Haber Detayı
23 Eylül 2020 - Çarşamba 17:22 Bu haber 1011 kez okundu
 
Samsun BES'ten Pandemi Genelgesi açıklaması
BES Samsun Şube Başkanı Yılmaz Tuluk, kamuda alınan pandemi önlemlerinin salgın dönemi ile sınırlı olması gerektiğini, Cumhurbaşkanlığı Genelgesinin de keyfi tutumlara yol açmaması gerektiğini söyledi.
SİVİL TOPLUM Haberi
Samsun BES'ten Pandemi Genelgesi açıklaması

Yılmaz Tuluk konu ile ilgili olarak yaptığı  açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Sağlık Bakanlığı, diğer ilgili kurum ve bilim çevrelerince de Covid 19 salgınında birinci dalganın ikinci pik seviyesine ulaşıldığı, tehlikenin büyüyerek devam ettiği belirtilmektedir. Gün geçtikçe ağırlaşan COVİD 19 tablosu gerçeği yeni tedbirlerin alınması konusunda hükümeti de yeniden harekete geçirmiştir.

 

Cumhurbaşkanlığı’nın 26.08.2020 tarihli genelgesinde; “Covid 19 nedeniyle kamu kurum ve kuruluşlarında, uzaktan çalışma, idari izin ve dönüşümlü çalışma yöntemlerine acilen geçilmesine bu konuda kurum amirlerince gerekli önlemlerin alınması” ifade edilmiş; ardından da başta Ankara olmak üzere yirminin üzerinde ilde başlatılan acil tedbirler ve bazı kısıtlamalar, geçtiğimiz günlerde tüm yurtta uygulanacak yeni kısıtlamalar ile genişletilmiştir.

 

Ancak vatandaşa bire bir hizmet veren kurumlarda sosyal mesafe kurallarına uyacak gerekli önlemlerin alınmadığı, bu nedenle kamu çalışanlarından bir çok kişinin Covid 19’a yakalandığı sendikamıza gelen bilgiler arasında yer almaktadır. Bununla birlikte ilimizde HES uygulaması başlatılmış, kurumlara HES kodu olmayan personel veya vatandaşın girişleri yasaklanmışsa da bazı birimlerde HES kodunu kontrol edecek personelin bulunmadığı ve vatandaşa hizmet veren memurların kendi imkanlarıyla bunu yaptığı tespit edilmiştir. Yine kurumlardan dağıtılan maskeler konusunda kamu çalışanlarının tereddütleri bulunmakta, standartlara uygun maskelerin yeteri kadar dağıtılması, kamu çalışanlarının hastalığa yakalanmaması açısından önem arz etmektedir.

                                       

Büro Emekçileri Sendikası olarak, kamuda uzaktan çalışma ve dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma yöntemlerinin sadece PANDEMİ dönemi ile sınırlanması gerektiğini, kamu emekçilerinin hak kayıpları yaşamasının önünü açan söz konusu modellerin kalıcı hale getirilmesine karşı olduğumuzu her platformda ifade ettik, etmeye devam ediyoruz. Öte yandan uzaktan çalışma ve dönüşümlü çalışma konularında yetki devrini çok geniş tutan söz konusu Cumhurbaşkanlığı Genelgesinin kamu idarecilerinin keyfi tutumlarına yol açma tehlikesi barındırdığının altını çiziyoruz.

 

Bu kapsamda;

 

- İş kolumuzda kadın çalışanların çok olduğu, küçük yaşta çocuğu olan kamu kreşlerinin kapalı olması sonucunda çocuklarını bırakacak yer bulmakta zorlanmaktadır.                                          

 

- İşyerinde mümkün olduğu kadar az sayıda çalışanın bulunması için mutlaka sendikaların görüşleri alınarak-öncelikle kritik işler ve bu işleri yapacak personel belirlenmelidir.

 

- Kritik işlerin örneğin Sağlık, Gıda, İlaç, Temizlik, Enerji ve İletişim alanında yapılan işlerin-hizmetlerin yerine getirilmesinde asgari seviyede personel belirlenmeli, söz konusu personelin günlük azami 5 saat mesai veya dönüşümlü tam gün mesai gibi yönetmelerle işyerinde bulunacakları süreler sınırlanmalıdır.

 

- Hayati önem arz eden hizmetlerin sıralaması gözetilerek tüm personeli kapsayan işlere geçiş aşamaları kontrollü bir şekilde yapılmalıdır. Söz konusu aşamalarda herhangi bir olumsuz durumla karşılaşılması durumunda diğer aşamalara-işlere geçiş tehlike ortadan kalkıncaya kadar askıya alınmalıdır.

 

- Tıkanıklığı azaltmak için mümkünse bazı personelin işe erken başlayıp erken çıkmasını, bazılarının da daha geç gelip daha geç çıkmasını sağlayan kademeli vardiya veya kademeli giriş ve çıkış zamanları düzenlenmelidir.

 

- Dönüşümlü, vardiyalı veya uzaktan çalışan, karantinada olan kamu emekçilerinin hiçbir hak kaybı olmaması sağlanmalıdır.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, BES'ten, Pandemi, Genelgesi, açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı