Haber Detayı
28 Mayıs 2020 - Perşembe 17:17 Bu haber 9342 kez okundu
 
Samsun, Çarşamba ve Ayvacıklı 150 İşçi Katar'da Mahsur kaldı
Çoğunluğunu Çarşamba ve Ayvacıklı vatandaşlarımızın oluşturduğu, Katar'a çalışmaya giden ancak, Koronavirüs salgını nedeniyle çalışmaktan vazgeçen, 150'ye yakın işçi Katar'da mahsur kaldı.
YAŞAM Haberi
Samsun, Çarşamba ve Ayvacıklı 150 İşçi Katar'da Mahsur kaldı


Katar'a çalışmaya giden çoğunluğunu Çarşamba ve Ayvacıklılar'ın oluşturduğu 150'ye yakın Türk vatandaşı geriye dönebilmek için yardım bekliyor.

 

Ekmek paralarını kazanmak için Katar'a giden, ancak koronavirüs nedeniyle zor durumda kalan 150'ye yakın Samsunlu Türk Vatandaşı, dönebilmek için yetkililerden yardım İstedi.

 

Genel Yayın Yönetmenimiz Coşkun Özbek'in görüştüğü işçiler, mağdur olduklarını ve bir an önce kendilerine yardım edilmesini beklediklerini söylediler.

 

Ayvacık Ziraat Odası Başakı Erdal Avcı'ya ulaşarak seslerinin duyurulmasını ve Katar'dan bir an önce tahliye edilmelerinin sağlanmasını isteyen  işçiler adına konuşan  Gökhan Tüylü ve İsa Keskin ,8 ay önce Katar'a çalışmak için geldiklerini belirterek, " Biz burada binlerce kişinin bulunduğu  sitede çalışıyoruz. Koronavirüs salgını çıkınca burada bulunan 5-6 kişide hastalık başgösterdi. Katarlı yetkililer, bu arkadaşlarımızı hastaneye götürme yerine burada tutarak tedavi etmeye çalıştılar.

 

Virüsün bize de bulaşma ihtimali ortyay çıkınca biz çalışmayacağımızı bildirdik. Ancak Katarlılar, sitenin kapılarını kapattılar ve giriş çıkışlara izin vermiyorlar. Acil ihtiyaçlarımızı burada bulunan çadırlardan karşılamaya çalışıyoruz. Burada adeta mahsur ve sahipsiz kaldık. Kimse ilgilenmiyor ve vatanımıza da dönemiyoruz.  12 günden fazzla süredir sesimizi duyurmaya çalışıyoruz.  Katarlı yetkililer bizi dinlemiyor. Türkiye'ye gelmek için konsolosluğa haber gönderdik ama Bir sonuç alamadık . Vatanımıza dönmek istiyoruz . Allah Rızası için sesimizi duyurun!" dedi.

 

Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı da konuyu Samsun  Bağımsız Milletvekili Erhan Usta ve basın yayın organlarına ilettiğini, hemşehrilerinin yurda getirilmesi için elşinden geleni yapacağını söyledi.

 

Öte yandan MHP Samsun Bağımsız Milletvekili Erhan Usta da bir basın açıklamasıyşla Hükümete çağrıda bulunarak yurtdışında Koronvirüs nedeniyle mahsur kalan vatandaşların yurda getirilmelerinin sağlanması için Hükümete çağrıda bulundu.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun,, Çarşamba, ve, Ayvacıklı, 150, İşçi, Katar'da, Mahsur, kaldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı