Haber Detayı
14 Haziran 2020 - Pazar 20:23 Bu haber 2239 kez okundu
 
Samsun Bilim Sanat Merkezi'ni (BİLSEM) Kullanılmış, Toplama eşyalarla açıyorlar
15 yıldır engelli öğrenciler için eğitim veren Zafer Özel Eğitim Meslek Okulu'nun yerine taşınacak olan ve üstün zekalı öğrencilerin eğitim, öğretim yapacağı BİLSEM'e eşyalar için bile ödenek ayrılmadığı ve okulun kullanılmış toplama eşyalarla faaliyete geçirilmeye çalışıldığı ortaya çıktı.
EĞİTİM Haberi
Samsun Bilim Sanat Merkezi'ni (BİLSEM) Kullanılmış,  Toplama eşyalarla açıyorlar

Samsun'da eğitim skandalı yaşanıyor. Zafer Özel Eğitim Meslek Okulu için bilimsel olmayan gerekçelerle taşınma kararı alınmış, yerine üstün zekalı 450'ye yakın öğrencinin eğitim göreceği BİLSEM'in açılması kararlaştırılmıştı.

 

BİLSEM'in diğer kamu kuruluşlarında kullanılmış ve dpoya kaldırılmış sandalye, masa ve dolaplarla açılmaya çalışıldığı ortaya çıktı.

 

Tamamı taşımayla okula gelmekte olan engelli  öğrencilerin içerisinde otizmli ,  Down sendromlu, hafif , orta veya ağır mental engelli, ortopedik bedensel  engelli ve bir çoğunun epilepsi hastası  olmaları nedeniyle uzun servis yolculuklarında sağlıklarının tehlikeye gireceği  de veliler tarafından yetkililere ve kamuoyuna anlatılmaya çalışılmış, ancak Milli Eğitim Müdürlüğü  yangından mal kaçırırcasına  taşınma işlemlerine başlamıştı.


 15 yıldır engelli öğrenciler için eğitim veren Zafer Özel Eğitim Meslek Okulu, düzenlenen ve  bilimsel, teknik ve gerçekçi gerekçelere dayanmayan  bir rapor ile taşınma kararı verilmiş, yerine de  Üstün Zekalı Öğrencilere eğitim veren BİLSEM'in açılması onaylanarak hayata geçirilmişti.

 

GÜRÜLTÜ, TRAFİK VE YER DARLIĞINDAN ENGELLİ  115 ÖĞRENCİ NAKLEDİLİYOR, AYNI OKULA 450 ÖĞRENCİ YERLEŞTİRİLİYOR

 

Zafer Özel Eğitim ve Meslek Okulu'nda eğitim öğretim gören 115 Özel eğitim öğrencisi ve velilerinin mağdur edilerek, gürültü kirliliği, trafik yoğunluğu sınıf darlığı vb. gibi teknik ve bilimselikten uzak, uzmanların görüşü alınmadan hazırlanan bir rapor ile okulun  kapatılan Taflan Mesleki Teknik Anadolu Lisesi'ne  (MTAL)  taşınması  kararı alınmıştı.

 

Karara veliler büyük tepki göstermiş, 115 öğrencinin gürültü kirliliği, trafik yoğunluğu sınıf darlığı vb. gibi gerekçelerle taşındığı okula, 450'ye yakın BİLSEM Öğrencisinin nasıl taşındığı, bu öğrencilerin bu mağduriyetleri çok daha fazla yaşayacağı ve kendi özel öğrencilerinin sağlık, ulaşım vb. nedenlerle mağdur olacağını belirterek sosyal medya üzerinden mücadele başlatmış, ardından hukuki mücadele kararı almışlardı.

 

Zafer Özel Eğitim  Meslek  Okulunda bulunan  , atölye, laboratuvar ve diğer kullanım alanları asansör ve ortopedik engelli öğrenciler için engelli rampaları, bu okulda eğitim gören özel çocuklar için tasarlanmış,  bu tasarımlar çok kısa bir süre önce kamu kaynakları kullanılarak yapılmıştı. 

 

ÜSTÜN ZEKALILARA DEMİRBAŞ ÖDENEĞİ BİLE YOK!

 

Büyük gürültülerin koparıldığı BİLSEM'e tahsis edilen okul için de yeni bir skandal ortaya çıktı. Üstün yetenekli ve zekalı öğrencilerin özel eğitim göreceği okulun, başka okullar ve resmi kurumlar tarafından eski oldukları için depolara kaldırılan kullanılmış malzemeler toplanarak hayata geçirilmeye çalışıldığı ortaya çıktı.

 

Yangından mal kaçırırcasına velilere bile bilgi verilmeden apar topar taşınmaya başlayan Zafer Özel Eğitim Okulu'nun eşyaları yeni tahsisi edilen Taflan Mesleki Teknik Anadolu Lisesi'ne taşınmadan ve bu okul boşatılmadan, Samsun'da eşyaları değişen, kapanan ve depolarda bulunan kullanılmayan koltuk, dolap ve demirbaş malzemeler toplanarak eğitime açılması çabaları da neler oluyor? dedirtti.


Üstün yetenekli özel öğrencilerin eğitim göreceği ve öğretmen olduktan sonra önemli kurs ve eğitimlerden geçerek bu okulda öğretmen olmaya hak kazanan öğretmenlerin görev alacağı BİLSEM'in eski eşyalar toplanarak, hazırlıksız, donanımsız ve tartışmalı bir okulda faaliyete geçirilme çabaları tepki topladı.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Bilim, Sanat, Merkezi'ni, (BİLSEM), Kullanılmış,, , Toplama, eşyalarla, açıyorlar,
Yorumlar
Haber Yazılımı