Haber Detayı
04 Aralık 2019 - Çarşamba 17:20 Bu haber 1631 kez okundu
 
‘Samsun Cerrahi El Aletleri Sağlık Müzesi' için toplandılar
Samsun Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Samsun İl Sağlık Müdürlüğü ve MEDİKÜM işbirliği ile yapılan ‘Samsun Cerrahi El Aletleri Sağlık Müzesi' toplantısı, Samsun Valisi Osman Kaymak’ın başkanlığında gerçekleştirildi.
KÜLTÜR Haberi
‘Samsun Cerrahi El Aletleri Sağlık Müzesi' için toplandılar

 
 
 
 
 
 
Toplantının açılışında İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç tarafından yapılan çalışmalar hakkında bir sunum gerçekleştirildi. Ardından Medikal Sanayi Kümelenme Derneği Başkanı Dr. Ahmet Aydemir tarafından derneğin yaptığı çalışmalar ve düzenlediği faaliyetler hakkında katılımcılara bilgi verildi. Daha sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir yaptığı konuşmasında, “Buradaki yapı, tarihi olarak zaten müzedir. Sağlık Bakanlığımızın öncülüğünde birçok paydaşla birlikte biz belediye olarak elimizden ne geliyorsa yapmaya hazırız.” dedi.
 
       Samsun Valisi Osman Kaymak ise yaptığı konuşmasında, “Değerli arkadaşlar, Samsun’da cerrahi el aletleri müzesinin yapılmasının uygun olacağı düşüncesiyle atıl duran TCDD Samsun eski bakım onarım atölyesi, YİKOP kaynakları ile onarılarak şimdiki haline getirildi. Burasının gençler ve öğrenciler açısından yaşayan müze olmasını istiyoruz.
 
Burada, MEDİKÜM kümelenmesi işi yapan 40-50 firmanın da aynı zamanda pazarı ve müşterileri ile buluşacağı bir ortamında oluşmasını sağlayacağız. Samsun bir tarih, kültür ve turizm kenti.  Samsun dışından ilimize gelen insanlarımız Bandırma Vapuru, Atatürk Anıtı, Gazi Müzesi ve Kent Müzelerini geziyorlar. Bunlara bir müzemizin daha eklenmesi, ilimizin dışardaki algısını büyük bir ölçüde etkileyecektir. O yönüyle ‘Samsun Cerrahi El Aletleri Sağlık Müzesi'ni çok önemsiyoruz.
 
Ben emeği geçen arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Bu şehir, gerçekten belediyemiz ve kurumlarımızla birlikte bir sağlık kentidir. Medikal Sanayi Kümelenme Derneği’ndeki arkadaşların yaptığı işler gerçekten şehir için bir iftihar kaynağıdır. Onların daha çok üretmesi, ürettikleri cerrahi el aletlerini kamu hastanelerine daha rahat ve kolay satmaları konusunda Sağlık Bakanlığımız ile görüşmelerimiz devam ediyor. Bugün hemen hemen bütün paydaşlarla buradayız. Şehrimizdeki herkesi bu değerli hizmete katkı yapmaya bekliyoruz. Şimdiden müzemiz hayırlı olsun diyor, hepinizi sevgi ve saygılarımla selamlıyorum.” diye konuştu.
 
Konuşmaların ardından ‘Samsun Cerrahi El Aletleri Sağlık Müzesi' inşaatı restorasyon çalışmaları aşamasında gösterdikleri özverili çalışmalarından dolayı emeği geçenlere plaketleri Vali Osman Kaymak ve protokol üyeleri tarafından verildi.
 
       ‘Samsun Cerrahi El Aletleri Sağlık Müzesi' toplantısına ayrıca, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, Vali Yardımcısı Hasan Öztürk, Arkeolojik Eser Koleksiyoncuları Derneği Başkanı Haluk Perk, cerrahi el aletleri firma yetkilileri ve iş insanları katıldı.
 
 
Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: ‘Samsun, Cerrahi, El, Aletleri, Sağlık, Müzesi', için, toplandılar,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
‘Samsun Cerrahi El Aletleri Sağlık Müzesi' için toplandılar
‘Samsun Cerrahi El Aletleri Sağlık Müzesi' için toplandılar
‘Samsun Cerrahi El Aletleri Sağlık Müzesi' için toplandılar
Yorumlar
Haber Yazılımı