Haber Detayı
06 Ocak 2020 - Pazartesi 10:35 Bu haber 1009 kez okundu
 
Samsun Büyükşehir’den Esnaf ve sanatkarlar için THM konseri
Samsun Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı, 40. kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında esnaf ve sanatkarlar için 'Bozkırın Sesi' isimli Türk Halk Müziği (THM) Konseri verdi.
SANAT Haberi
Samsun Büyükşehir’den Esnaf ve sanatkarlar için THM konseri


Neşat Ertaş, Muharrem Ertaş, Çekiç Ali ve Hacı Taşan'dan derlenen deyiş, bozlak ve türküler, ‘Bozkırın Sesi Türk Halk Müziği Konseri'nde bu kez esnaf, sanatkar ve aileleri için seslendirildi.

 

Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezinde düzenlenen konsere katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Anadolu kültürünü müzikle evrenselleştiren halk ozanlarının unutulmaz türkülerini, Samsun Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Eyüp Güler ve Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanı İdris Akdin ile dinledi.  

 


Gecede bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Çok ciddi bir çalışma içerisindeyiz. Sanat, kültür ve müzik dünyamızın üstatlarıyla yakında bir programımız olacak. Kültür ve sanat alanında Cumhuriyet öncesi geçmişiyle Samsun, üstatlarımızla birlikte artı bir değere ve öneme sahip. Biz ayrıca çok önemli bir şehirde yaşıyoruz. Buradan hareketle her alanda olduğu gibi sanatta da öncü olmak gibi bir sorumluluğumuzun olduğunu düşünüyoruz.


Samsun'un sanat ve kültürel özeliklerini 7'den 70'e kadar daha geniş halk kitlelerine ulaştırmaya yönelik çalışmalar başlattık. Sanat, hem insan hem de toplum için büyük öneme sahip. Üstat Muharrem Ertaş'ın döneminde ben gençtim. Lise ve üniversite yıllarım onun nağmeleriyle geçti. Radyoda türkülerini dinlerdik. Neşet Ertaş üstatla da çok özel hukukumuz oldu. Birlikte çok sohbetlerimiz oldu. Samsun'da da misafir ettik. Bu sebeple halk ozanlarının hayatımda büyük önemi var.” diye konuştu.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Büyükşehir’den, Esnaf, ve, sanatkarlar, için, THM, konseri,
Yorumlar
Haber Yazılımı