Haber Detayı
31 Mart 2020 - Salı 13:53 Bu haber 211 kez okundu
 
Samsun Büyükşehir Belediyesi’nden Sokak Hayvanlarına Mama Desteği!..
Samsun Büyükşehir Belediyesi, yiyecek bulmakta güçlük çeken sokak hayvanları için şehrin muhtelif yerlerine mama bırakıyor.
YEREL YÖNETİM Haberi
Samsun Büyükşehir Belediyesi’nden Sokak Hayvanlarına Mama Desteği!..

 Koronavirüs (Covid-19) toplumun yanı sıra sokak hayvanlarının da yaşamını olumsuz etkiliyor. 

 

Virüsün yayılmaması için yapılan 'Evde Kal' uyarıları büyük ölçüde karşılık bulunca,  Samsun'da sokak hayvanlarının  besin bulması da zorlaştı.

 


Sokak hayvanlarının hayatta kalabilmeleri için harekete geçen Samsun Büyükşehir Belediyesi  Veteriner İşleri Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, kamu kurumlarından topladıkları artan yemekleri Güçten Düşmüş Hayvan Bakım Merkezi'ndeki Mama Üretim Tesisi'nde 'Proteinli Konserve Mama' haline getiriyor. Hazırlanan mamaları şehir merkezi dışında yer alan muhtelif doğal yaşam alanlarına bırakan veterinerler, bu şekilde hayvanların beslenmesine katkı sağlıyor.

 

 

VETERİNER HEKİMLERDEN SAHA ÇALIŞMASI

 

 

Konuyla ilgili bir açıklamada bulunan Samsun Büyükşehir Belediyesi Veteriner İşleri Şube Müdürü Nurhan İşler, Güçten Düşmüş Hayvan Bakım Merkezi'nın dezenfekte edildiğini, burada koruma altına alınan kedi ve köpeklerin sağlık muayenelerinin yapıldığını belirtti. Sokak dostları için mama üretimi ve dağıtımı çalışmalarına devam ettiklerini söyleyen Nurhan İşler, ayrıca şu bilgileri verdi:

"Koronavirüs tehdidi karşısında ‘Evde Kal’ uyarısıyla birlikte vatandaşlarımızın ve başta lokantacılar olmak üzere esnafımızın evlerinden çıkamıyor olması, sokak hayvanlarının beslenmelerinde ciddi sıkıntılar yarattı. Bu nedenle veteriner hekimlerden oluşan ekiplerimiz saha çalışması yaparak çeşitli gözlemlerde bulundu. Veteriner İşleri Şube Müdürlüğü olarak biz de sokak hayvanlarımızın beslenmelerine katkı vererek hayatlarını rahat bir şekilde devam ettirebilmeleri için mama üretim kapasitemizi artırdık. Belediyelerimiz aracılığıyla ilçelerimize mama gönderiyor, böylece sokak hayvanlarının il genelinde yeterli gıdayı almalarına yardımcı oluyoruz. Mama Üretim Tesisi'nde ürettiğimiz yiyecekleri, barınak dışında yaşayan hayvanlarımıza da dağıtarak beslenmelerini sağlıyoruz." 

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Büyükşehir, Belediyesi’nden, Sokak, Hayvanlarına, Mama, Desteği!..,
Yorumlar
Haber Yazılımı