Haber Detayı
01 Nisan 2020 - Çarşamba 16:51 Bu haber 1162 kez okundu
 
Samsun BES’ten Cezaevi Personeli Karantinasına Tepki!
BES Samsun Şube Başkanı Yılmaz Tuluk, Cezaevi personelinin 14 gün mahkumlar ve tutuklular ile birlikte izole edilmesi, 14 gün sonra da evinden ve yakınlarından ayrı olarak karantinaya alınmış olmasının personel üzerinde büyük yaralar bırakacağını söyledi.
SİVİL TOPLUM Haberi
Samsun BES’ten Cezaevi Personeli Karantinasına Tepki!

Yılmaz Tuluk alınan kararla ilgili olarak yaptığı basın açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

 

“Adalet hizmetlerinde yeni tip korona virüse karşı toplantılar yapıldı. Salgının cezaevlerine sıçraması durumunda virüsün iktidar gibi davranmayacağı, yani suç kategorilerine göre yayılmayacağı, ayrımcılık yapmayacağı ortada iken iktidarın hala ayrımcılıkta ısrar etmesi kabul edilemez.

Mevcut tutumdan derhal vazgeçilmeli, en geniş toplumsal mütabakat sağlanarak uluslararası hukuk ve anayasamızın eşitlik ilkesi çerçevesinde mecliste tartışmaları devam eden düzenleme siyasal suçları da kapsayacak şekilde genişletilmeli, gazeteciler, yaşlılar, hasta mahkumlar, çocuklar ve çocuklarıyla birlikte kalan kadınlar öncelikle tahliye edilmeli, infazları ertelenmelidir.

 

Cezaevi personelinin 14 gün mahkumlar ve tutuklular ile birlikte izole edilmesi, 14 gün sonra da evinden ve yakınlarından ayrı olarak karantinaya alınmış olması cezaevi personeline büyük yaralar bırakacaktır.

 

Mahkumlara yetmeyen koğuşlar cezaevi personeline nasıl yetecektir? Psikolojik, ekonomik sağlıkları nasıl olacaktır? Biz Büro Emekçileri Sendikası  30 günü cezaevinde geçecek olan personele, virüse karşı acilen test yapılmasını istiyoruz. Yıllardır diğer kurumlara nazaran dışlanan, imkanlarından faydalanamayan cezaevi personeli, kadroya geçememiş, mesai alamamış, maaşına iyileştirme yapılmamıştır. Dünyada herkes evinde kalırken ''evde kalın'' önerilirken cezaevi personeline hiçbir şey sorulmadan ne yazık ki tutuklu ve mahkumlarla birlikte kalacaklardır.

 

Bu izole ve karantina süreci bütün çalışanları olumsuz etkileyecektir. Samsun Büro Emekçileri Sendikası olarak biz çocuk istismarcılarının, kadına yönelik şiddet taciz ve tecavüz suçlarının, uyuşturucu tacirlerinin, mafya liderlerinin, organize suç örgüt üyelerinin, katillerin, hırsızların tahliyesine yol açacağı için büyük tepki toplayan infaz düzenlemesi meclise gelmiştir. Bu izole ve karantinanın zorbalık olduğunu, acilen vazgeçilmesini, eğer yapılacaksa da bütün mahkumların ve çalışanların mutlaka virüs testi yapılmasını istiyoruz.”

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, BES’ten, Cezaevi, Personeli, Karantinasına, Tepki!,
Yorumlar
Haber Yazılımı