Haber Detayı
24 Ekim 2018 - Çarşamba 16:48 Bu haber 3051 kez okundu
 
Samsun BES’ten Aydın’da gözaltına alınan Zabıt Katibi’ne destek !
BES ( BÜro Emekçileri Sendikası) Samsun Şubesi Aydın Didim Adliyesinde zabıt katibi Ö. K.'nin bir savcının sözlü görevlendirilmesini kabul etmediği gerekçesi ile ‘görevi kötüye kullanma’ suçlamasına maruz kalarak, gözaltına alınmasına tepki gösterdi.
- Haberi
Samsun BES’ten  Aydın’da gözaltına  alınan  Zabıt Katibi’ne  destek !

Aydın Didim Adliyesinde zabıt katibi Ö. K. bir savcının sözlü görevlendirilmesini kabul etmediği gerekçesi ile ‘görevi kötüye kullanma’ suçlamasına maruz kalarak, gözaltına alındığı kamuoyu tarafından öğrenilmiştir.

 

Konu ile ilgili olarak bir basın açıklaması yapan BES Samsun Şube Sekreteri Yılmaz  Tuluk açıklamasında şu görüşlere yer verdi: " 19 Ekim 2018 tarihinde Didim Adliyesi görevli zabıt katibi Ö. K. bir başka savcının kendi işi haricinde başka savcı tarafından ek görev sözlü olarak yapılıyor. Zabıt katibi arkadaşımız da ‘yazılı emir olmadıkça yapmam’ diyor. Katip arkadaşa ‘görevi kullanma suçlamasından’ gözaltına alınıyor.

 

Adliyede çalışan bütün kamu çalışanları, hakim ve savcılar gibi 2802 sayılı kanuna göre yargılaması yapılmakta olup, bu büyük bir çiftte standarttır. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa istinaden, memura ait özlük haklarına sahip personel, 657 sayılı kanuna istinaden yargılama işlemleri yapılması gerekirken, personelin hakim ve savcı kabul edilerek 2802 sayılı kanuna göre yargılanması diğer kamu çalışanlarına istinaden ayrımcılıktır.

 

Bu şu demektir: Adliye çalışanları diğer kamu çalışanları gibi Kaymakamlıktan, Valilikten izin alınmadan, muhakkik tayin edilmeden, hemen yargılanıp, suçlanıp, gözaltına alınabiliyor. 2802 sayılı kanun hakim ve savcılar için atamaları, hak ve ödevleri, aylık ve ödeneklerine meslekte ilerlemelerine, görev yerlerinin geçici ve sürekli olarak vb. belirler. Özlük hakları Adliye çalışanlarına göre çok iyidir. Adliye çalışanlarının düşük ücret almasına rağmen hakim ve savcı usulü ile yargılanması doğru değildir."

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, BES’ten, , Aydın’da, gözaltına, , alınan, , Zabıt, Katibi’ne, , destek, !,
Yorumlar
Haber Yazılımı