Haber Detayı
18 Eylül 2019 - Çarşamba 19:33 Bu haber 587 kez okundu
 
Samsun Anıt Park Dumansız Hava Sahası İlan Edildi
Samsun Anıtpark, Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu kararı ile dumansız hava sahası ilan edildi.
SAĞLIK Haberi
Samsun Anıt Park Dumansız Hava Sahası İlan Edildi


Samsun'un sembolü Atatürk Anıtı’nın da içinde yer aldığı Anıt Park’ta projenin duyurusu, Samsun Valisi Osman Kaymak'ın da katıldığı törenle gerçekleştirildi.

İl Sağlık Müdürü yaptığı konuşmasında, “18 Haziran tarihinde Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu Toplantısında aldığımız karar gereği, bulunduğumuz Atatürk Anıt Parkı ‘Dumansız Hava Sahası’ olarak ilan edildi. Bu park da artık dumansız olarak oturup-gezebileceğiz, yürüyebileceğiz. Bu Samsunumuz ve Türkiye için dumansız hava sahası için çok güzel bir uygulama olacak. Hayırlı olsun.” dedi.

Böyle bir projeye katkı sağlamaktan memnuniyet duyduğunu ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Burası bildiğiniz gibi Anıt Park. Cumhuriyetimizin kuruluşunun ilk adımının atıldığı, ilk meşalenin yandığı şehrin anıtlaştırıldığı bir parktayız. Buranın ayrıca dumansız hava sahası olması için Valiliğimiz ve İl Sağlık Müdürlüğümüz ile birlikte müştereken bir projeyi hayata geçirdik. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz. Hayırlı olsun.” diye konuştu.

Çok güzel bir projenin öncülüğünde burada olduklarını ifade eden Samsun Valisi Osman Kaymak, “Bulunduğumuz bu alan Anıt Park, dumansız hava sahası olarak ilan ediyoruz. Bu karar nerden çıktı ona bakalım. Türkiye’de uyuşturucu maalesef gençliğimizin başının belası, illeti. Uyuşturucu ile mücadele çalışmalarımız devam ediyor. Bizim Valilik emrinde olan uyuşturucu ile mücadele komisyonumuz var. Bütün kamu kurumları üye olarak ayda bir toplanıp ilimizdeki uyuşturucu ile mücadele konularını değerlendiriyoruz. Komisyonun bir önerisi olarak insanların sigara içmesini önlemek, özendirmeyi azaltmak ve güzel örnekleri ortaya koymayı hedefledik. Bu anlamda sigara içilmeyen dumansız park gündeme geldi.

 

Cumhuriyetimizin kuruluşuna giden yolda ilk adımın atıldığı, ilk meşalenin yakıldığı, Atamızın heykelinin olduğu Anıt Park'ı dumansız hava sahası olarak ilan ettik. Bu konuda da bütün Samsunlu vatandaşlarımızdan anlayış bekliyoruz. Uyuşturucu sigara alışkanlığından geçiyor. Sigara içmekle gençler uyuşturucuya başlıyorlar.  Çocuk parkta bir sigara içeni gördüğü zaman ona özeniyor.  Bu özendirmeyi kaldırma anlamında bu projeyi anlamlı buluyorum. Bu anlamda çocuklarımızın geleceği için Samsunlu vatandaşlarımızın bu projeyi destekleyeceklerine inanıyorum. Her şeyi çocuklarımız için yapıyoruz. Onları bu kötü alışkanlıklardan uzak tutmak istiyoruz.” şeklinde  konuştu.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Anıt, Park, Dumansız, Hava, Sahası, İlan, Edildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı