Haber Detayı
26 Ocak 2019 - Cumartesi 17:56 Bu haber 2109 kez okundu
 
Samsun Balkan Türkler Derneği’nde “Geçmişe Açılan Pencere” Projesi tanıtıldı
Samsun Balkan Türkleri Derneği tarafından hazırlanan ve İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen ‘Geçmişe Açılan Pencere Projesi’ tanıtım toplantısı yoğun katılım ile dernek binasında yapıldı.
KÜLTÜR Haberi
Samsun Balkan Türkler Derneği’nde “Geçmişe Açılan Pencere”  Projesi  tanıtıldı

Toplantıda, “GEÇMİŞE AÇILAN PENCERE” projesi kapsamında hedeflenenler ve Ocak-Ekim 2019 tarihleri arasında 9 ay boyunca yapılacak faaliyetlerin içeriği hakkında bilgi verildi ve Proje Koordinatörü Sevda Tanyıldız tarafından proje tanıtım sunumu yapıldı.

Proje tanıtım toplantısına Tekkeköy Belediyesi Kültür Müdürü Şeref Aydın, Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Osman Kara, OMÜ Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Yavuz Erler, Yerel Tarih Derneği Başkanı Emin Günaydın, mübadil dernek başkanları, STK temsilcileri, basın mensupları, davetliler ve üyeler katıldı.

ÖZATA, ‘KÜLTÜREL FAALİYETLERİMİZ SÜRECEK’

Projenin açılış konuşmasını yapan Samsun Balkan Türkleri Derneği Başkanı Uğur Burak ÖZATA “Balkanlardan zorunlu göçü yaşayan birinci kuşak mübadillerin neslinin tükenmesi, aktarılan bilgilerin hafızalardan silinerek bu zengin kültürün giderek daha az bilinmesi “Geçmişe Açılan Pencere” adlı projemizin çıkış noktası olmuştur” dedi.

Mübadele kültürünün yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması noktasında faaliyetlerin devam edeceğine dikkat çeken Özata “Mübadele konusunda kulaktan dolma yetersiz bilgilerin gelecek kuşaklara doğru bir şekilde aktarılması gereği; derneğimizin kültürel eğitim biriminin ve alt yapısını kurmayı gerektirmiş olup kültürümüzü yaşatmayı ve bu faaliyetleri sürekli kılmayı hedefleyen proje fikrimizi oluşturmuştur. Bu projemizden dışında yeni projelerimiz ile kültürümüze hizmet etmeye devam edeceğiz. Proje ortaklarımıza, katılımcılara, hocalarımıza, basın temsilcilerimize ve projede emek harcayan hazırlayan herkese bir kez daha teşekkür ederim” diye ekledi.

 

Tanıtımın ardından dernek üyeleri misafirlere ve katılımcılara Balkan Kültürünü temsil eden yöresel yemek ikramlarında bulundular. 

 

“GEÇMİŞE AÇILAN PENCERE” projesi kapsamında, Mübadele  Tarihi eğitimleri, Selanik Mübadilleri Yöresi Halkoyunlarıi, Mübadil lezzetler etkinlikler faaliyetleri yürütülecek.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Balkan, Türkler, Derneği’nde, “Geçmişe, Açılan, Pencere”, , Projesi, , tanıtıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı