Haber Detayı
29 Mayıs 2019 - Çarşamba 10:21 Bu haber 3421 kez okundu
 
Samsun Çatalçam ve Dereköy Sahilleri Ölüyor
Samsun’un Çatalçam ve Dereköy sahillerinde tam bir çevre katliamı yaşanıyor.
YAŞAM Haberi
Samsun Çatalçam ve Dereköy Sahilleri Ölüyor

Samsun’un Çatalçam İlçesi ve Dereköy Sahilleri’nde plansız, ve uzmanlara danışılmadan yapılan çalışmalar ve yatırımlar denizi ve deniz canlılarını öldürüyor.

 

Bunun son örneği  Çatalçam sahillerinden yoğunlaşıp Dereköy sahillerine kadar ilerleyen , denizdeki yosun oluşumları. Bu yosun oluşumlarının sonucunda meydana gelen çürüme  ve kötü kokular çevredekileri rahatsız ederken bu tahribatının nedeninin balıkçı barınağının yanlış yere ve yanlış yapılması olduğu ortaya çıktı.

BALIKÇI BARINAĞI YANLIŞ KONUMLANDIRILDI

Bu yaşanan kirlilik , koku ve tahribatın Dereköy Balıkçı Barınağının yanlış planlaması sonucu deniz ekosisteminde oluşan olumsuz etkilerinin devamı niteliğinde olduğu açıklandı. SAMÇEP ve Ekoloji Birliği üyeleri Dereköy Balıkçı Barınağı’nın yanlış yere konuşlandırıldığını, barınağın dalgaları kestiğini ve dalgaların daha ileriye ve daha güçlü gitmesinden kaynaklanan kıyı tahribatına yol açtığını belirttiler.

 

BARNAK DALGALARI, DALGALAR SU SİRKÜLASYONUNU ETKİLEDİ

 

Olay yerini inceleyen SAMÇEP ve Ekoloji Birliği, üyeleri, kıyı tahribatını azaltmak amacıyla yapılan dalgakıranların da su sirkülasyonunu  ve dolayısıyla oksijeni kestiğini, bu nedenle yosun, çürüme ve kötü kokular meydana geldiğini ifade ettiler.

 

Adı geçen bölgeyi incelemelerinin ardından bir basın açıklaması yapan SAMÇEP üyeleri açıklamalarında şu görüşlere yer verdiler:

."Mühendislik hatalarıyla dolu Dereköy Balıkçı barınağının yapımından sonra oluşan kıyı tahribatı Samsun Büyükşehir Baladiyesi ve ilgili birim olan Demiryollar, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü (DLH) tarafından iyi okunamamıştır.

 

ATAKUM SAHİLİNDE SKOLOJİK DENGE BOZULDU

 

Alınan önlemler ile denizde oluşturulan yeni deniz yapılarının su sirkülasyonunu engellenmesi nedeniyle Dereköy’den doğu istikametine doğru, Atakum sahillerinde ötrofikasyon (aşırı yosunlaşma, alg oluşumu) yaşanmaktadır. Ötrofikasyon neticesi deniz suyunda kimyasal oksijen miktarında azalmasıyla denizdeki canli türleri ölmektedir. Alg olarak bilinen, yosunlarda parçalanma hızlı bir şekilde oluşmasıyla üreyen bakteriler sonucu tüm sahil şeridinde kokuşma ve deniz kirliliği oluşmuştur.

 

Kısacası yerel yönetimler eliyle kamu kaynakları kullanılarak en değerli doğal mirasımız olan Atakum sahillerimizde ekolojik denge bozulmuştur.

 

Bugün sahilde oluşan yosunlaşma ve devamında çürümenin yol açtığı olumsuz ortam duyarlı vatandaşlar tarafından dile getirilerek, SAMÇEP in önderliğinde basın aracılığı ile kamu oyuna taşınmıştır.

 

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ÇALIŞMA BAŞLATTI 

 

Yapılan haberler üzerine  Samsun Büyükşehir Belediyesinin sahilde başlattığı çalışma, olay karşısındaki duyarlılık bakımından olumlu bir tavır olsa da, en az hadisenin başlangıcına vesile olan Dereköy Balıkçı Barınağının yarattığı olumsuzlukların algılanmasındaki tavırdan farklı bir anlam taşımamaktadır.

Birtürlü algılanmamakta ısrar edilen bu tavırla devlet kaynakları, Dereköy Balıkçı Barınağının sökülüp, yeniden planlanarak doğru yer ve doğru planlama ile yeniden yapılmasının birkaç katı maliyetle Atakum Sahillerini korumak adına yapılan yanlış yatırımlarda heba edilmiştir.

Zira burada doğal bir reaksiyon sözkonusudur, doğanın tavrı sözkonusudur.

 

BALIKÇI BARINAĞI'NDAN ÖNCESİNE DÖNÜLMEZSE SÜREÇ DEVAM EDECEK

 

Büyükşehir Belediyesinin iş makinalarınca yapılacak müdahale,  olayın bilimsel analizlerinin yapılarak sorunun ortaya konulması ve çözüme yönelik çalışmaların yapılmasından sonraki temizlik çalışmaları aşaması olmalıdır. Çünkü sorunu yaratan koşullar devam etiği sürece atakum sahillerinde ötrofikasyon süreci artarak devam edecektir.

Kısaca söylemek gerekirse, Dereköy Balıkçı Barınağının yapılmadan önceki günlere geri dönmeliyiz. Sahillerimizin kurtarılmasının tek çözümü budur."

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Çatalçam, ve, Dereköy, Sahilleri, Ölüyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı