Haber Detayı
21 Haziran 2019 - Cuma 19:02 Bu haber 2962 kez okundu
 
Samsun Balkan Türkleri 19 Geleneksel Etli Kazan Pilavı Etkinliğine Hazır
Samsun Balkan Türkleri Kültür Haberleşme ve Dayanışma Derneği 19. Geleneksel Etli Kazan Pilavı Günü hazırlıklarını tamamladı.
KÜLTÜR Haberi
Samsun Balkan Türkleri 19 Geleneksel Etli Kazan Pilavı Etkinliğine Hazır

Samsun Balkan Türkleri Derneği tarafından bu yıl 19’uncusu düzenlenecek olan geleneksel etli kazan pilavı günü etkinliği için tüm çalışmaları ve hazırlıkları tamamladı. Balkan Türkleri Derneği 19. Geleneksel Etli Kazan pilavı günü etkinliği bu yıl 23 Haziran 2019 Pazar günü 14.00’da Tekkeköy Mağaraları Arkeoloji Vadisinde şenlik havasında yapılacak.

 


MİLLİ MÜCADELENİN 100. YILINDA 19’CUSUNU DÜZENLEMENİN GURURUNU YAŞIYORUZ

 

Samsun Balkan Türkleri Derneği Başkanı Uğur Burak Özata, "Her yıl geleneksel olarak gerçekleştirdiğimiz Etli Kazan Pilavı Günü etkinliğimizin bu yıl milli mücadelenin 100. Yılında 19’cusunun büyük bir heyecan ve gururla gerçekleştireceğiz. Etkinliğimiz ile ilgili son toplantılarımızı ve görüşmelerimizi yaparak hazırlıklarımızı tamamladık. Bu yıl etkinliğimiz ayrı bir değer ve önem kazandı. Mili mücadelenin 100. Yılında 19’cusunu gerçekleştireceğimiz Etli Kazan Pilavı Günü Şenliğimiz her zamanki gibi bir festival havasında gerçekleştireceğiz. Etkinlik alanında stantlar, etli kazan pilavı ve kültürel etkinliklerinin yanında çeşitli aktiviteler ve halk oyunları gösterileri ile koromuz sahne alacak” dedi.

 

KÜLTÜREL ZENGİNLERİ PAYLAŞIYORUZ

 

Kültürel farklılıkları ve zenginlikleri paylaşmayı hedeflediklerine dikkat çeken Özata, “Kültürümüzü yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla eğitimler ve birçok faaliyet düzenledik. Ama bunlar içerisinde en çok benimsenen halk oyunları çalışmalarımız oldu. Yediden yetmişe birçok insan halk oyunları kurslarımıza katıldı. Özellikle gençlerin ve çocukların halk oyunları kurslarımıza katılması bizlere ayrı bir heyecan katıyor. Kültürümüzü tanıtmak ve kültürel paylaşım noktasında önemli bir yere sahip olan etkinliğimize katılmak için Samsun ve Samsun dışından onlarca insan geliyor. 23 Haziran 2019 Pazar günü düzenleyeceğimiz 19. Geleneksel Etli Kazan Pilavı Günümüze tüm Samsunluları davet ediyorum" şeklinde konuştu.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Balkan, Türkleri, 19, Geleneksel, Etli, Kazan, Pilavı, Etkinliğine, Hazır,
Yorumlar
Haber Yazılımı