Haber Detayı
07 Haziran 2019 - Cuma 19:16 Bu haber 1893 kez okundu
 
Samsun BES'ten Yargı Reformu'na Zabıt katipleri Tepkisi
Samsun Büro Emekçileri Sendikası Samsun Şube Sekreteri Yılmaz Tuluk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı 2019 Yargı Reformu'nda Zabıt katiplerinin yükselme ve kariyerlerinin önünün kesildiğini söyledi.
SİYASET Haberi
Samsun BES'ten Yargı Reformu'na Zabıt katipleri Tepkisi

Zabıt katiplerinin olağanüstü durumlarda 24 saat kesintisiz çalıştıklarını belirten Yılmaz Tuluk açıklamasında şu görüşlere yer verdi: " Adliye çalışanları haklarında iyileştirme beklerken sözleşmeli adliye çalışanları kadroya geçememiş, kreşler ücretsiz olmamış mülakat uygulanması kalkmamış Ankara İstanbul İzmir’de yargı çalışanları yol parası alırken diğer illerde bu yardım yoktur. Kadın emekçilere karşı cinsel taciz, mobing, tehdit, şiddet devam ederken doğum öncesi ve sonrası izin süreleri hala sıkıntılıdır. Sözleşmeli 4b ve 4c'li emekçilere kadro ve yükselme beklerken; yargı reformu adı altında çıkan Cumhurbaşkanımızın söylediği en son reformda da zabıt katiplerinin önü kesilmiştir.

 Zabıt katipleri olağanüstü durumlarda 24 saat kesintisiz çalışmışlardır. Hâkim, savcı, avukat yetiştirmişlerdir. Yetiştirdikleri kişiler tarafından ağır kıskaca alınmış, toplum tarafından sesleri hiç duyulmamıştır. Hâkim ve savcıyı koruyan 2802 kanun özlük haklarda maddi olarak hâkim ve savcıya destek vermiş ceza konusunda ise kâtip ve adliye çalışanları diğer 657’ye tabii diğer memurlar gibi yargılanmamış hâkim ve savcı gibi yargılanmaya devam etmektedir. Yeni açıklanan yargı reformu katiplerin tek ümidi olan yükselme ve kariyer için yazı işleri müdürlüğü elinden alınmıştır.
" dedi.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, BES'ten, Yargı, Reformu'na, Zabıt, katipleri, Tepkisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı