Haber Detayı
03 Temmuz 2020 - Cuma 15:36 Bu haber 1365 kez okundu
 
Samsun Barosu'ndan Ankara Valiliği'nin Yasağına Sert Tepki
Samsun Barosu Yönetim Kurulu, Bugün Ankara Anıtpark'ta yapılması planlanan Büyük Savunma Mitingi'nin Ankara Valiliği tarafından salgın gerekçe gösterilerek yasaklanmasına sert tepki gösterdi.
SİVİL TOPLUM Haberi
Samsun Barosu'ndan Ankara Valiliği'nin Yasağına Sert Tepki


Baro Yönetim Kurulu, bugün Samsun Barosu'nda düzenlediği basın toplantısı ile  Çoklu Baro Yasa Tasarısı görüşmelerine Baro Başkanlarının alınmamasına ve Ankara Valiliği'nin yasağına sert tepki gösterdi.

 

Samsun Barosu Yönetim Kurulu basın açıklaması yapan Baro Yönetim Kurulu Üyesi Av. Gülşen Onur açıklamada şu ifadelere yer verdi:


" Hepimizin uzun zamandır gündeminde olan ve Çoklu Baro Yasa Teklifi olarak isimlendirilen Avukatlık Yasa Teklifi, 1 Temmuz 2020 günü TBMM Adalet Komisyonu'na sunuldu. Yasa teklifinin komisyondaki görüşmelerine, baroların ve avukatların temsilcileri sıfatı ile baro başkanları komisyona katılma talebinde bulundular. Bu talep ilk aşamada reddedildi.

 

Baro başkanlarının TBMM önündeki oturma eylemi ve yapılan görüşmeler sonucu, 5 baro başkanının Adalet Komisyonu'nda konuşma taleplerinin konuşmalarını yaptıktan sonra komisyondan ayrılma şarti ile kabul edildiği bildirildi.  Elbette ki bu hiçbir mantığa sığmayan teklif, baro başkanlarınca kabul edilmedi.


Başkanların isteği, komisyondaki görüşmelerin sonuna kadar 5 baro başkanının görüşmelere katılmasıdır. Kendi meslekleri ve meslek örgütleri ile ilgili bir yasa teklifinin görüşüldüğü komisyonda sonuna kadar katılma talebinden  daha doğal ne olabilir ki?

 

Mevcut yasanın aksayan yanlarını, eksikliklerini en iyi bilenler bu mesleği icra edenler değil midir?

 

Bizler bugün saat 16.00'da daha önce ilan edildiği üzere Ankara Anıtpark'ta Büyük Savunma Mitingi'nde olacaktık. Buna ilişkin duyurularımızı yaptık, aracımızı hazır ettik, bireysel gidecek arkadaşlar araçlarını ve işlerini ayarladılar. Ancak Ankara Valiliği tarafından yapılan açıklama ile son anda, Ankara ilinde  15 gün süre ile salgın gerekçesi ile "Toplantı, miting ve gösteri kısıtlaması " getirildiğini öğrendik. 

 

Şu an Samsun Barosu Başkan Yardımcımız Av. Pınar Gürsel Yıldıran Ankara'da olup, yanında meslekdaşlarımızdan da bir grup bugün yanına intikal etmiştir. Biz avukatlar böyle ani yasaklarla oldu bittiye getirilerek susturulamaz. Şu an bizimle eşzamanlı olarak bugn alınan kararla miting kısıtlamasını protesto etmek amacıyla Ankara Adliyesi'nde basın açıklaması gerçekleşmektedir.

 

Bizler de miting yasağını protesto etmek amacıyla Ankara  ile eşzamanlı olarak burada bu basın açıklamasını gerçekleştirmek amacıyla toplandık. Bu yasa teklifinin sonuna kadar takipçisi olacağımızı ve yaslaşması halinde iptali için tüm hukuki yollara başvuracağımızı Samsun Barosu adına duyururuz!"

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Barosu'ndan, Ankara, Valiliği'nin, Yasağına, Sert, Tepki,
Yorumlar
Haber Yazılımı