Haber Detayı
24 Temmuz 2020 - Cuma 17:49 Bu haber 1354 kez okundu
 
Samsun Birleşik Kamu İş: Lozan, bağımsızlığımız ve egemenliğimizin güvencesidir!
Birleşik Kamu İş Samsun İl Temsilcisi ve Eğitim İş Samsun Şube Başkanı Rüstem Kara, Lozan Barış Antlaşmasının yıldönümü nedeniyle bir basın açıklaması yaptı
SİVİL TOPLUM Haberi
Samsun Birleşik Kamu İş:  Lozan, bağımsızlığımız ve egemenliğimizin güvencesidir!

Türkiye genelinde ve Samsun’da Atatürk Anıtında çelenk sunumuna ve basın açıklaması yapılmasına izin verilmemesini, hangi gerekçe ile olursa olsun kabul etmediklerini ifade eden Rüstem Kara açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

 

  Sokaklar dolu,AVM ler dolu olduğu ve Ayasofya’nın tıklım-tıklım olduğu bir günde sınırlı sayıda üyelerimizle neden basın açıklaması yapamıyoruz. Başta Samsun Valiliğimiz olmak üzere yetkililerin konu ile ilgili bir açıklaması olmalı diye düşünüyoruz.

 

      Bizler, parlamenter demokrasimizin ve bağımsızlığımızın temel taşı olan bir anlaşma ile ilgili olarak bu gün bir basın açıklaması dahi yapamıyorsak, hangi gün yapacağız.

 

      Bağımsızlığımızın, egemenliğimizin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin varlığının belgesi olan Lozan Antlaşması’nın 97. Yıldönümünü, Cumhuriyetin bize kazandırdığı yurttaşlık bilinciyle ve ülkemizin birliğini koruma kararlılığıyla ülkemizin her ilinde ve Kurtuluş meşalesinin yakıldığı Samsun’da coşkuyla kutlamak isterdik.

 

       Lozan'da atılan imza, Sevr'i çöp tenekesine atmış ve tarihin çöplüğüne gömmüştür. Günümüzde Lozan'ı anlamanın yolu, Sevr'i tarihi gerçeklerine uygun olarak doğru değerlendirmekten geçmektedir. Unutulmamalı ki, Lozan Türk milletinin, Sevr ise Osmanlı hanedanlığının eseridir. Lozan'da atılan imza Türk milletinin kararlılığını, bağımsızlığa ve özgürlüğe olan inancını yansıtmasıdır.

 

        Tarihi bilgileri çarpıtanları bir kez daha uyarıyoruz!

 

     İsmet İnönü Lozan’da emperyalist güçlere karşı büyük direnç sergilemiş ve tarihimiz açısından önemli bir diplomatik zafer kazanarak ezilen mazlum uluslara cesaret, güven ve umut aşılamıştır. Anadolu'nun parçalanmasını öngören Sevr Antlaşması'nı geçersiz kılan Lozan Barış Antlaşmasını imzalamıştır.

 

    Lozan Barış Anlaşması; Atatürk'ün tanımıyla, “Türk ulusu aleyhine, yüzyıllardan beri hazırlanmış ve Sevr Antlaşması ile tamamlandığı sanılmış büyük bir suikastın çöküşünü bildirir bir belgedir.”

 

     Lozan Barış Antlaşması, geçmişte emperyalist devletlerin Ortadoğu ve Asya’ya ilişkin planlarını nasıl bozmuşsa, günümüzde de bağımsız ve laik bir Türkiye Cumhuriyeti, varlığıyla bölgeye yönelik emperyalist planlara engel oluşturmaktadır. Bu nedenle, Sevr'i hortlatmak isteyenler, Lozan'ın kazanımlarını yok etmek istemektedir.

 

      Lozan Barış Antlaşması, Türkiye Cumhuriyeti’nin egemenliğini, ülke sınırlarımızı, ulusal bütünlüğümüzü savunmadaki en güçlü tarihsel dayanağımız ve mirasımız olmaya devam edecektir.

 

    Türkiye, yeri geldiğinde tek bir yumruk haline gelip, Lozan'daki dik duruşun ruhunu hep muhafaza ettiğini gösterecektir.

 

      Birleşik Kamu-İş, olarak başta Büyük Önderimiz Atatürk olmak üzere, Lozan görüşmelerini yürüten büyük devlet adamı İsmet İnönü ile emeği geçen bütün çalışma arkadaşlarını saygıyla anıyoruz."

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Birleşik, Kamu, İş:, , Lozan,, bağımsızlığımız, ve, egemenliğimizin, güvencesidir!,
Yorumlar
Haber Yazılımı