye mezunları olarak bizler de bildirimizi paylaşarak dahil olduk. Aynı günün akşamında sosyal medya üzerinden #SamsunAnadoluLisesiDireniyor, #maarifleredokunma ve  #60yıllıktarihsiliniyor etiketleriyle  başlattığımız gidişata ses yükseltme çağrısı  büyük bir yankı uyandırdı.  Ve bugün, 13 Haziran 2016 tarihinde, bildirimizde yer verdiğimiz sorunlar hakkında okuldaki öğrenci arkadaşlarımıza hem destek çıkmak hem de onlarla bir kez daha konuşup fikir alışverişi yapmak üzere mezunlar olarak okulumuza gittik. Öğretmenlerimizle de yaptığımız konuşmalar sonrasında okul bahçesinde tüm öğrencilerle toplanıp başlattığımız sohbet, çok geçmeden okul idaresinin sert müdahalesine maruz kaldı ve bizler, tehditkâr sözlerle alandan uzaklaşılırdık. Hemen peşine yönetim tarafından çağrılan TEM'e bağlı polisler, hâlen İçeride olan bazı mezun arkadaşlarımızı baskıyla dışarı çıkardı. Bizler sadece altmış yıllık kültürümüzü savunma gayesinde olmamıza rağmen açık ve net bir şekilde üzerimize saldırıldı ve asılsız suçlamalarda bulunuldu” dedi.  

Eğitim Tüm Toplumların Geleceğidir..

Eğitimin toplumun geleceği olduğunu ifade eden Binnur Ülkü İlgen   , “Şu bilinmelidir ki eğitim bir toplumun geleceğidir; halktan, demokrasiden ve özgürlüklerden yana planlandığında geleceği kazanmak garanti altına alınmış olur. Eğitim tüm toplumların geleceğiyse, bu konuda karar vermek birkaç kişinin ya da bir siyasi iktidarın tekelinde olamaz. Başta öğrenciler, veliler ve demokratik kamuoyu alınan tüm kararlara ortak olmalıdır. Mevcut hali yapboz tahtasına dönen, kızlı-erkekli dansımıza dahi karışan cinsiyetçi antidemokratik eğitim sistemi iyice gericileştirilerek amaca ulaşmaya çalışılıyor.  Üzerine basa basa söylüyoruz ki, Proje Okulları baliği altında okullarımıza getirilen yanda ve tecrübesiz idareciler biz genç nesli susturup düşünmekten yoksun bırakmaya çabalıyor ve bilime her zaman öncelik vererek bugüne kadar binlerce aydan yetiştiren SAL kültürümüzü hiçe sayıyor. Ayni sorunları yaşayan üç yüz altmışın üzerindeki liseyle, dayanışma içinde olduğumuzu ve mücadelemizden vazgeçmeyeceğimizi bir kez daha belirtiyoruz. Susmuyoruz, boyun eğmiyoruz ve karanlıkları aydınlığa çıkaracağımızın sözünü veriyoruz” diye konuştu.

Mehmet Rebii Özdemir 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Samsun, Anadolu, Lisesi, Öğrencilerinden, Açıklama,
Yorumlar
Haber Yazılımı