Haber Detayı
30 Haziran 2020 - Salı 16:32 Bu haber 1244 kez okundu
 
Samsun Barosu Başkanı Kerami Gürbüz'den Tepki İstifası
Samsun Barosu Başkanı Kerami Gürbüz, Avukatlık Yasasındaki değişiklik ile ilgili düzenlemeye tepki eyleminde istifasını açıkladı. Başkan Gürbüz konuşmasının sonunda Avukatlık Cüppesini Kürsüye bırakarak Alanı Terketti.
SİVİL TOPLUM Haberi
 Samsun Barosu Başkanı Kerami Gürbüz'den Tepki İstifası


Samsun Barosu Yönetim Kurulu Üyeleri ve avukatlar, bugün, günlerdir tartışılan ve bugün TBMM'ye sunulacak olan  'Çoklu Baro Düzenlemesi' ne karşı Atatürl Anıtı önünde toplandılar ve çelenk bıraktılar.

 

Toplantıda konuşan Samsun Baerosu Başkanı Kerami Gürbüz, yasa teklifine tepki konuşmasının sonunda Baro Başkanlığı'ndan istifa ettiğini açıkladı ve Avukatlık Cüppesini kürsüye bırakarak alanı terketti.

     
Samsun Barosu Başkanı Avukat Kerami Gürbüz, baro seçimlerini ve yönetim şeklini değiştirecek düzenlemeyi protesto ettiği basın açıklamasında; " Yasa teklifini kabul etmiyoruz. Bizler bu şartlarda ilerleyemeyiz. Ben an itibariyle Samsun Barosu Başkanlığı görevinmden istifa ediyorum. Geçtiğimiz 15 gün içerisinde yaşadıklarımdan dolayı istifa ediyorum. Bunlar baro olamaz. Olsa olsa kendi ideolojilerinin onları destekleyen partilerin borusu olurlar. Biz boru değil, baronun arkasındayız. dedi.

 

ÇOKLU BAROLAR AVUKATLARI BİRBİRİN SELAM VEREMEYECEK HALE GETİRECEK!..

Çoklu barolar, avukatları adliyelerde birbirine selam veremeyecek hale getireceğini belirten Başkan Kerami Gürbüz konuşmasında özetle şu ifadelere yer verdi:  "Çoklu baronun, değil avukatlığın, değil yargının, Türkiye'nin kaderiyle oynanmış olduğunu, devletin üniter yapısına darbe vurmak olduğunu söyleyebiliriz. Hatta bu, daha da tehlikelisi yargının diğer mensupları olan savcısının, hakimin iddianame hazırken, karar yazarken, tarafın avukatının bağlı olduğu baroya göre değerlendirilip, töhmet altında kalacağı, hakimin de savcının da kaotik ortama doğru sürüklendiği bir sistemdir. 


TEKLİF YASALAŞIRSA KİMSE HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNE DAYALI BARO KURMAYACAK

 

Teklif eğer yasalaşırsa, en hassas meslek grubu arasında yer alan avukatlık mesleği herkesin keyfine göre hareket edeceği bir meslek olacaktır. Kimse insan haklarına uygun, hukukun üstünlüğüne dayalı, daha üstün haklar ve insani değerler için baro kurmayacak. Sağı, solu, etnik kökeni ve ideolojisi için baro kuracak. Bunlar barolar olamaz. Olsa olsa, kendi ideolojilerinin onları destekleyen partilerin borusu olurlar. Biz boru değil, baronun arkasındayız.

 

BAROLAR HİÇ KİMSENİN KENDİ SİYASİ KAYGILARININ DOLGU MALZEMESİ OLAMAZ!

 

Yaklaşık 6 yıldır büromdan çok baroya giderek, işimden çok baroyu ve mesleğimi düşünerek en riskli günlerde de hiç çekinmeden bu görevi ifa etmeye çalıştım. Samsun Barosu'nu her zaman siyaset üstü tutmaya çalışarak demokratik bir yargı sergilemeye gayret ettim. Ama iş istenilmeyen noktalara geldi. Bu yasa teklif edilebiliyorsa, bütün bizlere de itimat edilemiyorsa, Cumhurbaşkanımızı hedef alan konuşmalar yapılıyorsa, bu iş çözülemeyecek noktaya gelmiştir.

 

140 bin avukatı cezalandıramazsınız. Türkiye'de girilmedik, hassasiyetine dokunulmadık kurum kalmadı .Barolar Hiç Kimsenin kendi siyasi, kaygılarının dolgu malzemesi olamaz. Ülkem, mesleğim , yargı sistemi, demokrasi, demokratik hukuk devleti adına kaygılıyım..   Bana hakkınızı helal edin. Samsun Barosu Başkanlığı görevimden istifa ediyorum."  

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: , Samsun, Barosu, Başkanı, Kerami, Gürbüz'den, Tepki, İstifası,
Yorumlar
Haber Yazılımı