Haber Detayı
15 Ekim 2019 - Salı 19:47 Bu haber 5086 kez okundu
 
Samsun Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali Kararı AK Parti ve MHP Oyları İle Kabul Edildi
Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi'nde Çarşamba ilçesine kurulması planlanan biyokütle enerji santrali ile ilgili imar uygulama imar planı, MHP ve AK Parti'nin kabul oyu ile geçti.
- Haberi
Samsun Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali Kararı AK Parti ve MHP Oyları İle Kabul Edildi


Oylamada İYİ Parti  CHP ve SP'li üyeler  red oyu kullandı.

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi ekim ayı toplantısı  Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda daha önce 1/5000 ölçekli nazım imar planı Büyükşehir Meclisi'nde kabul edilen Çarşamba ilçesi Eğercili Mahallesi'ne Oltan Köseoğlu Enerji tarafından kurulması planlanan biyokütle enerji santrali ile ilgili Çarşamba Belediyesi'nce hazırlanan 1/1000 ölçekli uygulama imar planı teklifi görüşüldü. Teklife CHP, SP ve İYİ Parti'den tepki geldi.

CHP'Lİ TEKCAN: MECLİSE BİLGİLENDİRME YAPILMADI

CHP Grup Başkanvekili Atilla Tekcan, Çarşamba Ovası'nın geleceğinin tehlikede olduğunu söyledi. Biyokütle enerji santrali ile ilgili ilk planın Çorum, Tokat ve Samsun bölge planında  işlendiğine dikkati çeken Tekcan, "Santral ile ilgili 1/5000 ölçekli imar planı daha önce Büyükşehir Belediye Meclisi'nde kabul edilmişti. Projenin santral olduğu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün internet sitesinde yaptığı duyuruda ortaya çıktı. Projeyi inceledik, sivil toplum kuruluşlarının raporları ortada.  Onlar santralin çevreye ve  insan sağlığına olumsuz olduğunu beyan ediyorlar. Santral nitelikli tarım arazisi üzerine kuruluyor. Tonlarca kül ovaya salınacak. Günde 1500 ton su çekilecek. Bize ulaşan dosyada bu bilgiler yok. Santral 147 bin metrekare alana yapılacak, ancak meclise bu şekilde bir teklif gelmedi "diye konuştu. 

 

ÇORUM'DA TARIM ARAZİSİNE SANTRALE İZİN VERİLMEDİ

Tokat, Çorum ve Samsun bölge planında santral alanının sit alanı olarak ilan edildiğini hatırlatan CHP'li Tekcan, "Burada ilanın değişmesi için bölge insanının görüşleri alınmadı. Kamu kurumları uygun görüş vermiş olabilirler. Sürecin 2018'de başladığını proje dosyasında görüyoruz.  Çevreye zararlı yakıtlar yakılacak. 38 ton doğaya kül olarak salınacak. Yeraltı suyu ile ilgili çok büyük zarar söz konusu olacak. Firmanın Çorum- Mecitözü santralini inceledik. Santral çok küçük. Ovaya yapılan 6 kat daha büyük. Mecitözü'nde ki dağ başına yapılmış bir santral. Biz santralin yerine karşıyız. Yer tahsisinde ısrarcı olmamanız lazım.Samsun'da uzman odaların verdiği raporlar ortada. Samsun Valiliği'nin raporu beklenmeli. Çorum'daki santrali ilk etapta tarım arazisi üzerine kurulmak istendi, ancak toprak koruma kurulu izin vermedi, yatırım daha yukarı dağ taş üzerine yapıldı. Bunu dikkatlerinize sunuyoruz. Çocuklarınızın gözlerinin içine bakarak biyokütle enerji santraline izin verdim diyebilecekseniz evet oyu verebilirsiniz "diye konuştu. 

 

İYİ PARTİLİ AYDEMİR: GELİN BU SANTRALİ BEKLETELİM

Daha sonra konuşan İYİ Parti Grup Başkanvekili Alper Aydemir ise, komisyon toplantısında çekimser verdiği kararı ret olarak değiştirdiklerini söyledi. Toprak ve doğa sevgisinin çok küçükken öğrencilere aşılandığını söyleyen Aydemir, " Biz komisyon toplantısında tepki gösterdik. Ancak bizi ikna edebilecek ve proje ile ilgili doğru bilgi verebilecek bir yetkili yoktu. 
AK Parti ve MHP grup kararı aldıkları için konuşamıyorlar. Samsun'u ilgilendiren bir konuda bilgi sahibi değiliz. Bir heyet ile bizi bilgilendirin dedim. Ancak AK Parti ve MHP dinlemediler, evet oyu verdiler . Bu nedenden dolayı çekimser kaldık. İbret olması için çekimser kararı aldık. Bu santralden çıkan toz ciğerlere yerleşiyor. Bizler Soma santralini teknik olarak inceledik. Ovada salınacak küller asit yağmurlarına neden olacak. Toprak ürünleri mahvolacak. Su cekilecek ve ovamız kuruyacak. Samsun'u ilgilendiren böyle bir kararda daha kapsamlı bir inceleme yapalim. Santral hammaddeyi bulamazsa daha çeşit şeyler yakacaktır. İmar planları geçmemiş bir santrale izin veren Çevre İl Müdürlüğü'nün görevini yapacağınımı zannediyorsunuz. Gelin bu teklifi bekletelim,  firmaya başka bir yeri gösterelim "diye konuştu. 

 

BAŞKAN DEMİR: ZARAR VARSA MAHKEME KARAR VERİR

Daha sonra konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ise şaşırtan açıklamalar yaptı. Türkiye gündemine oturan yüzde 25'lik su zammını savunan Başkan Demir, biyokütle enerji santrali konusunda örnekler olduğunu söyledi. Santralin Çarşamba Ovası'na vereceği zararın firmanın yapacağı inşaat alanı ile sınırlı olduğunu söyleyen Başkan  Demir, meclis üyelerine 'ovanın halini hatırlayan varmı?' sorusunu sordu. " Çevreye zararı varsa kapatırız "diyen Başkan Demir, " Terme ilçesine santral yapıldı, doğalgazla fosil yakıtla çalışıyor. Gidelim inceleyelim. Zararı varsa orayıda kapatalım. Toprak Koruma Kurulu'nda Samsun Valisi Osman Kaymak, DSİ, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Ziraat Mühendisleri ve TEMA'nın imzası var. Bu ülkede yargı var. Zararı varsa mahkeme karar verir, kapatır. Biz yatırım ve istihdam noktasındayız. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın elimizde uygun raporu var. Zararı varsa kapatırız. Bu size taahüttür "ifadelerini kullandı. 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Çarşamba, Biyokütle, Enerji, Santrali, Kararı, AK, Parti, ve, MHP, Oyları, İle, Kabul, Edildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı