Haber Detayı
23 Ocak 2020 - Perşembe 15:01 Bu haber 628 kez okundu
 
Samsun Atakum'da Görme Engellilere 'Engelsiz Menü'
Atakum Belediyesi ve OMÜ öğrencileri iş birliğiyle Braille alfabesi ile QR kod sayesinde görme engelli bireylerin faydalanabilecekleri restoran menüsü uygulamaya geçti.
YEREL YÖNETİM Haberi
Samsun Atakum'da Görme Engellilere  'Engelsiz Menü'

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü öğrencileri ile Atakum Belediyesi'nin ortak olarak yürüttüğü görme engelli bireylerin Braille alfabesi ve QR kod sayesinde sipariş verebileceği restoran menüsü projesinin uygulama sunumu yapıldı.

 

 Seyir Tesisi'nde gerçekleşen toplantıya, Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci,  OMÜ Sosyal Hizmetler Şube Müdürü Ali Cengiz Ciğerci, projeyi hazırlayan OMÜ öğrencileri Meryem Aldağ, Beril Çelik, görme engelli bireyler ile belediye personelleri katıldı.

 

 

Projeyi Sosyal Sorumluluk dersleri kapsamında hazırladıklarını kaydeden Meryem Aldağ, "Projede görme engelli bireylerin sosyal yaşamlarına yardımcı olmayı amaçladık. Bir restoran menüsü tasarladık, Samsun'da araştırmalarımızı yaptık ve böyle bir çalışmanın daha önce yapılmadığını gördük. Atakum Belediyesi'nin sosyal sorumluluk anlamında aktif projeleri olduğunu biliyorduk. Özellikle engelliler konusunda birçok tesisle vatandaşlarımıza hizmet veriyor.

 

 Bu yüzden projemizin olumlu karşılanacağını düşündük. Gayet verimli bir süreç yaşadık, çok güzel karşılandık ve projemiz hayata geçti. Bugün Atakum Belediye Başkanımız Av. Cemil Deveci ve eşi Av. Gülay Deveci ile bir araya gelerek projemizin açılışını gerçekleştirdik, tebriklerini aldık. Onlar da bu projenin diğer tesislerde de uygulanmasını istedi. Amacımız bir soruna çözüm olmaktı bunu başarabildiğimiz için çok mutluyuz." dedi.

 

BRAİLLE ALFABESİ VE QR KOD BİRLEŞTİ

 

Projenin yalnızca bir ödevden ibaret olmayıp hayata geçmesini ve topluma faydalı olmasını hedeflediklerini söyleyen Beril Çelik ise, "Menümüzü Braille alfabesi ve QR kod ile birleştirdik. Menünün kapağını ilk açtığımızda Braille alfabesi çıkıyor, ilgili sayfaya giderek buradaki QR kodu okutup menünün ayrıntılarına da gidip sesli biçimde sayfanın tamamı dinlenebiliyor. Görme engelliler sadece alfabeden değil yoğun biçimde de teknolojiden faydalanıyorlar. Teknoloji sayesinde, aslında çok fazla emek ve yer kaplayacak bir projeyi telefona sığdırabildik. Görme engellilerimiz yalnız başına restorana geldiklerinde daha rahat biçimde sipariş verebilecekler. Dileğimiz sadece Atakum Belediyesi'nin tesislerinde değil tüm Samsun'da bu uygulamanın yayılması." Diye konuştu.

 

TÜM TESİSLERDE UYGULANMALI 

 

Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci ise, Samsun'da ilk defa uygulanan projenin çok anlamlı olduğunu ifade ederek şunları söyledi:  "Günlük yaşantımızda gördüğümüz ama fark etmediğimiz bir farkındalık projesi. Görme engellilerin bir restorana geldiğinde ne istediklerini kendilerinin seçebileceği bir sistem. Çok basit gibi gelebilir ama bir restoranda menü hazırlanıyor, görme engellilerin nasıl seçim yapacağına dair kafa yorulmuyor. Artık bunun teknolojik olarak çözümü var. Sadece bizim tesislerimizde değil, her yerde uygulanmalı. "

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Atakum'da, Görme, Engellilere, , 'Engelsiz, Menü', ,
Yorumlar
Haber Yazılımı