Haber Detayı
14 Nisan 2019 - Pazar 14:38 Bu haber 4184 kez okundu
 
Samsun Barosu Başkanı Kerami Gürbüz'den İmamoğlu için Mazbata çıkışı
Samsun Barosu Başkanı Avukat kerami Gürbüz Sosyal Medya hesabından yaptığı açıklamada, " Gereksiz tartışma ve şamataya son verilip, İmamoğlu'na İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı mazbatası verilmelidir!." dedi.
SİYASET Haberi
Samsun Barosu Başkanı Kerami Gürbüz'den İmamoğlu için  Mazbata çıkışı


İstanbul seçimleri ile ilgili olarak yaşanan gelişmeler, toplumun her kesiminde rahatsızlık yaratmaya devam ediyor.


Özellikle oy sayım sürecinin uzaması, yapılan saldırı ve engellemelerle yasaların eşit olarak uygulanmaması toplumun her kesiminde tepkilere yol açarken, Samsun Barosu Başkanı Kerami Gürbüz'den de önemli bir açıklama geldi.

 

Kerami Gürbüz, Sosyal Medya hesabından yaptığı paylaşımla, Türkiye'deki önemli hukuki süreçler ve aldığı tavrıları açıkladığı paylaşımında, "Tavrım haktan, hakikatten, hakkaniyetten ve adaletten yanadır. Bu yüzden artık bu gereksiz tartışma ve şamataya son verilip İmamoğlu'na İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı mazbatası verilmelidir!.." dedi.

İşte Samsun Barosu Başkanı Kerami Gürbüz'ün o sosyal medya paylaşımı:

 

"● 1994 seçimleri öncesinde Uzanların Star TV'nda Pınar Türenç diye bir gazeteci İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ı tahkir ve tahrik etme cüretinde bulunduğunda "bu nasıl gazetecilik, bu nasıl insanlık, bu şartlarda olacak seçim ne kadar âdil olabilir ki?" diyerek tepki koyanlardan biri idim.

● 1995'te Refah Partisi seçimden birinci çıkmasına rağmen iktidara gelmesine engel olmaya çalışan vesayetçi yapılanmaya karşı duran BBP'nin Samsun Merkez İlçe Başkanı idim ve Türkiye'deki tüm diğer teşkilatların tamamına yakını gibi BBP Genel Merkezi'ne "Refah-Yol hükümetine güvenoyu verilmelidir, çünkü demokrasilerde sandıktan daha üstün ve yüce güç yoktur" demiştik. Nitekim Refah-Yol hükümeti, BBP'nin 7 milletvekilinin oyları ile güvenoyu alabilmişti.

28 Şubat 1997'de, sandıktan ve TBMM'den çıkan hükümete askeri bürokrasi tarafından muhtıra niteliğinde 28 Şubat kararları imzalatılmak istendiğinde rahmetli Muhsin başkanın "sakın imzalamayın ve cuntaya boyun eğmeyin!" uyarılarında da, 28 Şubat sürecinin en karanlık günlerinde "namlusunu milletine çevirmiş tanka selam durmam!" dediğinde de, "Türkiye İran da olmayacak, Cezayir de olmayacak Suriye olmasına da biz müsaade etmeyeceğiz" askeri vesayete karşı gürlediğinde de biz merhum Muhsin başkanın ve demokrasinin yanında idik.

● Aynı dönemde vesayetçi anlayış, 'kamusal alan'ı milletin fertlerinin bir kısmına yasaklamak için üniversitelerde ikna odaları kurduğunda biz Samsun'da 22-23 avukat arkadaş yaklaşık 175 tane başörtüsü nedeniyle üniversiteden atılan öğrencinin, meslekten ihraç edilen 9 öğretmenin avukatlığını yaptı idik. Bu davalarda en önemli çıkış noktamız ve dayanağımız "demokratik bir hukuk devletinde vatandaşlar kişisel tercihleri nedeniyle anayasal haklarından mahrum edilemezler" ilkesi idi.

● Dönemin İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan okuduğu bir şiir nedeniyle önce mahkum edildi, sonra Belediye Başkanlığı düşürüldü ve sonra da cezaevine konuldu. O zaman da "hukuk konjonktürel ve kişisine göre işletilemez. İşletilirse keyfî olur. Keyfî olanın da hukuk devletinde yeri yoktur!" diyerek tepkimizi ortaya koyduk.

● Sonra AKParti kuruldu. İktidara geldi. Ancak bu kez "ordu göreve!" ve "cumhuriyet mitingleri" furyası başladı. O dönemde Samsun Aydınlar Ocağı Derneği Genel Başkanı idik. Bu kez de bu girişimlerin antidemokratik olduğuna vurgu yaptık. Dönemin OMÜ yönetimi bu mitinglere onlarca otobüs kaldırıyor idi, kamuoyu önünde "bu suyun kaynağı nereden geliyor" diyerek sorguladık, "siz işinize bakın, seçilmiş hükümete karşı bu ne cürettir" diye hatırlattık ve ihtar ettik.

