Haber Detayı
22 Ekim 2019 - Salı 13:22 Bu haber 809 kez okundu
 
Samsun Canik’te E-Belediye Bilgi Sistemi tanıtım toplantısı
Samsun’un Canik İlçesi’nde düzenlenen ve 3 gün sürecek olan e-belediye Bilgi Sistemi tanıtım toplantısı başladı.
- Haberi
Samsun Canik’te E-Belediye Bilgi Sistemi tanıtım toplantısı

Canik kültür merkezinde, Büyükşehir belediye başkanı Mustafa Demir , Canik belediye başkanı İbrahim Sandıkçı, 19 Mayıs belediye başkanı Osman Topaloğlu, Bilgi İşlem Daire Başkanı Osman Hacı Bektaşoğlu , Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanları ve bütün ilgili ilçe belediye personelin katılımıyla 3 gün sürecek olan E-belediye sistemi semineri başladı.

 

Seminerin  açılışında konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, tanıtım toplantısına ev sahipliği yapan Canik Belediyesine teşekkür etti.

Mustafa DEMİR;  sanayi toplumundan bilgi toplumuna hızlı bir geçişin söz konusu olduğuna işaret ederek, iletişim teknolojilerinin her alanı olduğu gibi kamu yönetimini de etkilediğini kaydetti.

               

E-Belediye sistemi neler kazandırıyor ?

"Vatandaşlar ulaşmak istedikleri bilgiye ve resmi evraklara daha az bürokratik işlemle daha hızlı bir şekilde erişebilmekte, böylece bir yandan devlet saydamlaşmakta, öte yandan vatandaşlar da devletin karar mekanizmalarında daha aktif olarak yer alabilmektedir.

Bilgi ve iletişim teknolojileri belediyeler bakımından, kentler açısından üç önemli işlevi yerine getirme yeteneğine, potansiyeline sahiptirler. Bu işlevlerden ilki, toplu taşıma, ulaşım, su ve kanalizasyon gibi temel kentsel sistemlerin yönetiminde, veri toplanması, sınıflandırılması, işlenmesi ve yönetsel kararların alınması süreçlerinde destek olmaları.

 

İkincisi, bu teknolojilerin yerel yönetimler ve kent bürokrasisi ile merkezi yönetim, vatandaşlar ve ticari kuruluşlar arasındaki iletişim sorununu ortadan kaldırabilecek potansiyel taşımaları.

 

"Yıllık 3 milyar lira tasarruf sağlanacak’’

"Sistem sayesinde ülke genelinde yılda minimum 3 milyar tl  tasarruf hedeflenirken, iş gücü kaynak ve zaman tasarrufu sayesinde belediyeler ekonomisine önemli katkılar sağlayacak. Bu sisteme geçiş 2020 yılında bütün belediyeleri kapsayacak şekilde hedeflenmekte olup belediyelerdeki önemli veri akışı sorununu da ortadan kaldırmış olacak.

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Canik’te, E-Belediye, Bilgi, Sistemi, tanıtım, toplantısı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı