Haber Detayı
22 Kasım 2020 - Pazar 20:17 Bu haber 1359 kez okundu
 
Samsun CHP: Çiftçilerin Tarım Krediye Olan Borçları da Yapılandırılsın
CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel ve İl yönetim kurulu üyeleri, Bafra ilçe başkanı Vahit Perçin, Ondokuzmayıs İlçe Başkanı Yakup Konuş’ la birlikte Bafra ilçesinde birlikte basın açıklaması yaptı.
SİYASET Haberi
Samsun CHP: Çiftçilerin Tarım Krediye Olan Borçları da Yapılandırılsın

Türkel,’’ Ülkemizde çiftçi, emekli, emekçi,  sağlık çalışanı bu ülkenin tüm vatandaşları pandemi belası ile mücadele ederken  bazı alacakların yeniden yapılandırılması hakkındaki 7256 sayılı kanun Türkiye Büyük Millet Meclisinde yasalaştı.

 

Fakat ülkemiz ve geçimleri için üretmek zorunda olan ayakta kalmak zorunda olan çiftçilerin Tarım Kredi kooperatiflerine olan borçları plan bütçe komisyonu tarafından kabul edilmediği için yeni torba yasa kanununda yer alamadı.’’ Dedi.

 

ÇİFTÇİLERİMİZİN TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİNE OLAN BORCU 1.7 MİLYAR TL

 

Ülkemizde çiftçilerimizin tarım kredi kooperatiflerine olan borcunun 1.7 milyar TL civarında olduğunu ifade eden Türkel, “ Tarım Kredi Samsun bölgesine üye çifçi sayımız 28 bindir.  Çiftçimizin, Bafra Tarım Kredi kooperatifine 32 milyon, Amasya tarım kredi kooperatifine 55 milyon lira civarında borcu bulunmaktadır.

 

Çiftçilerimiz ve kooperatiflerimiz uzun bir süredir yapılandırma beklentisi içerisindeydi. Bu sebepten dolayı tarım Kredi kooperatifleri  tahsilat yapamadığı gibi çiftçilerimiz de bir yapılandırma gelir beklentisi ile borçlarını ötelenmiş ve bu öteleme sonucunda da zaten normal taksidini ödeyemeyen çiftçilerimizin borcu neredeyse ikiye katlanmıştır.” Diye konuştu.

 

TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİ GENEL MÜDÜRÜ YAPILANDIRMAYA GEREK YOK DEMİŞ!..

 

Tarım Kredi  Kooperatifleri  Genel Müdürü Fahrettin Poyraz’ın hükümetten bir yapılandırma talebinde bulunmadığını, böyle bir yapılandırmaya gerek yoktur şeklinde görüş bildirdiğini belirten Fatih Türkel, “Buradan hükümete, Samsun milletvekillerine ve ilgili bakanlıklara çiftçinin kapısına icraya gelen AKP Bafra ilçe başkanına sesleniyoruz.  Ülkeyi düşürdüğünüz ekonomik çıkmazın peşine vatandaştan destek istiyor milli seferberlik sözlerini havada savurup duruyorsunuz.  

 

Sizler Sırçalı köşklerinizde yaşarken Bafra Ovası'nda Çarşamba Ovası'nda Türkiye'de çiftçimiz icralarla hacizlerle boğuşuyor evine ekmek götürme mücadelesi veriyor. Seferberlik topyekûn olur. Çiftçi ve kooperatiflerimiz kimsenin keyif bağışlamasını istemiyor tek beklentileri ve istekleri icralarım durdurulması ödeyemediği borçlarının gene makul faizleri de göze alarak tekrar yapılandırılmasıdır. Aksi takdirde hacizler devam ederse icralar devam ederse köylümüz traktörsüz, makinesiz, tarlasız kalacak ve Türkiye üretemeyecek. Dolayısıyla vatandaşımız aç ve mahsur kalacak.

 

Pandemi sürecinde herkes gördü ki  gıda ve tarım yaşamdır. Buradan son olarak Bafra’daki çiftçilerimiz de üreticilerimizle Birlik başkanlarımızla hükümete sesleniyoruz.  Çiftçilerimiz ve kooperatifler  sizden hakkı olmayan bir şey istemiyor; sadece ödeyemedikleri borçlarını makul bir şekilde şekilde yapılandırarak hayatta kalmak istiyor. Devlet babadan yardım elini uzatmasını bekliyor.Aksi takdir de bu sahipsizliğin bedelini ülke olarak hep birlikte öderiz.” Diye konuştu.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, CHP:, Çiftçilerin, Tarım, Krediye, Olan, Borçları, da, Yapılandırılsın,
Yorumlar
Haber Yazılımı