● Sayın Abdullah Gül'ü cumhurbaşkanı seçtirmemek için Sabih Kanadoğlu'nun önerdiği 367 garabetinde de 27 Nisan 2007 e-muhtırasında da tepkimiz hep askeri ve bürokratik vesayete karşı idi. Tavrımız hep demokrasiden, hukuk devletinden ve devletin normalleşip toplumdaki tansiyonun düşmesinden yana idi.

● Tam normalleşeceğiz ve demokratik hukuk devletinin kural ve kurumları bihakkın işletilecek diye ümitlenip hayal kurduğumuz bir evrede bu kez iktidardaki partiye karşı Anayasa Mahkemesi'nde kapatma davası açıldı. O dönemde ise bir gazetede kaleme aldığım köşe yazılarında yine demokratik hukuk devletine sahip çıkarak kapatma davasının yanlışlığına vurgu yaptım.

● Bunların hepsi atlatıldı. Derken 2016'da dünya tarihinde bile eşi benzeri görülmemiş bir hıyanetle ve alçaklıkla karşı karşıya kaldık, devlet ve millet olarak! 15 Temmuz darbe girişiminde bulunulmuş, FETÖ çetesi ile onların işbirlikçileri hükümeti devirip, devlet yönetimini ele geçirmeye yeltenmişlerdi. 250 şehit ve bastırılan bir girişim. Bu süreç ve sonrasında da yine hukukun üstünlüğüne, insan haklarına dayalı demokratik hukuk devletinin ilkelerinden mümkün olduğunca taviz verilmemesi uyarısında bulunduk ama darbe ile, darbecilerle, bunlara destek olanlarla ve devlet içinde çöreklenmiş çetelerin temizlenmesi mücadelesinde hep iktidarın ve hukuk devletinin yanında konumlandık.

● Bugün ise iki hafta önce yapılan yerel seçimlere rağmen halen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçimlerini tartışıyoruz. Neden tartıştığımızı ve neden bu kez nehirleri tersine akıtmaya zorladığımızı anlamıyorum ya da anlamak istemiyorum. Kimse kusura bakmasın ancak herkes biliyor ki, aynı şartlarda, Sayın Binali bey 1 (bir) oy fazlası ile seçimi kazansa idi, bugün yaklaşık bir haftadan beri İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı sıfatıyla tebrikleri kabul edecekti. Dolayısıyla Binali bey için helal olan İmamoğlu için neden haram olsun ki? İmamoğlu'na ayrı Binali beye ayrı uygulama yapacaksanız "silahların eşitliği / denkliği" ilkesi ne olacak? 

Sandıktan çıkana saygı ve tahammül rejimi olan demokrasiyi, denklere aynı şekilde muameleyi zorunlu kılan hukuk devletini bize lazım olunca sahiplenip, başkaları söz konusu olunca göz ardı mı edeceğiz? Sonuç : Bendeniz 28 Şubat'ta, 27 Nisan'da, kapatma davasında, 15 Temmuz'da vd.lerinde nerede duruyor isem bugün de orada duruyorum. Durduğum yer hukukun üstünlüğüne, insan haklarına dayalı demokratik hukuk devletinin yanıdır. Tavrım haktan, hakikatten, hakkaniyetten ve adaletten yanadır. Bu yüzden artık bu gereksiz tartışma ve şamataya son verilip İmamoğlu'na İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı mazbatası verilmelidir.

Son notlar : 
1- 28 Şubat'ta postal yalayıp bugün 'Reisçi' takılanlar bilin ki güçten yanalar.

2- 28 Şubat'ta postal yalayıp bugün 'demokrat' takılanların samimiyeti ancak ellerine güç geçince test edilebilir.

3- 'Ama, fakat, lakin' ile başlayıp "İstanbul ve Ankara'yı kaybetmemeliydik" diye bitirdiğiniz cümlelerden önce Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi referandumunun akşamında -kılpayı bir sonuç alınmış olmasına ve Ankara, İstanbul'da hayır oyları fazla olmasına rağmen- havai fişek gösterisi yapmak yerine bugünlerin hesabını yapamayan kadroları bir gözden geçirmelisiniz. ( Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi apayrı bir değerlendirme konusu zaten!)

4- Bir sözüm de MHP'li dostlara, arkadaşlara!
Ne kadar farkındasınız bilmiyorum. Ama bilin ki Anadolu ya Türk milletinin yeni Ergenekon'u (yükselişi, şahlanışı) ya da Endülüs'ü (yıkılışı, kabileleşmesi, hatta yok oluşu) olacak. Adalet olursa Ergenekon olur, adalet ayaklar altına alınırsa Endülüs gibi olur. Bu kadar basit.

Son son en son söz : Dost acı söyler!"

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Barosu, Başkanı, Kerami, Gürbüz'den, İmamoğlu, için, , Mazbata, çıkışı,
Yorumlar
Haber Yazılımı