Haber Detayı
31 Mayıs 2019 - Cuma 19:31 Bu haber 3178 kez okundu
 
Samsun Çevre Mühendisleri Odası'ndan Söyleşi
Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Samsun Şubesi Ekolojik Yıkımla Mücadele Haftası kapsamında söyleşi gerçekleştirdi.
- Haberi
Samsun Çevre Mühendisleri Odası'ndan Söyleşi


Elektrik Mühendisleri  Odası Konferans Salonu'nda düzenlenen söyleşiye, Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan ve Gazeteci / Enerji Analisti Özgür Gürbüz konuşmacı olaeak katıldı.

  Söyleşi öncesi bir konışma yapan ÇMO Samsun Şube Başkanı Özcan Çoluk, " Çevre problemleri günümüzde gün geçtikçe artmakta, doğa ve yaşam alanları gitgide örselenmekte ve ne yazık ki çözüme yonelik adimlar kirlenmenin hızının yanında çok düşük kalmaktadır. Bu nedenle Odamız 5 Haziran Dünya Çevr Günü ve Haftasını Ekolojik Yıkımlamla Mücadele Haftası olarak değerlendirmekte ve bununla ilgili toplantılar düzenlemektedir. 

Bu kapsamda bugün çok değerli iki konuğumuzdan büyük bir mücadele  örneği olan Cerattepe Olayını ve iklim değişikliği,  enerji gibi önemli konular hakkında bilgi edineceğiz. Tüm katılımcılara verdikleri  destek için cok teşekkür  ederiz." dedi.


İlk olarak söz alan Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, " Uzun yıllardır Cerattepe'de ciddi bir Çevre mücadelesini genciyle,  yaşlısıyla, kadınıyla, erkeğiyle yürütmekteyiz. Bu mücadele boyunca hukuksal sürecin yanısıra, toplumsal barışçı eylemlerle sürekli olarak konuyu gündemde tutuyoruz." dedi. Konuşmasında mücadele sırasında ortaya koydukları hukusal ve toplumsal çalışmalardan örnekler veren Karahan " Cerattepe geçilmez, Artvin halkı yenilmez!"  diyerek son verdi.

 BirGün gazetesi yazarı ve Enerji Analisti Özgür Gürbüz de, Samsun Çevre Mühendisleri Odası'nın Ekolojik Yıkımla Mücadele Haftası nedeniyle düzenlediği toplantıda bir konuşma yaptı. Gürbüz, "

İçinde bulunduğumuz iklim krizinden çıkmak için üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmemiz, enerji kullanımında kömür, petrol ve doğalgazdan vazgeçmemiz gerekir. 

Güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir enerji kaynakları varken, bunlardan elektrik üretme oranlarımız potansiyelimize göre çok düşükken, enerjide dışa bağımlılığı da gerçekten azaltacak bu kaynaklara yönelmemiz gereklidir.Enerji verimliliği potansiyeli kullanılsa Mersin ve Sinop'ta yapılmak istenen nükleer santrallara gerek kalmayacak. " diye konuştu.

Söyleşininsonunda, ÇMO Samsun Şubesi YönetimKurulu Üyeleri Senem Üstün Kurnaz ve Özge Yılmaz tarafından plaket sunumu yapıldı.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Çevre, Mühendisleri, Odası'ndan, Söyleşi,
Yorumlar
Haber Yazılımı